Чекај, спанаќот содржи допинг супстанци?

Сите го знаеме цртаниот лик Попај и неговата неверојатна сила која ја добива откако ќе изеде конзерва спанаќ. Но дали е ова само мит или има вистина во целата таа приказна?

ОРГАНСКИ ПУТЕРИ ОД ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ

Бонита – твоето здраво слатко задоволство

Мцни со јаболче, прелиј салата, додади во смути, намачкај на лепче или без грижа на совест сркај од тегличка и уживај. Тоа се Бонита органските путери од лешник и од бадем во пет различни...

Утре започнува првиот фестивал на улична храна “Вкусот на Скопје”!

Викендов започнува долгоочекуваниот фестивал на улична храна "Вкусот на Скопје", во организација на Моментум Инк. Фестивалот, кој по својата природа е единствен во околината, ќе не однесе во една поинаква реалност – далеку позабавна...

Функционална храна на 21 век


Повеќето од нас во фрижидер имаат јогурт што ќе го испијат затоа што уживаат во вкусот или затоа што претставува добар извор на калциум и други материи, кои имаат позитивно дејство врз нашиот...

Како до поквалитетен живот?

Исхраната е од суштинско значење за раст и развој, здравје и благосостојба. Јадењето здрава исхрана придонесува за спречување идни болести и подобрување на квалитетот и должината на животот. Експертите на Polleo Sport препорачуваат неколку...

Има ли разлика хидрирањето во зима?

Вежбањето на отворено во зима можеби не ве прави толку жеден ниту пак испотен како во лето, но дали тоа значи дека постојат промени во потребите за вода во зимскиот период?