Гир Олсен од Норвешка, еден од главните луѓе зад Зимските олимписки игри во Сочи, е ангажиран како консултант кој треба да помогне да се креира новиот модерен изглед и иднината на скијачкиот центар Маврово. Погледнете нешто повеќе за идните планови за развивање на центарот како за следните зимски, така и за останатите три сезони кои имаат огромен потенцијал.

Втора година по ред Охрид ќе биде домаќин на голем настан во триатлон.Триатлон федерацијата на Македонија на 6 и 7 јули покрај Билјанините извори во Охрид ќе го организира ЕТУ Триатлонскиот европски јуниорски куп и Отвореното национално првенство 2019 на Македонија.

Постојат повеќе од 7 милиони луѓе во светот кои страдаат од кардиоваскуларни болести. Често се смета за машка болест, но всушност убива повеќе жени отколку ракот на дојка.

Во овие жешки денови, домот ни абсорбира топлина од надвор, но во исто време топлина се создава и од нашите активности внатре во домот. За да имаме што поладен дом во текот на жештините треба да се погрижиме да ги лимитираме и намалиме овие извори на топлина.

На крајот од минатиот месец, охридскиот регион и планината Галичица беа домаќини на првото издание на настанот во планинско тчање Охрид Треил кој се состоеше од две трки во должина од 60 и 35 километри. Уживајте во краткиот видео рекапитулар од настанот каде учество зедоа 130 учесници од 15 држави. 

Тренинг

За да им помогнеме на пчелите треба да насадиме некои од следните растенија... а доколку ги имаме да не ги...

Мотив шкртки

Ние сме она што постојано го правиме. Одличноста тогаш не е акт, туку е навика. - Аристотел

Исхрана

Совет на денот:

Избегнувајте да јадете пред да одите на спиење за да го намалите гастроезофегалниот рефлукс и да избегнете зголемување на тежината.

Производ: Тежина (g):
Енергија:
Протеини:
Масти:
Влакна:
Јаглехидрати:

Настани