Besart Beluli

Македонија, Скопје

Sport DNK

Education

Фотографии

Објави

Последици од недостаток на витаминот Б12

Витаминот Б12 е еден од најсложените витамини во човечкото тело поради својата хемиска структура и неговата неопходност за човекот. А недостатокот на овој витамин може да доведе до повеќе здравствени проблеми.

Како да останете мотивирани?!

Мотивацијата може да биде тешка задача, но сега ние ќе ви ги претставам петте клучни начини за да останете мотивирани во некои аспекти на животот и физичката активност. 

5-те подобрувачи на енергија

Заморот може да се појави кај секого. Без разлика дали сме работеле или не, понекогаш едноставно се чувствуваме уморни.

Што е „Палео” диета и што сè смеете да јадете?

Како што сугерира и името, Палео диетата се навраќа на исхраната од палеолитскиот период. Планот на оваа диета е консумирање во главно протеинска и хранлива храна, но воедно е и премногу рестриктивна бидејќи елиминира голема...

Зајакнете го имунитетот за време на есента

Освен прекрасниот пејсаж, есента ни обезбедува разновидност од овошје и зеленчук преполни со витамини и минерали што ни помагаат да се справиме со студената зима и болестите што ги таа носи.

Зеленчукот подобар од антибиотиците

Воспаление на грлото, ви тече носот и кивате... имате симптоми на грип кои почнуваат да се појавуваат секоја година, речиси во исто време, и ќе бидат присутни отприлика до почетокот на пролетта.

Каде грешиме со калориите?

Повеќето луѓе веруваат дека се хранат здраво, но некои хранливи продукти што ги сметаме за диетални честопати имаат повеќе калории отколку што мислиме. Затоа, дознајте ги "измамниците" со кои треба да бидеме повнимателни.

Кафе или чај: Што е поздраво?

Едно топло кафе може да ви го зголеми нивото на енергија во утринските часови, додека една чаша чај може да ве релаксира по еден стресен ден.

Кога мозокот подобро работи?

Мозокот кај повеќето луѓе на возраст над 30 години покажува поголем фокус. Исто така, овие луѓе поефикасно ги обработувале информациите и подобро ги контролирале нивните однесувања и одлуки.

5 тајни за животот од долговечните луѓе

Професорот Карл Пилемер, од Универзитетот Корнел, во својата книга „30 лекции за животот” напишал совети и искуства од најстарите Американци, а од нив ние издвоивме пет многу едноставни тајни на луѓето кои живеат подолго.

Што треба да знаете во врска со калориите?

Калориите се мерни единици за енергија кои што телото ги добива од храната. Потребни се отприлика 1.800 до 2.000 калории за задоволување на секојдневните потреби на една возрасна жена, која се движи секој ден,...

Отстранете ги болките во зглобовите со кора од лимон

Несомнено е дека лимонот е еден од најздравите овошја на планетава. Овој цитрус е исклучително корисен за лекување на бројни здравствени проблеми, вклучувајќи инфекции на грлото, запек, проблеми со забите, внатрешно крварење, реума, изгореници,...

Придобивките од јадење моркови

Морковот е еден од најпопуларните зеленчуци на денешницата. Тој се смета за многу важен зеленчук затоа што ги чува очите, но и мускуло-скелетниот систем.

Брзински тренинг за фудбалери (видео)

Во видеото подолу можете да погледнете една од многуте вежби за подобрување на брзината. Видеото е брзински тренинг на фудбалерите, но може да се искористи и за другите спортови како што се ракомет, кошарка...

Дали чоколадото ве прави попаметни?

Повеќето луѓе што редовно јадат чоколадо ќе се изненадат кога ќе слушнат дека на некои луѓе не им се допаѓа вкусот на чоколадото. Тие се изненадени затоа што чоколадите се навистина вкусни.

Течности што го зајакнуваат имунитетот

Еден од начините на кои телото може да се заштити од вирусите или кога се чувствувате уморни и вашиот имунитетот слабее е консумирањето на течности што содржат висока хранлива вредност, но исто така содржат...

Децата што јадат риба подобро читаат

Една нова студија вели дека децата кои јадат почесто риба и рибино масло најверојатно подобро читаат од своите врсници кои не ги внесуваат овие состојки богати со омега 3 масни киселини, пишува DailyMail.

Кафето го штити црниот дроб

Пиењето пет или повеќе шолји кафе може да го намали ризикот од рак во црниот дроб, но дури и само една чаша го намалува ризикот за рак за една петтина според една студија...

Позитивните мисли го отстрануваат стресот

Ако некогаш не се чувствувате добро или сте под стрес, сигурно некој ви рекол дека треба да размислувате позитивно. Ова можеби изгледа како многу едноставен совет, но науката сепак открива дека позитивните мисли го...

Што ќе придобиете ако консумирате вода со мед?

Можеби сте слушнале дека медот е еден од најздравите видови храна на планетата, но веројатно не сте слушнале какви лековити способности има медот кога се меша со вода и се пие на празен стомак.

Додајте витамин Б3 во водата за да го заштитите видот и да спречите глауком

Додавање на витамин Б3 во водата ве штити од глауком, тоа е новото открие од една студија. При експериментот што бил спроведен на глувци, научниците откриле дека витаминот Б3 со вода ги прави очите поздрави...

4 Комбинации на растителна храна за подигање на железото во крвта

Железото треба да се консумира како суплемент од страна на луѓето кои страдаат од анемија. Тоа му помага на телото да произведува црвени крвни зрнца и го подобрува имунолошкиот систем. Сепак, оваа хранлива состојка...

5 природни начини за намалување на крвниот притисок

Веќе секој трет возрасен човек има проблем со крвниот притисок, што од генетика што од преживеани стресови. Лековите можат да помогнат при регулирање на крвниот притисок, но постојат и неколку природни начини што може...

Научниците открија зошто стресот предизвикува срцев удар

Научниците открија зошто стресот предизвикува срцев удар и мозочен удар. Ова откритие ги зголемува надежите за спречување на овие болести. Со години, експертите биле зачудени како хронична анксиозност може да доведе до проблеми со срцето.

Лутиот црвен пипер можеби е клучот против борбата со ракот

Една активна состојка која се наоѓа во лутиот црвен пипер може да биде клуч во борбата против ракот на дојка. Научниците од Универзитетот Рухр во Германија открија дека капсаицинот предизвикува самоуништување на зафатените малигни клетки.

5 видови на пијалоци што треба да се елиминираат ако сакате да симнете килограми

Ако се обидувате да ја намалите вашата телесната тежина, тогаш ќе мора да се откажете од некои ваши омилени пијалоци. Без да знаете, вие внесувате стотици калории само со пиење на сокови, велат експертите....

Важноста на калиумот во нашата исхрана

Калиумот е минерална сол (електролит), што е од суштинско значење за балансирање на pH нивото во телесните течности. Тој игра важна улога во регулирањето на крвниот притисок, одржувањето на големината на коските, нервниот систем,...

3 фактори што влијаат на тежината

Несоодветна исхрана го спречува губењето на килограми и предизвикува зголемување на телесната тежина. Но освен исхраната постојат и некои други причини што треба да се земат во обзир бидејќи влијаат исто како исхраната...

4 начини да ја зголемите вашата енергија

Етикетирајте ја лошата енергија како сакате, можеби се чуствувате уморни, апатични, без мотивација, физички и емотивно, но таа може да ви наштети на перформансите во работата, на одлуките да се чувствувате повеќе депресивни, повеќе...