Училиште за актери „Театар Пи”

Центарот за изведувачки уметности и едукација „ТЕАТАР ПИ", покрај редовниот репертоар кој е активен веќе цели 8 години на независната сцена низ Македонија , во Центарот за култура во „Ѓорче Петров" Скопје, од денеска...

Одржана детска трка во планинско трчање и велосипедизам

Спортот како темел за здрава и активна младина

Вчера на 5 јуни во рамки на проектот "Спортот - темел за здрава и активна младина" во Куманово беше организирана трка во планинско трчање и планински велосипедизам каде учествуваа ученици од  ООУ Крсте Мисирков, ООУ...

Доделување медали на Вардар Јуниор лига

Ракометната академија Вардар ги награди најдобрите

Сезоната 2018/19 заврши со церемонијата за доделување на награди на најдобрите екипи и поединци. На свеченоста присуствуваше тренерот на Вардар Роберто Парондо и Аце Станковски, кој е дел од тренерскиот тим на Вардар. Првотимката...

Каков бејбиситер е Дени Макаскил

Триесет и три годишниот Шкотланѓанец и професионален велосипедист Дени Макаскил направи одлично видео со моќностите како даги анимирате децата додека сте им бејбиситер.. 

Фудбал во училиште, – фудбал сега, фудбал насекаде

Во рамките на проектот на Фудбалска федерација на Македонија, а во соработка со Федерација на училишен спорт на Македонија, “Фудбал во училиште, – фудбал сега, фудбал насекаде” на 14.5.2019 год. во спортската сала на...

Бела го борда Водно со стил

Тригодишната Бела Зарапчиева, на 13ти Јануари 2019та се запиша како најмладата сноубордерка која успеала да го спушти врвот Крстовар, кој со своите 1066 м.н.в претставува највисокиот врв на планината Водно.

Ева на 20 месеци стапна на скии

Малата Ева, со неполни две годинки, стапна на скии. Оваа статија има за цел да ги мотивира родителите да им овоможат на децата на што помала возраст да се запознаат со зимските спортови, особено...