ОРГАНСКИ ПУТЕРИ ОД ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ

Бонита – твоето здраво слатко задоволство

Мцни со јаболче, прелиј салата, додади во смути, намачкај на лепче или без грижа на совест сркај од тегличка и уживај. Тоа се Бонита органските путери од лешник и од бадем во пет различни...

Солта ни ги грицка коските

Дали солта е новиот шеќер?

Листата на заболувања кои се предизвикани од прекумерна употреба на сол во секојдневната исхрана постојано се зголемува. Новите докази за неговата штетност доаѓаат од Мелбурн, Австралија и се поврзани со здравјето на коските.

Дали постот ќе те направи подобар спортист?

Дали некогаш сте помислиле на тоа дека клучот за добар резултат во спортот можеби не доаѓа од тренингот и системот на тренирање нити пак од тоа што опфаќа вашата диета? Можеби тајната е во...

Зошто бананата е еден од најдобрите „препарати” за опоравок по тренинг

Иако безбројните нови формули, напитоци и гелови се веќе добро воспоставени опции за исхрана и хидрирање во светот на спортот и рекреацијата, сепак, скромната банана со нејзините состојки, кога во прашање е јагленохидратниот внес...

Што е медитеранска диета и зошто е толку добра?

Медитеранската диета во суштина е микс од навиките за јадења во повеќе региони долж Медитеранот. Речиси воопшто не е рестриктивна и на долг рок ќе ви донесе низа здравствени придобивки. Гурмани, навалете на вкусовите...

Глу(п)тен?!

Затоа што трендот на следење исхрана која избегнува глутен ескалираше во некој вид на помодарство во САД, па и на ред други места, и секој втор почнува да следи анти-глутен диета без некоја реална...

Време е за „чистка” после празници!

Периодот на празници е нешто што сите со нетрпение го очекуваме. Сите сакаат да бидат супер опуштени и да бидат опкружени со се она што ги прави среќни. Но, времето на празници полека завршува...