Наслов

Запечени палачинки со јаглика

Вкусно и пролетно...

 
 • 7 палачинки
 • фил:
 • 200 грама урда
 • 1 јајце
 • сецкани цветови од јаглика
 • прелив:
 • 200 мл млеко
 • 50 грама рендан кашкавал
 • 1 лажица путер
 • 1 јајце
 • цветови јаглика
 

1. Во тава премачкана со путер се реди една палачинка, па се премачкува со фил од урда, јајце и јаглики.

2. Се повторува постапката се додека не се потрошат палачинките и на крај врз последната палачинка се посипува прелив од млекото, јајцето путерот и јагликите.

3. Се пече на 200 степени 10-15 минути, се сече ладно.

 

09 Мај 2017

За авторот