Наслов

Крцкави Кранчи

Одличен појадок кој многу лесно може да го понесете со вас...

 
  • 500 грама мешавина од житарки по избор
  • 150 грама путер
  • 150 грама мед
  • 50 грама кокосови снегулки
  • по желба додадете лешници, бадеми, рузмарин
 

1. Путерот се топи на оган и се додава медот.

2. Кога ќе почне смесата да зоврива се додаваат житарките со сите други додатоци. 

3. Смесата, миксот се разлева на хартија за печење и се пече околу 20 минути на 200 степени.

4. Кога ќе се излади плочата се крши на покрупни парчиња...

16 Ноември 2015

За авторот