Sport DNK

Achievements

Учество во обновеното поминување на Првата Македонска Трансверзала /Љуботен - Охрид/ 04.-12.07.2014

Krali Marko Trails 2014 - 64K 3000 D+ http://kmt.mk/results-kmt-2014-64-km/ 11:00h

100 Milja Istre - 110K 4700 D+ https://karas4training.com/mk/training/sports/mojata-prva-ultra

Sokolov put 2015 - 22K 2200D+

Krali Marko Trails 2015 - 65K 3100 D+ 6th overall - 09:00h

Orehovo Ultra 2015 - 80K 3500 D+ 7th overall - 11:40h

Hobby

Трекинг, трчање по планина, скијање, снорклање и многу многу точак

Фотографии

Објави

Трката „Водно-Матка Треил Маратон” презакажана за месец јули – ќе се трча ноќно!

Поради настанатата состојба со вирусот COVID-19 (коронавирус) и мерките издадени од Владата и надлежните институции, организацијата на трката во планинско трчање „Водно-Матка Треил Маратон” своето трето издание реши да го презакаже за месец јули...

УТМБ 2018 – Од желба и замисла до реализација

Седам во зачадена просторија на чинам четврти беше на Благој Давков и зјапам во отворениот лап топ додека паралелно размислувам дека конечно и финално треба да ги откажам цигарите. Надвор е лето а календарот...

Транс Гран Шар Планина 2018

Веќе го поминавме седлото под Среден Камен и сме високо на северниот гребен пред Титов Врв, на некои 100 висински метри под врвот. Часовникот покажува скоро 16 часа континуирано движење, а ние едвај успеваме...

Трејлер

Монте Бјанко Флеш – Премиера на ЕХО 2017

Овој четврток со почеток во 17 часот и 45 минути во киното Фросина, како дел од програмата на ЕХО планинскиот филмски фестивал, премиера ќе има краткиот документарен филм за брзинското искачување (и спуштање) на...

Мојата летна ултра авантура

Мала шарпланинска трансверзала – големо планинско искуство

Полека и мрзеливо, но во одлично темпо на опоравок минува вториот ден после сериозното викенд ултра искуство кое го имавме трчајќи ја Малата Шарпланинска Трансверзала, а впечатоците започнуваат се посериозно и живописно да се навраќаат....

Мон Блан – „Италиjанската работа преку француската конекција” во изведба на Македонци

Иако веќе одамна сме вратени дома, сигурен сум дека секој од нас живописно се навраќа на неколкуте фантастични јулски денови кои ги поминавме околу и на самите Алпи, поточно на масивот Мон Блан. Денес...

Истра 2016 – Исто време, многу искуство

Фактот што после крајно ѓаолска коинциденција на мојот втор настап на истата трка на 100-те Милји на Истра јас имам скоро идентичен резултат т.е. само 15 секунди побрз на трка од 110 километри, наговестуваше...

Фенирање на Кораб

Убав ни беше планот, а и убав испадна денот, само Кораб беше сериозно сериозен со ветерот...

Фантастичен ден на Брезовица

За вакви денови се живее

Прогнозата ја целевме уште од минатата недела, а поради фактот што во Македонија беше Водици (неработен празник) уште во старт знаевме дека ќе одиме во Брезовица, Косово - на таа страна од Шарка... Вторник,...

Ја отворивме на попот шапката со зајакот

Медои отварање на ски-сезона 2016

Така некако случајно, јас, Тања, Маја, Славчо, Борец, Мето, Гоце и уште неколку други убави души, решивме да ја отвориме оваа скијачка сезона. Убав ден - 14.01.2016

Случајната средба со Балтазар

Поздрав од Македонија и среќен пат до Бурма

Следејќи ја старата „Подобро некогаш отколку никогаш” решив да напишам нешто за Џек Балтазар и неговото другарче што не го запознав, кои имаат тргнато од Лондон за Бурма, со точаци нормално, а се најдовме...

#skma2015

Моите 21 километри – #skma2015

Во сплетот на несакани настани кои овој период се случија во нашата држава, наместо со насилство, омраза, негативност и куршуми јас одбрав да испукам 21,1 километар за мир. Истрчајте ги и вие вашите, пренесете...

Мојата прва ултра

Првата официјална трејл трка ми беше прилепчанка, убава, жешка и македонски тешка. Првата ултра ми беше згодна Хрватица од Истра, фина на прв поглед, на втор,...

Сефте сноуборд сезона на мое другарче

Како идеше онаа „Прле се учи, а не магаре", епа „магарево” упорно, ама и го бива. Прва сноуборд сезона на Леон, 10ти ден на снег, време дојде и Церипашина да биде на мени. 

Мартовско освежување на Маврово

Неочекуваниот мартовски снег пријатно изненади со продолжување на убавата скијачка сезона. Како што тргнала работава, се гледаме наредниве два месеци на скијање!

Канцеларија Брезовица

Во последен момент и некако неочекувано сред работна недела од шефот добиваме задача заедно со Леон да испитаме терен и ситуација во блиската комшиска канцеларија Брезовица. Работна задача и пол.

Илинденска вело-(аван)тура

Во потрага по некое фино исполнето велосипедско репертоарче, за празничниот викенд се одлучивме да си приредиме ни помалку ни повеќе туку три супер вело-тури. 

Мисија К4Т

Ден 8 – Западно-македонска трансверзала

Последен 8-ми ден Голема Мегданица - Охрид, сликано е Охридско езеро од Караорман, ова е од пред два дена со мало закаснување поради тоа што одмаравме... :)

Сте снорклале ли на Св.Заум?

Ако одговорот ви е „не“ тогаш заУм за друг пат да си знаете. Кампување, капење и снорклање на едно од најчистите и убавите места на Охридското Езеро никако пропуштање. И не, не го снимивме...

Аман Игор, дај го видеото од Јал(стердам)

Во овој стил звучеше неколкумесечното "тормозење" од страна на моите фини другарчиња во врска со видеото од ланската летна авантура што се случи на едно магично место на Јадранот. Никој не им замерува, другарите...

Кантер снег 1.6

Играњето е во прво лице, исто ко на Кантер Страјк. Играчот нема многу избор во оружјето, тука му се понудени еден пар скии, а како додаток ги има само штеките. По агресивноста на играта...

Скијање паудер во австриската дивина

Тип 400 од Фибербрун

Фибербрун - австриската идила која има загарантиран снег, како што вели дедо Сеп кој цел живот скија паудер во шумите на ова мало гратче и тоа сè уште претставува негова пасија. Живели за спортскиот...

За мерак продолжен викенд

Две викендици, 18 души, Попова Шапка. Три дена скијање од кои два во работна недела, четири дена вкупно, добар астал со ручек/вечера, вино, балкон чајџилница и супер дружба. Тајмлапс за мерак. 

Нееднаквиот терен на “Skins”

Ако ја носиш оваа спортска облека, тогаш натпреварот повеќе не се игра на рамен терен, а противникот е тој што треба да напаѓа нагоре. Нефер нели, ама добар маркетинг.

Инста Јужна хемисфера

Бидејќи момците од TGR (Teton Gravity Research) се доволно нестрпливи за престојнава зима и збеснати се за снег, прават збирка на инстаграм фотографии фатени некаде по...

Хамак 2.0

Удобноста на еден хамак со протекцијата што ја нуди шатор и балдахин за да нема тепање комарци. Тука више хамакот оди на нареден левел. За сите што се аутдор расположени, идејава веќе има собрано...

Надувај си камп

Место да го местиш, затегаш и коваш, дај му две-три пумпи и легни си. Прв шатор на пумпање со многу геометриско - фраерски изглед.

Точаците од улицата Бишоп

Група на велосипедски ентузијасти од Нов Зеланд во 2009 година се собираат и формираат гаража на улицата Бишоп во која ја вртат љубовта кон еден тип на точаци.

360ки додека Скопје е празно

Вчера низ улиците на скоро празно Скопје, се возеше третиот БМХ собир. 17 секунди од таму, 360 степена преку едни, барспин преку други скали. Од наше дете!

Она у Њујорк

Она ѝ е име, Кивела ѝ е презиме. Внимаваме на ортографија и ортоепија (бар се трудиме). И да, згодна е.

Како зајдисонце (поема и фотографија)

Телото завзема облик каков што ние наложуваме. Кога влегуваме во пејсажот на нашето отворено срце, Копнееме за мимика која може да искаже што е пронајдено. Или можеби, копнееме да влеземе во пејсажот на срце...

2 пати мери, еднаш Поли

Првото, и сега за сега единственото, поминување низ „пештерата на Бетмен“, карпесто окно некаде во Шпанија со летачки костум.

FITNESS IS COMING

Џогирање на тронови

Ако нешто е мерило дека серијата (серијалот од книги) е екстремно влијателен и важен фактор во животот на некои луѓе, тогаш кога ќе видиш дека тој претставува стимул за џогирање, ќе ти стане јасно. 

Дијабетичари, вежбајте!

Со зголемување на физичката активност, луѓето кои имаат дијабетес тип 2 можат да се ослободат од вишокот висцерални масти (оние што се наоѓаат околу органите) кои претставуваат важен ризик фактор за кардиоваскуларни проблеми.

Чкртање со Страва

Strava: апликација која служи за тракирање на спортски помината дистанца, или место за креативно чкртање по мапи во очите на некои  иновативни спортисти.

Ярослав Карааба – Йога Мотивация

Јарослав е инаку Украинецот кој е европскиот јога шампион за 2005 година, па во секое време може да претставува мотив за јога, поготово во вака склопени кратки филмчиња. Единствено не ни е јасно, како вакво...

Руски паркур од прва рака

И не, паркурот нема никогаш да изгледа поинтересно од друг агол, ма каква сака нека е камерата. Или поинт оф вју или ништо!

Слушалчиња за на тренинг

За многумина неопходниот елемент кој овозможува парцијално оттуѓување и пуштање на мозокот на пасиште за време на тренинг, џогинг, точак или што и да е кој џабе е ако го имаш ако вади тапа...

Семафор за да биде јасно

Бидејќи ретко кога се фрла поглед на табелата со нутриционистичките информации на продуктите, новиот начин на означување кој Британците се спремаат да го вметнат се смета дека би можел да направи разлика во изборот...

Трудницата која растура на диви води

И покрај тоа што бебето на Емили плива во мирни води, тоа не ја спречува таа да растура во фристајл на дивите, во регионалните кајак тури во САД. А малото е закажано за 19ти...

Јога за пред испит

Имате важен состанок или испит каде треба мозокот да го вклучите до максимум, а не знаете од каде да ја извлечете енергијата? Резервирајте време за краток јога час!

Во океанските фишеци

Можеби далеку од прва рака, ама најблиску што може од втора да се осети како е да се биде во сурферка „цевка“ или „фишек“, како сакате, оние хидродинамични феномени што се случуваат кога бранот...

А која беше вашата последна авантура?

Двомесечно акање по планини со точак како превозно средство и камера како медиум за запис. Од Бишкек до кузнај каде во Киргистан, преку патишта од Советската ера, со една мапа и неколку киргистански зборови...

Час по калории

Ако ништо многу паметно не можете да извлечете (а не се може) од сликаните продукти кои содржат 100, 200 или колку и да се калории на разните инфографици, еве еден поинаков час по калории,...

Ерик, има ли добар сигнал?

Ерик Ронер е една сестрано откачена фаца во поимот „екстремно“, која на ова видео прави бејс џамп од некоја антена. Ние имаме едно прашање: Дали само на нас ни се чини волку висока антената?

Во меѓувреме во јуни

Ако се прашувате зошто токму во овој месец ви го пуштаме видеово, запрашајте се уште еднаш. Шорц? А скии?

Две години играње играчки со Ред Бул

Дени МекЕскил, протагонистот во видеово, две години си игра играчки заедно со Ред Бул со снимањето и монтирање на ова филмче. По скорешната премиера, имаше лавина позитивни, ама и негативни реакции, па бујрум, погледнете...

инфографик

Одбери саглам патика за вежбање

Ако се думате за тоа какви патики да си купите во зависност од тоа што вежбате еве мала помош која може да ви ги скрати маките. Има и мал пасус за чорапите, кој што...

Баланс на тесната трамболина

Од 2010 признаен како компететивен спорт, а од секогаш (читај 70тите) познат како начин за добра забава, вежбање баланс и фитнес апгрејдување, танцот на она тесно еластично парче ткаенина може да биде медиумот кој...

52 секунди од местото на злосторот

Четири дена славење на авантуристичките спортови, активностите во природа, музиката и уместноста на еден единствен фестивал. И сето тоа стопено во 52 слатки секунди. Кој не би бил насмеан на ваков убав настан!?

Климатски неправди за спортските души

Да, додека ние ја немаме оваа среќа да скијаме до овие јунски датуми (не за џабе знамето ни е со сонце, а и климава некако се расипува) овие луѓе на некој ски резорт во Колорадо...

Ние џогираме маратони за доручек, а вие?

Во отсечените делови на северот од Мексико постои еден народ кој се верува дека во минатото успеал да побегне од Кортез и конкистадорите само затоа што туку така, им побегнале со трчање. И додека...

Со јоги дишење до секундарен релакс

Ако сте фатени во оние кнап моменти на стрес до плафон, а обврски еден тон, секогаш можете да се потпрете на старото добро смирувачко дишење. Но, како да се релаксирате најбрзо и најефикасно и...

Соло над големата вода

Псикоблок, односно „лудиот болдер“ преведено од шпански, зазема сè поголем замав во спортското качување. Овој август се планира екстензија на веќе одржаните натпревари во Билбао, кои сега ќе добијат поголем формат и преместување во Олимписки...

Боата расте поголема

Фирмата која што пред десет години го измисли уникатниот систем за врзување на сноуборд кондурите со она мало кругче кое служи за затегање на врвцата тек сега почнува да експандира, а на употребната вредност...

Еволуција на порциите

Тажна, но вистинита споредба за настанатата промена во големината на порциите што редовно ги јадеме, квантумот на шеќери што го пиеме па дури и на самите чинии, чаши и фрижидери. И тие пораснале, како...

Македонски мерак vs. временска прогноза

Клипчево е снимено на некоја северна ледина на Галичник и тоа не порано од мајов, а може и јуни да е. Битно има снег, и кога мислите дека типчето се снима сам или бар...

Голијат си е Голијат

Близок контакт на еден бран и еден бодибордер. Давид често знае добро да изигра, ама Голијат си е Голијат.

Девојките имаат поголем ќар од повеќе калциум

Иако калциумот како макронутрициенс е важен за растот и развојот без разлика на полот за секој од нас, според опширна канадска студија беше констатирано дека жените имаат поголем ќар од неговото поголемо внесување.

Еден здив – Демонтирање на хектометарот

Кратко филмче за Вилијам Трубриџ, човекот кој стој позади огромните достигнувања во полето на апнеата, односно моќта која ја поседува не само физички туку и ментално да издржи во енормно опасниот спорт на слободното...

Магарешки експлоатиран БМХ

Кутрото точаче на видеово го експлоатираат повеќе од магар. Со што не извозе типот, со гидан, со седиште.. Идејата е најбитна, не викаме не, ама си повлеквит и пракса ова!

Галопирање кон здравје на дрен

Чудово кое се вика Прансерсајз е патентирано лично и персонално од женичкава, а сега вие имате и среќа да погледнете еден нејзин туторијал. Се работи за некој тип на ритмично галопирање, а ако Џоана...

Ендуро почнаа да роварат

Минатиов викенд започнаa долго очекуваните Enduro World Series кој за прв пат на интернационално ниво ќе го направат ендуро точкарењето во настан за мерак. Еве нешто повеќе за евентот, и за тоа како помина...

Tough Mudder 2013 (тизер)

Ако имате ураниумски погон, а немате доволно извоз на енергија, ивентите се присутни на скоро сите континенти.

Медитација наместо стап (инфографик)

Во Америка, од прошла година во основните и средните школи почнале да се имплементираат кратки медитациони сеанси кои ги практикуваат тинејџерите. И, еве што се случило.

Техупо те монстер

Пред некое време имаше објавено снимки каде Посејдон беше на камера, различни од оние кога Одисеј си иде за Итака. Епа сеа и овие како епопејава...

Мрзата е крива за сè

Зголемената популарност да се јаде храна која не сме ја подготвиле сами се смета дека претставува еден од клучните фактори за „епидемијата“ на дебелеењето.

Алесандра вежба бум-бум

Во ова кристално издание ја имаме Алесандра, знаете Амбросио, еден од ангелите на Викторија, која заедно со нејзиниот тренер се сконцентрирани на вежбање на нејзиниот бум-бум, како што вика таа. И двајцата се прилично...

Стереотипна теретана со добра причина

Голем дел од популацијата која има прекумерна тежина се срами да спортува во теретана. (Заобиколување на проблемот!) Правиш теретана во која не смее да стапне слаб човек и која прима исклучиво луѓе кои имаат...

Кад порастем бичу Јенки

Ок, детево не ја има интелегенцијата на маалската икона Кенгур, од не толку истоимениот филм, па да влезе сосе топка у гол за да си го земе капчето, али ја имаше таа несреќа на...

Челзи одгледува ситен арпаџик

Малиот Џош, инаку синот на голманот Рос Турбол, несакајќи го украде целото шоу на Паоло Фереира за време на неговиот одјавен говор и го доживеа својот прв и прилично моќен настап на фудбалската сцена....

Ситни далги сурферски

Како што тргнале прогнозите, покачувањето на морското ниво поради климатските промени нема да донесе среќни вести за сурферите затоа што брановите многу веројатно дека ќе си отидат на Антартикот.

Основа за во фрижидер

Здравје преку нутриција. Каков ѓаволски добар концепт! Ако редовно вежбате еве што треба да имате во фрижидер, ама и да биде дел од дневното мени ако барате исполнување на погорниов концепт, кој патем, е...

243те јаготки на (веб)шлагот

Се работи за одлична компилација во која се вклучени кадри од (според режисерот) 243те најјаки спортски па и останати видеа што се шуњаат по нетов и крстена е бест оф веб. 

Голферска WC енигма

Бугарите ја имаа таа среќа, токму на шампионатот кој се одржуваше на нивни терени во Каварна, еден од голферите да има блиска средба со локалниот клозет, за време на игра, нормално.

Зошто протеини за појадок? (хинт: слабеење)

Според единствената досега студија која ја следи поврзаноста на појадокот и апетитот во останатиот дел од денот беше изнајден резултат дека штом јадеме повеќе протеин со појадокот индиректно полесно слабееме.

Кандид од земјата без рецептори

Кандид од што многу вака возел, рецепторите за нормалните хемикалии во телото ги согорел и најверојатните зборови на типчето на крајот од ова биле лефтерните : „- Па доста е за сезонава, се одјавив!“....

Околу лонгбордите (филм)

Пошто си владее некоја супер епидемија на лонгборди ѕирнете нешто свежо и кул. Филмчето е кратко (ако 11 минути значи кратко), се вика Velocity (како забрзување) легнато е со топ музика, а го прават...

Посејдон зева на Тахити

Првите џудовишта од бранови на јужната хемисфера се случија пред два дена во Техупо, Тахити кои нормално, беа радосно пречекани од околните про и не толку про сурфери. Еве некој поглед како беше.

Манна до стој на раце

Ако имавте врска од гимнастика веќе ќе знаевте дека нема никаква маана во стоењето на раце. Мобилност на рамо, некој?

Турчинов е малер?! Ма јок

Ајдин Ирмак, се вика Турчинот којшто и покрај неговото тотално неискуство и малиот милион малери кои го следат успева по втор пат да го качи кровот на светот. Па и малерот нашол со Турчин...

Франција и нивната алпинистичка режија

Кога си држава како Франција која има длабоко и богато алпинистичко минато, ќе имаш и вакви продукции кои ќе ги прават едни од најдлудите трејлери за алпинистички филмчиња. Baraka (запазете) Flims, а не Films...

Чифт витални факти

Бидејќи се витални, а и нема да ви зафаќаат многу место од Вашиот мек „тврд" диск, добро е да се знаат.

Витамини, наједноставно досега

Тринаесет микро есенции објаснети на наједноставен начин. Без тупење хемија или биохемија, без превртување книги и линкови, само со еден поглед, на едно парче хартија.

Ти вежбај за сијалиците да горат

Куќава (или како што изгледа, баракчево) е екстремниот модел на самоодржлив дом кој во исто време го одржува и кираџијата во добар тонус. Кога фитнесот по дома ќе премине од дневно рутинско вежбање во...

Длабоко навлезени

Типчево е уникат. За разлика од сите оние кои се борат со траката за трчање и неизбежно губат ко грчка, овој дечко маестрално танцува и тоа само на музиката која свири во неговата глава....

Неодолив маркетинг пред теретана

Америка има буен потенцијал за теретана, па менаџериве на вежбалниве добро се потрудиле маркетингот пред нивните влезови да биде неодолив. Иновативност, многу. Фаворити, ептен!

Врти – сучи, пак лош фаст фуд

Нова студија покажа дека дури по 14 години, скоро ништо се нема променето на подобро од нутриционистички аспект во менијата на главните фаст фуд ресторани.

За што мумљаше градоначалникот?

Пред некој месец градоначалникот на Њујорк, Блумберг имаше предложено регулативи кои требаше да ја забраната продажбата на одредени (количински големи) газирани сокови во фаст фуд рестораните. Регулативите паднаа што паднаа на суд, а еве...

Ѓутуре мапа на Еверест

За сите оние кои сакаат да се информираат за географските детали околу џинот на светот или пак можеби имаат намера да го качуваат еве една не толку прецизна, ама јасна мапа.

Веган, ама не целодневно

Нутриционистичкиот колумнист за Њујорк Тајмс, Марк Битерман го промовираше новиот концепт за поздрава исхрана во текот на денот. Според него, да си веган и пола ден брка голем дел етичка, еколошка, но и здравствена...

Снукер и еден џентлменски пардон

На полуфиналниот дуел од светскиот Шампионат во снукер на кои играа О`Саливан и Џуд Трамп се случи една аудио и една видео отстапка која го направи натпреварот побогат за некоја пареа и насмевка плус.

Тортелини на Еверест и многу трчање

Типчево, Симон Моро, минатата сабота со Ули Штек беше вмешан во ферката со Шерпасите на третиот камп на врвот на светот. Кој бил крив, ич не нè интересира, арно ама еве го Симон, пред...

Различниот професор по физичко

Загубените тинејџери на овој американски колеџ имаат тешка среќа што го имаат токму овој професор по физичко кој ја има исклучително мотивирачката приказна за љубовта кон трчањето и трансплантацијата на бубрег.

Африка се сошива преку јога

Во најсиромашните ќошиња на Африка, онаму каде што луѓето се сиромашни затоа што немаат ни трошка надеж, а не па нешто повеќе, фондацијата Africa Yoga Project лечи цели општества преку масовно одржување на јога...

Како се учи салто наназад (со маунтинбајк точак)!

Ок, Кејси е ретка будала која прави исклучително добри Ју Тјуб филмови, а овој март на неговиот роденденски филм се наоѓа со двајцата опасни хрватски маунтинбајк момци Мислав Мирнович и Горан Јурика кои ја...

Мексико сити во борба со соларничињата

Да го фрлиме воведот едноставно. Ако Америка јаде многу сол, тогаш Мексико јаде дупло од тоа. За да не паѓа толкав товар на здравството, односно, индиректно на државата, Мексико очајнички се обидува да го...

Од Монт Блан, најбргу!

Група другарчиња веќе долго време сакаат да го срушат рекордот за најбрзо спуштање од Монт Блан до Шамони. Малку скијање по снег, малку по карпи и кал, вртење на некоја педала и прилично брзо,...

Танцувајте до подобро здравје

Доколку бркате кул начин за подобрување на фитнес нивото, малку енергична румба, самба или каков и да е танц може да послужи.

Велосипедистите се невидливи за возачите?

Да не речете дека само кај нас е тешко да се вози точак низ град. Англичаните направија студија која кажува дека во очите на возачите над 20 посто од велосипедиситите се комплетно неприсутни во...

Пет изненадувачки начини за одржување на здрав кардиоваскуларен систем

Има нешто повеќе за здраво срце!

Еве, за сите оние кои не можат да се откажат од цигари, да се натераат на вежбање или да намалат тежина, нека пробаат барем да ги исполнат овие странични фактори кои имаат позитивна врска...

Џулбо не рѓоса ни по 125 години

За кратко време на пазарот, компанијата која пред 125 години го измисли епскиот дизајн за планинарски и какви уште не очила ќе исфрли лимитирана едиција на парчето опрема кој направи едно вековен оптички бум.

Ерупција на нов спорт

Додека цела популација на планетава бега од жешките географски ефлоресенции, постои едно малцинство кое оди токму на нив да се санка и борда. Сето тоа за нив е кул и нормално, а воедно се...

Загревање за Скопски маратон 2013

Пато, масовно е на цел маратон..

Минијатурно прикажување дека за време на еден маратон, каде и да се одржува, пато, масовно припаѓа на оние кои се пријавиле да трчаат. 

Супер-момчето од Каталонските Пиринеи

Кога некој ќе спомне издржливост или надчовечност, имедијатно помислете на ова младо момче кое на 25 години веќе има поставено рекорди и резултати кои тешко дека некогаш ќе се срушат.

Six Pack рецепт од 1940та

Ако некогаш сте се запрашале како изгледало ковањето на основното орудие за на плажа (Six Pack- от) во времето на вашите дедовци, цртежот ќе ви покаже дека доколку нешто е ефективно, нема зошто да трпи...

И Рубик ќе се чуди на ова

Решавање на Рубиковата коцка веќе станува досадно. Мали деца ко ќе се запнат ја решаваат за помалку од 7 секунди и тоа е веќе видено. Е сега, нешто ново и поинакво. Решавање на три...

Инфографик

Пола кило масно ткиво во бројки!

Кога веќе сме се одлучиле да стопиме некое непожелно кило за на плажа со тренинг и правилна диета за да си ја изостриме силуетата, не е на одмет да се прочитаат масниве бројки. Чисто...

Доколку спортуваш поцинкувај

Есенцијален и важен, цинкот како и повеќето олигоелементи е од витално значење за здравјето и правилното функционирање на човекот. За оние кој редовно тренираат и се физички активни, а особено кај професионалните спортисти присутностa...

Галерија

Излези Видо мори чудо да видиш

Надвор од стриктното, веќе видено, некој не толку закржлавени и инвентивни фаци си праат ќеиф на душата со некакви чудни спортови кој им го декорираат секојдневието. Галеријата само блиц ќе ве доближи во нивното спортување,...

Инфографик

Триесет се доволно

Ако некогаш Ви било важно да дознаете колку е потребно за да го исполните минимумот за активен живот, одговорот е 30 минути 5 пати неделно, звучи малку но редовно. А освен тоа ако сакате...

инфографик

Како да си одберете патики за трчање

Шест насоки околу тоа како правилно да изберете патики за трчање доколку сте решиле да се фатите здраво со вашиот џогинг, запомнете, патиките нека ви бидат приоритет, мајсторот по алатот се познава, нели? 

Фудбалски класици- Руд Гулит

Портокалов дрес, суканици и бркче се доволно инфо за еден од оние кој никогаш не можете а да не ги препознаете, па дури и да седите на последниот ред столчиња на Ноу Камп. Од...

Тинејџерката и морето

Си се родил на брод, на 13 имаш неверојатна желба да ја направиш првата соло навигација околу целава планета, тато те поддржува, судот не успева да ве спречи тебе и тато, доаѓа една тетка...

Ако алергиите ви го реметат тренингот..

Ако сте од оние кои пролетта ја мразат најмногу како годишно време поради невидливите назални конгестиви, па уште и ако активностите кои ги правите за релаксација и тренинг ви се во природа, бидете умни...

Одењето се покажа поздраво од трчањето

Да се разбереме, двете активности имаат позтивен ефект врз здравјето, само што на истата енергетска потрошувачка одењето испадна дека дава повеќе здравствени полезности од трчањето.

Пеливани југ-југоисток (галерија)

Кушти е Индо-Пакистанската верзија на Пеливанство која опстојува неколку илјади години. Натпреварувачите не се до толку мрсни како нашиве бидејќи не се шлапаат со зејтин туку маста е помешана со земјата, ама правилата на...

Солено, многу солено

Најновите истражувања покажаа дека скоро секој од нас треба да крене рачна со јадењето на сол.

Фудбалски класици – Роналдињо

Детето чија судбина беше да заигра фудбал и да стане еден од најдобрите играчи на планетава. Од првите чекори во Гремио, преку фантастичните дриблинзи кои ги направи на тогашниот капитен на бразилската репрезентација, Дунга,...

На работа, на триатлон

48 часа од животот и работата на триатлонецот Тим Дом кој ригорозно се спрема за некој настан. Тренинг, јадење, кафенце, одмор, па пак истото. Понекогаш има и масажа.

Пролетни зеленила на вашата трпеза

Како што се буди пролетта, така се будат и веселите бавчички, па изборот, бар за салата е осигуран. Да видиме што и зошто не смеете да утнете оваа пролет за јадење. 

Витамин К за здрави коски

За полесно да ги запамтиме главните функции на витаминот К, во средно и на факултет нè учеа да го памтиме витаминот К за коагулација. Сега тоа К, може слободно да ве асоцира не само...

Крали Марко болдер маратон 2013

Овие неколку дена, една од најатрактивните болдер локации во државава, прилепската Камена Баба беше окупирана од болдер ентузијасти, професионалци и останати љубители на пентарењето по карпи на Крали Марко Болдер Маратон 2013. Еве едно...

Магионичарот продолжува да ниже рекорди (видео)

Со голот против Селта во саботата, Лео Меси постигна уште еден неверојатен скор во фудбалската магија. Со погодокот на 19тиот по ред натпревар во Шпанската Примера, Меси успеа да стане првиот човек кој постигнал...

Прошетајте викендов, добро е за мозокот!

Бидејќи способноста на човековиот мозок да остане смирен и фокусиран е лимитирана и може да биде пореметена од околните хаотични звуци за време на работната недела, поминувајте повеќе време во прошетка низ паркот, бидејќи...

Случајни средби

И Скопје скејта од мали нозе

Запознајте го Филип. Тој имал 3,5 години кога му го подариле скејтот, а сега има 4, но делува како цел живот да се заедно.

Фул контакт K.O.

Кога некој ќе ти каже да не се р`чкаш со некој што тренира фул контакт карате, не се р`чкај!

Колку штетно е штетно?

Конечно, добро е да се знае колку (малку) бургери на годишно ниво веќе почнуваат да прават некој не баш пожелни органски промени.

Кој актер е фолната киселина?

Кога би требало да се доделуваат нутриционистичките Оскари, фолната киселина можеби треба да ја добие заслугата за најдобра споредна женска улога. Додека главната награда оди кај природата, фолната киселина е заслужна за сета таа...

Вербиер, најдоброто за крај!

Бидејќи понеделник е доволно катастрофален ден, во екстремно сивата седмина од неделата ви го претставуваме хајлајтсот од последната точка на Freeride World Tour што се случи викендов, чисто да проплакнете очи и да пополните...

Фудбалски класици – Батигол

Детето кое поради неговото школување за малку ќе ја испуштеше фудбалската кариера, успеа да стане еден од најдобрите класични напаѓачи на планетава. Од малото гратче Реконкиста, преку Ривер и Бока до одличната кариера во...

5 здрави парчиња пица

Дали пицата ќе биде парче за дебелеење или здрав хранителен оброк зависи од расположението на куварот и нејзината припрема. Мало скршнување од традиционалното и имате детално нутриционистички избалансиран оброк. 

Пополнување дупки од досада

Ако на некого некаква идеја му дошла на ум, бидете сигурни дека било или од досада или од мрза. Тие се двете мајки на иновацијата! 

Пивскиот мев е само мит?

Иако изразот секојдневно се "шуња" во разговорните менија на оваа обемна тема, Др. Кетрин тврди дека пивското меше (или мев, за кого како) е мит. И покрај тоа што доказите не ги закачила на...

102 точка фит

Дедото станал осамен. На 67 му починала жената, потоа и неговата ќерка, па почнал да бара нешто што ќе му ги пополни часовите. Епа дедото решил да фрла тегови, ни две ни три, туку...

Ајфон 5 ќе „оди про“

Бидејќи Optrix веќе исфрлија на пазар авантуристички френдли кејсинг за Ајфон 4/4S/iPod нема зошто да не извадат и за петката. Сепак идејата да се „оди про" е екстра.

Клик трекинг со Гугл

Капацитети, спремност, опрема и пари нема секој за да оди на хајкинг на Еверест, Аконкагва или Килиманџаро, арно ама интернет скоро секој има, па со два-три клика од сега ќе можете да ѕирнете како...

Па нацртај му на човека

Откако Њујорк ја изгуби битката за забрана на продажба на гигантски сода сокови во фаст фуд рестораните, сега ќе обиде да ги направи граѓаните поздрави со тоа што ќе им нацрта колку треба да...

Зошто Тина Мазе мачка рекорди

Словенката оваа година успеа да го помине рекордот на Херман Маер од 2000 поени во ФИС Светскиот Куп во скијање кој беше постигнат сезоната 1999/2000. Кога нешто се сфаќа озбилно, резултатите сами си доаѓаат. 

3 стратегии за скротување на слаткиот заб

Ако се уште не можете да се откажете од благцето што неконтролирано го конзумирате во текот на денот, а сакате да го направите тоа од било која причина, можеби треба да обрнете внимание на...

Тестинг, тестинг, ен два три

Пристигнуваш на преубава планина на Аспен, се чекираш како нормален граѓанин, си одбираш кој сакаш модел на уште неискочени на пазар скии и идеш на тест возење. После тоа, зимаш друг пар, па трет,...

Што не чека утре на Шапка?!

Да не ве замајаваме многу, кратко и јасно. Последен ден од оваа сезона, а прогнозата кажува сонце.. Снег има колку ви душа сака, мотивот ќе го најдете подолу, а желбата сами треба да си...

Рурални спортови

Тасмански ѓавол со лопата

Ако ништо друго не знаете за Тасманија, освен тоа дека од таму потекнуваат оние малите месождерни торбари, еве уште еден факт кои би можел да ве направи поинформирани, а не е главниот град или...

Цицките кои ќе лизгаат преку Антартикот

Во обид да привлече внимание, австралискиот ветеринар Геоф Вилсон има намера да го помине Антартикот влечејќи санка на која има две големи розеви дојки, се со цел да собере донации кои ќе одат за...

На тенок мраз

Малку досада, малку повеќе зима, и кога веќе нема каде да се бега ќе ти дојде на ум да се зезаш на ваков начин. Па кога во Канада можат да шибаат коли на автопати...

Сноубордерот од парче хартија

На него не му треба снег, не му се потребни ниту временски прогнози и ски карти. Тој вози сам, во домашна атмосфера и друштво на браќата кои што го имаат донесено во живот... Во...

Дај еден асален точкарски жмигавец

Ако прототипов излезе на пазар, подигањето на рака како најстар точкарско - сообраќаен знак за лев или десен жмигавец ќе има достојна замена. Барем за тие што ќе си го купат шлемот.

Хинду пигментација на снег

Слично како фестивалот Холи каде мал милион кесички со природни пигменти се користат како мирољубиво оружје за гаѓање. Овде е многу поспокојно, сепак се работи за Швајцарија, а пигментот се користи за да се...

Мачкаме парчиња депресија

Покрај сите останати негативни страни на транс мастите, на големиот мрсен олош му тагнаа уште една не толку среќна карактеристика. Со мачкањето на транс масти на вашето утринско лепче, мачкаме 50% повеќе шанси за...

Метро и тротинет

Семи Вилијамсон навидум е само обично детенце кое си го вози својот тротинет... Но штом види скејтпарк тој се претвора во дете што знае да извади нешто повеќе опасни трикчиња и вртежи, онака, за...

Сите на куп

Ко за беља шестата сезона на Salomon Freeski TV има само 12 епизоди, но барем се квалитетни. Дузината кратки филмчиња бркаат паудер и вадат приказни во бивши Советски претседателски вили во Русија, одлични планински предели...

Статистика за точакот и сонцето

Сонце за две тркала

Замислете, Холандија како велосипедска велесила да ги има сончевите денови на Македонија... За сè друго би постоел Мастеркард. А кога Македонија би ги имала точаците на Холандија.. Ќе нема кој да ги вози, а...

Маслиново масло е клуч за здраво срце

Доколку мислите дека со ниско – маслена диета правите нешто повеќе за вашето срце и слабинска метрика, се лажете. Токму мрсните работи се тие кои ни даваат здраво срце (бар некој од нив), а...

Полирање на регионален патен правец

Доколку институциите не си ја вршат работата како што треба, понекогаш ќе се најдат некои доволно загрижени граѓани кои ќе помогнат во полирањето на патниот правец. Има среќа дечкото што инерцијата не му даде...

Маратонецот кој ќе го трча парламентарниот круг

За разлика од нашиве пратеници кои тешко дека гледале, а не па да трчале некој маратон, идниот парламентарен претставник на кениската изборна единица Черангани ќе биде маратонецот и минатогодишниот победник на Бостон Маратон.

Сејвнете 300 калории

Смкнувањето на килограмите од задникот е само половина битка. Кога ќе успеете да ја задржите тежината, е тогаш ја имате добиено цела битка. Понекогаш и 300 калории се важни за расипување на цела диета,...

Фибербрун на долго и широко

Следната точка на супер интересниот Freeride World Tour оваа година е закажана за оваа сабота, 9ти март во Фибербрун, Австрија. Еве една „мала“ 7 гигапикселна фотографија од амфитеатарот каде ќе се оджи натпреварувањето. Има...

Is sugar the next tobacco?

Горка коцка шеќер

Предавање во кое сите карти се отвараат. Економската причина која остава енормно голем импакт, и нутриционистичко - биохемиската која објаснува зошто простите шеќери се демонот на цела планетарна популација. Нешто повеќе за „фруктосификацијата“ на...

Јајца за мускулна маса

Стотици часови во теретана нема да значат ништо доколку човек нема правилен план на исхрана. Протеинот, како клучен дел од мускулните репарациски и развојни процеси ја игра можеби најважната улога од сите макронутрициенси кога...

Падобраничен тренинг

Доколку знаеш доволно добро да се направиш неаеродинамичен, самиот воздух ќе ти помогне да постигнеш подобри резултати во експлозивноста на спринтот. Доколку не знаеш, купи си падобран. Не е нешто ново, но е ефикасно.

Преку јајца

На Џош Тетрик, CEO-то на Hampton Creek Foods му дошло преку глава од сите непотребно потрошени јајца во мајонезите и пекарските производи башка и од начинот на кои се одгледуваат самите кокошки во фармите,...

„Оревокршачка“ на скии

Ова, иако не е најкул видео што го имате видено поврзано со скијање мора да признаете дека е за почит. Французинот Сердрик е љубител на балет, а актите ги прави на неговите скии... Bon...

Кирквуд хајлајтс

Се извозе и четвртата точка од Swatch Freeride World Tour by the North Face во мирното и мало калифорниско место кое има многу big-mountain карактер, Кирквуд.

Отишол Ред Бул во Босна

После 10 години пауза, Ред Бул и серијата малоумни лизгања и скокања во ладна вода Jump & Freeze се навраќаат на сараевската олимписка убавица, Бјелашница. И не дека нема што да понуди балканче кога...

Во Чиле точак возев!

Насловот треба да звучи како нешто епик да си направил.. Па така и е, доколку некој успее да ја помине стазата што се возеше на Red Bull Urban MTB Downhill во Валпараисо, Чиле. Еве...

Факти за северното лице

Од причината зошто The North Face се вика токму The North Face, до почетокот на фирмата кој не бил на планина туку на плажа и дизајнот на логото кое не претставува плажа туку карпа..

Јадете искрен Happy Meal (без играчка)

Понекогаш, насмевката и доброто расположение лежи во оброците кои ги јадете во текот на денот само што ретко кој од нас обрнува внимание па сите си го јадеме намќорот во склоп на скоро секое...

Дадете ѝ добро триење на табаните

Не размислувајте плитко и направете го тоа. Не за друго, него после ќе биде „табани мед да лижеш", а и башка ќе имаш лице да побараш ферски реципроцитет. 

Фрактална брокула – храна за диносауруси, а понекогаш и луѓе

Кога прв пат ќе го здогледате овој фрактално-алгоритмичен братучед на брокулата и карфиолот ќе си помислите дека тој е само некакво орнаментално растение кое служи за фаќање прашина, а во суштина, фрлен на пареа,...

На паудер се кајак веслаше

Зимава е далеку од завршување, ние сме одлична кајакарска нација, а и имаме еден тон географија каде кајакот на диви снегови може да се проба. Па исто е, само агрегатната состојба е друга, нели!?...

Чинијата со која ќе трчате на макс

Кога некој брка добри резултати на било каков натпревар добрата нутриција е стартната точка од која треба да се тргне. Без коректна исхрана, човек може да се истошти за краток временски период, а резултатите...

Италијанска маунтинбајк пасија

Сигурно го знаете она " НИЕ СМЕ ОНА ШТО ЈАДЕМЕ" епа кај Марко тоа би дошло вака "НИЕ СМЕ ТОА ШТО ВОЗИМЕ".  А Марко си вози маунтајнбајк и тоа со пасија и љубов. 

Анти бајпас диета

Маслиново масло, малку копар и лук и протриени на некоја риба, послужено со бело винце. Ем гурмански, ем докажаа дека дефинитивно делува превентивно врз срцевите состојби. Епа како нема да биде на врвот од...

Саломон, фасцинантно

Саломон Freeski Tv претера со добрите видеа оваа година, а "Not Another GoPro Edit" стварно не е само еден најобичен GoPro едит. Феноменално парче мултимедиа, од музика до комплетните видео материјали.

Органско значи повеќе!?

Кај што се далеку поскапи од конвенционално растените домати, органскиве испаднаа дека имаат и повеќе витамин C во нив. Не дека е на одмет, уште да беа посиромашни за таа цена!

Еден чифт фенси ракавици

Прво беше вака: Фил, прави трампа со еден Индијанец кога бил на кајакарење во Канада, швајцарско армиско ноже за пар рачно изработени индијански ракавици. Тој ги подарува ракавиците на Бред кој 15 години ги...

Како се ткаеше „Критична маса“

Со формирани и извозени девет претходни собири и десетиот кој што ѕирка наредната недела, точакољупската маса во Скопје покажува дека може да се активира за почисто Скопје, поздрави скопјани и повеќе насмевки. Погледнете го...

Playstreets во малото салцбуршко селце

За неколку часа договорен е стартот на петтото издание на Red Bull Playstreets во малата австриска идила Бад Гастајн. Вклучете се директно на центарски поставеното slopestyle лудило на еден уникатен freeski настан.

Мозок на бенч

Бидејќи мозокот испадна дека има конзистенција на пластелин, тренирањето можете да го правите и во вашите мисли. Иако секако ќе треба да исцедите некое кило пот, додатниот ментален тренинг само може да ви ги...

Холандија точкари и во зима

За да видите дека културата за возење точак во Холандија не е фејк работа, треба да отидете во зима. И не би било лошо и ние малку да стиснеме заби во не толку ладните...

Растурајте на кардио

Извежбано на правилен начин, кардиото може да направи чуда за вашето здравје и вишок килограми. Но, доколку го правите сето тоа многу нежно, тешко дека ќе видите било какви резултати. Затоа научете како правилно...

Витамин C за нешто повеќе

Една од причините зошто витаминот C треба да заземе перманентно место во вашиот суплементарен арсенал нема никаква врска со имуниот систем. Овој витамин има и бројни други бенефиции кои може да ги понуди.

Втор дел од паудерот на Шамони

Првиот дел како една видео целина беше нешто маестрално. Ех, ама момциве немаат абер, па пак се загнале по потрага на нови длабочини во прилично...

Старци кои може да ве инспирираат (галерија)

Доколку стварно имате проблем со изнаоѓање на било каква мотивација за спортување и активност, помислете на атлетскиве антиквитети кои се уште неуморно роварат во она што ги прави среќни, и не си го губете...

Паркур и паркур во зима

Не знаеме зошто паркур момците бар во Скопје некако згаснаа во текот на зимата пошто во суштина само годишното време е различно. Ок и сличугите се нов детал, а богами и изборот на кој би...

Доктори, назад во угостителско

За да ви стане јасно дека тенџерињата и кутлачите заедно со она што го готвиме и јадеме може да има импакт врз нашето здравје, Харвард реши докторите да ги прати на дополнително образување и...

Како понежната половина вежба за болдер

Нејзиното име е Галина Парфенов и во животот таа има чувство дека е алпинист. Тоа што ни таа самата не е сигурна дали е алпинист или не, се гледа по нејзиниот дневен тренинг и...

Македонски кантови на Пирин

Така се собравме некои единаесет души и истеравме една убава февруарска недела. Кој се учеше да скија, кој се усовршуваше, а кој се претепуваше по снегот од што знае да скија. Како и да...

Каде кечапот го шие доматот?

Детални содржински анализи немаме намера да правиме, ама постои една ставка која дефинитивно го прави кечапот и сите тие доматни, преработени пире производи поздрави од самиот претходник на истите. Навалете на кечапите од подрумските...

Крпење на еден Вилсон

Еден најобичен баскет кој деноноќно e тортуриран од сите љубители на кошарката имал далеку покомплицирана анатомија од што мислевме.

Во исчекување на Шарпланински куп 2013

Овој викенд, од 22 до 24 февруари традиционално по 40ти пат ќе се одржи најстарата скијачка манифестација во Македонија, но и на Балканот, Шарпланински куп.

Жените се тапа во подигање на вратило

Па дури и испитувачите се малку збунети како може некого да тренираш три месеци интензивно за една единствена вежба и на крајот пак ниту еднаш да не успее да ја направи. Тоа им се...

Дувај, да ти видам калории!

Не е битно каква диета држите и колку ригорозно ја терате бидејќи сите планови за слабеење може да паднат во вода поради бавниот метаболизам. Најновата self-tracking алатка има за цел да ја проследи секоја...

Како треба да се тренираат младите таленти

Едногласно кажуваме дека Македонија е далеку од правилното гаење на младите таленти, па и усовршување на оние постарите во било која од овие дисциплини. Сепак, не е сè до талентот, мора некаде и да...

Еволуциски кикс во односот омега-3 : омега-6

Насекаде се пишува за значењето и придобивките на нашето тело од екстремно важните омега-3 масни киселини. Ќе сме биле попаметни, поздрави, немало да се разболуваме итн. итн. но никој не споменува дека тоа ќе...

Горкиот партнер на Св.Едниот и Св.Другиот

Без разлика дали годинава сте со партнер, со стаклен партнер или пак соло секогаш имајте на ум дека чоколадните демначи на Европа, Краш итн. кои се составен дел од Валентајн знаат да бидат здрави...

Јога за стресни (балкански) мажишта

Исфрлете ги закоравените балканско полуостровски стереотипи за тоа дека јогата е дисциплина која е наменета само за жени. Секој од нас може да профитира од вежбањето јога, па макар и набилданите типци и стари...

Полски freeride на Татра од 1932

Делови од полскиот филм „Бело стопало“ од 1932 година. Психологијата на најфината зимска активност е целосно иста и денес. Уживање во природата, скијање во длабок снег, скокчиња и зезање со другарчињата, малку туринг, снимање...

Тенисерската икона на редизајн

Во 1952 година легендарниот Фред Пери на Вимболдон се појавува во дизајнерска тенис икона, маичка Фред Пери. Оттогаш, модата во тенисот повеќе не е иста, а минатата година компанијата во најдобар стил ја прослави...

Хајлајтот од карши Матерхорн

Што повеќе да се очекува од најдоброто? Хајлајтот на првиот big-mountain контест што се одржуваше на Swatch Skiers Cup во Цермат покажа во каква форма се едни од најдобрите американски и европски скијачи особено...

Метак се не повреџује никад

Зимски (српски) филм

Филмчето во своето сиже претставува група на српски скијачки фанатици кои ја вбризгуваат нивната зимско-снежна доза низ Копаоник, Стара Планина, Швајцарија, Франција и Белград.

Кралот на рибите свлечен на трпеза

Кога зборуваме за риба како хранителен продукт тешко дека можеме да одлучиме која е најздравиот тип за нашето здравје. Сепак, само еден е кралот на рибите, нутрицијата и вкусната трпеза, а тоа се гледа...

Три full-body вежби, а едно парче опрема

Доколку сте во потрага по многу ефективен начин на тренинг, не барајте подалеку од ѓулето со рачка или ѕвоно (kettlebell) . Вежбите со kettlebell се добро познати по согорување на масти, зголемување на мускулна...

Swatch Skiers Cup 2013 во Цермат

Вчера, на падините на еден од најреспектираните скијачки центри во светот, Цермат, Швајцарија, започна big-mountain борбата помеѓу тимовите на Европа и Америка во Swatch Skiers Cup.

Од моноцикл точак бидува

Што ако „споиш“ два моноцикли возени од нивните моноциклисти кои се спуштат на пример по некој језив планинарски предел на Доломитите. Во суштина, тоа ти е како еден точак да бил возен даун-хил од...

Точакот кој ќе ги спаси Скопјани

Единствената допирна точка помеѓу Пекинг и Скопје е „чистотата" на воздухот. Иако и тука Кинезите водат во бројките, како што тргнала работава може и да ги стигнеме.

Алпинистички потрошена вода

Прво се нашле некои „криминалци“ кои ја оставиле уклучена водоводната мрежа да тече во огормен природен кањон близу гратчето Јуреј, Колорадо. 

Поздрав избор, зелени или црни маслинки?

За вкусовите баш и нема да расправаме пошто секој си има свој став. Некој сака зелени, некој розови, некој црни, а некој пак воопшто не сака маслинки. Темата која ќе ја разработуваме е разликата...

Дневните навики за јадење на еден Олимпиец

Доколку сте љубопитни за работите кои дневно ги јаде еден олимпиец кој веќе има, нема или планира да освои некаков медал, сега имате можност да ѕирнете малку подлабоко во неговата диета.

7 фитнес хакови

Доколку сакате да постигнете резултати за почит во теретана, бидете спремни да пробате некои фитнес хакови кои ќе ви дадат отскочна даска за подобри резултати. Не збориме за шеми и супстанции туку за некои...

Првата љубовничка на Силбергајер

Една ултра слатка Швајцарка по име Нина во нејзиното тинејџерство страшно се заљубува во постерот на кој италијанскиот алпинист Пиетро Дал Пра буквално лебди залепен до една стена од Силбергајер, една од најтешките multi-pitch...

Гугл Мапс ќе разработува уште скијачки центри

Бидејќи лутањето по огромните скијачки ресорти со отворена мапа на -5, плус ветерот -10 степена, се со цел да го најдете проклетото бачило и да се земе здив знае да биде незгодно искуство, Гугл...

Вертикалниот маратон на Емпаер Стејт Билдинг

Австралијците Марк Боурн и Сузи Валшам се најбрзите натпреварувачи на вертикалната трка низ скалите на Емпаер Стејт Билдинг оваа година. Предизвикот пред нив беше ни помалку ни повеќе туку точно 86 ката и 1,576...

Еволуцијата на Џејми Карагер

После 722 настапи за Црвените од Енфилд, два освоени ФА купови, три Лига купови, два Комјунити Шилд, една Лига на Шампиони, една Куп на УЕФА и два Супер Купови, легендата на Ливерпул на свои...

Freeride World Tour 2013 Chamonix (галерија)

Најдобрите моменти фатени преку објектив на овогодинашниот Freeride World Tour на третата натпреварувачка точка во Шамони, Франција.

Часовникот може да влијае на слабеењето

Ако случајно во моментов сте на некоја диета или планирате во иднина да се ставите, почнете да го земате в предвид и времето на вашите оброци бидејќи ручек пред 3 и ручек после 3...

Шамони е оптеретен со паудер

Чудна работа е метеорологијата, знае да изненади во секоја смисла на зборот, и позитивно и негативно. Во случајот со Шамони и Алпите, крајов на јануари и почетокот на февруари, приказната е страшно млечна и...

Супер боул низ фото (галерија)

Балтимор Рејвенс се победници  со 34:31 на овогодишниот Супер боул кој се одржа во Ну Орлеанс, Луизијана. Иако 49-ките на Сан Франциско се сметаа за фаворит, не успеаа да издвојат победа над Рејвенс.

Кафенцето кое ќе ве спаси од дијареја

Жештината и пробиотиката не се снаоѓаат баш најдобро во заемна комбинација па затоа сите затоплени продукти кои имаат вакви микроорганизми стануваат малтене стерилни од овој тип на полезни микроби. 

Tea Time

Прочитајте некои детали за чајчето, за време на вашето време за чајче! 

Не биди точак, вози се на точак!

Се извозе и 9-тата Критична Маса која има за цел да ја подигне јавната свест на граѓаните на Скопје и Македонија за еколошките проблеми кои го засегаат секој, а на централно место, нормално, беше...

Еквилибриум на брашно

Во основа, The Balance of Powder е кратко филмче продуцирано од Sherpas Cinema кое има за задача тотално да ве исклучи од секојдневната и да ве внесе во една многу поубава, снежна, крцкава и...

Deep Winter Photo Challenge

Погледнете ги првите три места на овогодинашниот Arc`Treyx Deep Winter Photo Challenge со одлично склопените зимски слајдшоу приказни. 

FIBA накај NBA

Раководството на Светската кошаркарска организација - ФИБА, овој викенд ќе одржи состанок во Сингапур на кој што треба да бидат прифатени најавените промени со кои европската кошарка треба да се приближи до најсилната кошаркарска...

Најуспешните спортисти на Македонија за 2012

Оливера Наковска-Бикова и Наумче Мојсоски беа прогласени за „Спортисти за 2012 година" на Македонија во изборот на Сојузот на спортски федерации на Македонија и Агенцијата за млади и спорт.

Диоди на бордање

Ова нешто да ти се избаци покрај прозорот на викендицата навечер ќе останеш стаписан и пребледен. Ко некој џедај да лебди на паудер. Јака спојка на ноќно бордање со носење на специјално дизајниран костум...

Тетонци во деминутив

Типично американски! Со клавир кој оптеретува некој каубојски кантри, хеликоптери на сите страни и нормално, предизвикување на огромни снежни падини сето тоа едитирано со тилт шифт. Teton gravity research во минијатурна верзија за екстра...

Прва ски-виолина во Сочи 2014

Виолинистката Ванеса Мае ја стави нејзината музичка кариера на стоп бидејќи сака да се обиде во малку поинаков домен, скијање.

Параолимпијка сè уште бара водич за во Сочи 2014

Слепата британска параолимписка скијачка Џејд Етерингтон сè уште е во потрага по нејзиниот тренер/водич кој доколку не успее да го најде може да изгуби потенцијални медали на Игрите наредниот февруари.

Тетоните на Тристан Гресцко (галерија)

Планинскиот масив Тетон се наоѓа во западниот дел на северна Америка и претставува дел од Роки Маунтинс. Првите француски доселеници го нарекувале "les Trois Tétons" што во буквален превод значи „Трите цицки“. Составен е...

Најдоброто од Freeride World Tour 2013 досега!

Изминаа три станици од најдоброта freeride тура во светот, а богами има што да се види од хајлајтсот на трите стартни точки во Ревелстоук, Коурмајер и Шамони. 

Вегански анти – песимизам

Дали чашата е полу празна или полу полна? Навистина чудно, но одговорот може да лежи во тоа колку зеленчук јадете преку ден.

Колку џогирање е доволно да се симне некое кило

Трчањето како и секоја друга физичка активност несомнено може да допринесе во симнување на непосакуваната тежина, но бидејќи сите работи на планетава се релативни, така и резултатите од џогирањето ќе се појават само доколку...

Полова вајс версa во теретана

Секој момент на овој свич е живописно и егзактно прикажан без никакви маани и недостатоци. Мажишта дигаат по 5 кила на гради, омуваат на јога и се вртат на стриптиз шипка, а жениве целосно...

Олд скул екстрим

Не многу се сменило од порано. Пичи нервозен панк - рок, скокање без усул колку ти душа сака, малку луди видео ефекти во позадина и цапање по powder. Само што тука вози пионерот на...

Олимписките места од Сараево `84 денес

Градот во кој се одржаа првите и единствените ЗОИ во една социјалистичка земја претрпе многу после грандиозната зима 1984 година. Голем дел од местата каде се одржуваа Игрите денеска се оставени на забот на...

Набустан Мерлот

Сите знаеме дека виното, особено црвеното, од било која сорта е супер пијалок за нашето целокупно здравје особено поради анти - оксидансите. Епа еден австралиски научник тврди дека успеал неговото вино да го збогати...

Кршениот мраз од гро план

Го пуштаат типот да ја вози стазата на Red Bull Crashed Ice во Квебек за да долови некој моменти на трката од близу. И стварно е стресно, иако е сам, а како бонус ни...

Aлекс, магнезиум карбонат и стена

Алекс Хонолд е 28 годишно затворено и срамежливо типче кое единствено нешто што го интересирало и сè уште го интересира во животот е алпинизмот. Баталил школо, и почнал да се занимава со она што...

Малку сок во шеќерот

Постојат многу начини како да претерате со дневниот внес на шеќери, а докажано е дека во просек тоа најмногу се прави преку пиење на разни вештачки сокови. Не е ни чудно поради тоа што...

Трка во скијање угоре

Во саботата на австриските Алпи се одржа малку поинаков вид на скијачки настан во вертикално скијање. Трката „Champ or Cramp“ беше одржана во Spittal an der Drau скијачкиот центар и тоа на најдолгата црна...

Свиркачот во деминутив

Кликаш, запаѓаш и стануваш дел од ситните снешковчиња и ратрачиња на можеби најперфектниот минијатурен флуид од видео направен за еден ски резорт. Е за деминутивот на Вистлер, Канада можеме да кажеме дека само во...

Првата 14ка без кислород

Постојат бројни планинарски и алпинистички имиња кои оствариле неверојатни подвизи во нивните кариери, но само еден е првиот кој успеал да ги качи сите 14 осум илјадарки и тоа без опрема за кислород.

Швајцарската машина

Ули Штек е најобично типче кое работи како столар, а во слободно време сака да планинари. И воглавно фетиш му е брзото планинарење и алпинизам, а сите му викаат дека не треба да трча...

За сите што не сакаат да јадат месо во понеделник

Концептот е многу едноставен. На денот помеѓу недела и вторник, односно денот кога започнувате нова работна недела треба да направите одмор од ќебапите, стековите и бифтеците од вашето мени. Причините се повеќе од доволни.

Како требаше да се допингува Армстронг

Без матни работи, недозволени супстанции, скришни телефонски разговори и стресови. Без изгубени седум Тур де Франс титули, спонзори, и милиони. Чисто, природно и едноставно.

Шеќерот не дебелеел до толку

Шеќерот, во последно време е најдежурниот кривец од сите типови на храна. Тој е крив за сè, од дијабетес, рак, кариес и нормално дебелина. Но, новата студија што убаво ја разгледа конекцијата на шеќерот...

Новите аnon-ки

Бренд детенцето на Burton специјализирано за ски и сноуборд акцесории, anon. повторно се враќа на сцена со промовирање на одлична лепеза на опрема меѓу кои и нивниот најсилен адут anon. M2.

Спржете си поздрав омлет

Седиш по сабајле така зачуден и збунет и буљаш во трите јајца кои се токмиш да ги правиш омлет. И сите варијанти кои ти минуваат низ глава се горе-долу промовирачи на угоеност, од сланини,...

Најдобриот трекер на активност за 2013 според CES

На овогонидашниот CES беа претставени огромен број на нови гаџети меѓу кои и Fitbit Flex трекерот на активност кој беше прогласен за најдобар гаџет за секојдневно носење. Да видиме што нуди оваа мала склопка...

Луксуз под задникот на вашите деца

Ова ни од близу не изгледа како санките што се рентаат за 100че низ Попова Шапка и возат во останатиот дел на Македонија од немирните дечишта, а искрено нема ни да изгледа природно ваква...

Банско во деминутив

По примерот на Џексон Хол во Америка, и нашите комшии на Пирин направија видео во минијатурен стил за нивниот скијачки центар. Не толку енергичен како американскиот, но сепак доволно вреден да се погледне.

Биди мрза на баскет

За сите оние кои се доволно мрзливи во баскет или пак често ги малтретираат дечурланата од маало додека шутираат со познатата „дај, дај ми ја топката да не се мрднам од позиција“ божем толку...

Колку стрмно е стрмно?!

Корисни пар реченици за да престанете да се фурате од стрмнината по која сакате да скијате бидејќи најчесто тоа е оптичка варка. И да не ги лажете луѓето кобајаги сте скијале некоја јака падина,...

Ајмо наши!

Започна 23-то Светско ракометно првенство кое се одржува во Шпанија. Денес во 15:45 нашата репрезентација ќе го игра првиот натпревар против Чиле па ајде со сите сили да ги бодриме нашите играчи до уште...

Започна Freeride World Tour 2013

Вчера започна еден од најпознатите ски и сноуборд freeride евенти, Freeride World Tour 2013. Во следните неколку месеци, на одбраните датуми следете ги најелитните светски ски и сноуборд имиња како ги возат најјезивите линии...

Здрави опции за појадок на нога

И зашто она „појадокот е нај..." скоро никад не го практикуваме, обично шмркаме по едно кафе, може и цигара и летаме за на работа. А за тие 10 минути додека го пиеме кафето може...

Еден секојдневен Дански ски центар

Иако се од Данска тие се палат на Алпите, па решиле преку градење на архитектонско здание како од иднината да ги донесат Алпите некаде во Данска. Зошто да не?!

Армстронг ќе се отвара пред Опра

Прв пат откако му беа одземени седумте Тур де Франс титули и откако доби доживотна суспензија за професионално бавење со велосипедизам (и други останати компетиции), моментално најозборуваниот велосипедист на светот ќе се отвори во...

Неколку совети за супер издржливост

Без разлика дали сте про атлета која се натпреварува на брутални триатлони, 42 километарски маратони или сте рекреативец кој само искочил да се истрча, тогаш треба да знаете дека можете преку овие наједноставни и...

Палео диета, да или не?

Дали мислите дека би било здраво во 21-ви век да се префрлите на диета која ја практикувале нашите баби и дедовци од палеолитот? Епа првично зависи од начинот на кој моментално се храните и...

Најголемото групно лебдење наопаку

Рекордот е срушен минатата година во август и најверојатно типците биле премногу зафатени со монтирањето на клипот. Ама да видите што клип направиле, нема да им замерите за закаснувањето.

Киселата зелка како кралица на трпезите

Ни случајно немој да помислите дека ние, балканците, немаме што навистина здраво да си понудиме на нашите трпези. Со исклучок (читај усул во јадењето) на одредена храна, останатото кое традиционално се служи по македонските...

Првата недела од 2013 низ фотки

Незгодното слетување на Лукас Хлава  Ватерполо покрај море во Сиднеј  Северин Фроинд сликан над Инсбург, Австрија Том Хилде на неговиот прв скок за време на Четирите скокалници во Инсбург, Австрија

Карвање на бранови

Нешто слично како нормалното скијање на снег, се разбира. Имаш скии, штеки кои ги користиш како точка на ротација, уживање и адреналин, само медиумот е поликвиден, а и можноста за присуство на мештанските предатори...

За мозокот медитацијата е = на сексот

Најновото нешто што се докажа за најкомплексното ткиво кое Ви овозможува сега да ја читате реченицава е тоа дека ако се ставиш во некаква зен - медитациона состојба тоа ти доаѓа исто како да...

Македонско – Уругвајската врска

Првиот пас беше пар екселанс, вториот некако на среќа ама се брои, а третиот нафрлување од корна директно до Единсон за негов хет - трик. Погледнете ја маестралната игра на Горан Пандев во потопувањето...

Следи го Дакар 2013

Најпознатото off-road рели Дакар стартува денес во неговото 35-то издание кое ќе се вози на јужно-американскиот континент низ бруталните терени на Чиле, Перу и Аргентина.

Во Банско ќе се скија и во лето!

Како што тргнала технологијава веќе нема да ни бидат потребни временски прогнози за да одлучиме дали да скијаме или не. Отсега тоа ќе можеме да го правиме и на лето и тоа кај комшиите...

Спринтерот кој ќе се натпреварува во санкање

Слично како во филмот Cool Runnings од 1994 кога јамајканците настапија на ЗОИ во санкање, спринтерот со британско потекло Крег Пикеринг реши да ги префрли неговите атлетичарки способности на мразот настапувајќи за британската екипа...

Или кацига или нема пари од осигурување

Полека но сигурно скијачките кациги стануваат облигаторни доколку сакате да бидете покриени под осигурителната полиса за време на скијачките задоволства. Сепак не треба оваа информација да биде клучна за донесување на одлука за носење...

Чукун чукун дедото кој сè уште скија

Запознајте ги бабите и дедовците од скијачкиот клуб 70+ кои наместо да дремат по старечките домови решиле малку поактивно да си ја трошат пензијата и нивните вештачки колена, титаниумски колкови и пејсмејкери да ги...

Симни некое килце со памет

Ко ќе видиш, џабе ако фураш било какви диети ако не знаеш некои основни работи во врска со слабеењето. Иако се научни, тие се многу едноставни и лесно апликабилни во нашето секојдневие.

Кој рече дека не може да се биде фит веган?

Само шест месеци пред да го заврши неговиот прв Ултрамен шампионат, Рич Рол бил со 22kg одвишок на неговото тело и едвај можел да искачи пар скали без да направи одмор. Откријте дел од...

10 опасни девојки и кулата во Куала Лумпур

Си се собрале така неколку екстремни женски глави под кациги и решиле да го рушат рекордот во најголемата женска група која скока base jump одеднаш. Сигурно целата оваа адреналинска доза оставила силен впечаток па...

The Underwater Project (галерија)

Додека северниот дел од планетава моментално се бафта со снег, лавини, замрзнатини и снежни слепила, некој таму на југот мора да сурфа. Епа и сурферите си имаат бројни проблеми при обавувањето на нивните дневни...

Мотивациона статија за размрдување

Ова е само мал обид да Ве мотивираме веќе еднаш засекогаш да ја завртите таа проклета страница во вашиот живот кога е во прашање спортувањето и здравиот начин на живот и во новава година...

Постерот што ќе ве стане од стол

кревет - стол - фотеља -кревет - стол - фотеља -кревет - стол - фотеља -кревет - стол - фотеља -кревет - стол - фотеља -кревет - стол - фотеља - ПОЗНАТО НЕЛИ?!

Со GO Pro во 2012

Еве мала селекција од 10 видеа направени во изминатата година со Go Pro, (камерче што му даде нова димензија на спортот и авантурата) не за џабе Ник Вудман (создавачот) пред недела дена беше прогласен за новопечен...

Уживајте!

Најдобрите 100 гола за 2012

За загревање на највеселата вечер од годината ви предлагаме да ги проследите овие 16 минути концентриран материјал од најдобрите 100 голови за 2012 година и насмеани да си ја дочекате 2013та. 

4те скокалници

25,000 гледачи викендов го проследија спектакуларното отварање на најпознатиот шампионат во ски скокови, 4те скокалници кој традиционално се одржува по 61ви пат. Запознајте ги архитектонските зданија без кои ски скоковите во познатиот Гармиш Партенкирхен...

Со што ли ќе се офарбаме за Нова година?!

Не многу одамна на научниците им стана кристално јасно, а богами и на самата „библиотекарска" фела дека ако вечерта претераш со некој темен алкохол, сабајлето ќе го искусиш мамурлакот повеќе. Ама пусти мерак...

Како се калеше златната топка

Повеќе од пет декади се доделува наградата Златна топка на најдобриот светски фудбалер на годната, но малкумина знаат дека за формирање на овој позлатен орнамент потребно е долготрајно рачно и прецизно комбинирање на неколку...

Најчудните спортски рекорди за 2012

Одвреме навреме ќе се појави некој со фрик идеја која многу често го „руши“ непостоечкиот рекорд! Погледнете ги најчудните спортски светски рекорди кои беа поставени годинава. 

Шчо напраифме?!

Прво гаѓаат тројка за да водат во прва четвртина, после гаѓаат уште една тројка во последна секунда за продолженија и во продолженијата ја гаѓаат третата тројка исто така на истекот од последната секунда за...

Хаваи пак напаѓа!

Иако веќе делува безобразно од страна на Хавајкиве што ни пуштаат вакви видеа во сред декември, можеме истите да ги искористиме за малку алт - таб од сето ова сиво секојдневие!

Zeal iON Goggles

Zeal Optics, фирма стационирана во Колорадо го претставија својот револуционерен спој на маска за скијање и фотоапарат, односно камера, а колку исплатлива ќе испадне нивната борба со добро етаблираните GoPro ќе оставиме времето да...

Апел до Македонките за скијање по бикини

Ај, топлесите и тангите на плажа полека, но сигурно, почнуваат да се инкорпорираат во нашето општество. Некако девојките дрш - недај потклекнаа под комшиските и светските трендови. 

Бодибилдерите низ историјата

Да сте биле билдер во 1800 и некоја си година не било мала работа. Вие нормално ќе сте биле главниот шизик и најверојатно ќе сте работеле во циркус. А имало и многу „јаки“ цури...

Една десна е подобра од две леви!

Кој рекол дека ако по природна грешка на мајката природа, се родиш без една рака, нема да можеш подобро да играш баскет од децата кои имаат две! Детето Зак, од средното школо Милтон, Џорџиа...

Шат ап енд тејк мај мани!

Како може реклама од 31 секунда да ве натера да ја гледате уште еднаш и уште еднаш и на крај без размислување и двоумење да си го нарачате продуктот. На Норт Фејс им успеа.

Што играле Маите кога го правеле календарот

Утре, по преценките на календарот на Маите светот треба да си згасне, а тоа значи дека и фудбалот ќе згасне со него како колатерална штета. Навистина жално една маестрална игра да отиде во неповрат...

Ред Бул го спонзорираше и Њутн

Поради фактот што ништо од ова не може да функционира без гравитацијата, Ред Бул индиректно го спонзорираа и Исак како и целата таа лепеза на умни физичарско/хемичарски глави.

Ретро ски маркетинг (галерија)

Возејќи се со старата добра Рено 4ка Ве враќаме назад во скијачкото маркетинг минато, а таму богами има што да се види и повторно почувствува.

Дрво си е дрво

Додека другите познати компании за спортска опрема се натпреваруваат во пронаоѓање на што подобри и поиздржливи материјали за правење на најдобрата кацига односно шлем (за на точак, за скијање и кајакарење), едно типче по...

Доживотен ски пасс

Многу едноставно! Ја лајкаш потребната фејсбук страна, го пополнуваш формуларот, чекаш да те извлечат до 10 јануари 2013 и после следува потешкиот дел. Како да се преселиш и живееш во Винтер Парк, Колорадо, поради...

Ски Инстаграм X – XI (галерија)

Ски магазинот Freeskier годинава започна да ги објавува најдобрите скијачки инстаграм фотографии во едно двомесечје. Во продолжение погледнете ги најдобрите инста фотки за октомври и ноември. 

Тропските нации на Зимските Олимписки Игри

И прво на што ви текнува е на јамајканскиот тим во санкање кој беше прославен со филмот Cool Runnings прикажан во 1993 година. Епа Јамајка не била првата тропска држава која настапувала на ЗОИ....

Сексање како одличен тренинг

Ако стварно сакате да го потенцирате сексот како трошач на вашите вишок калории тоа ќе ви биде одличен избор. Сите сме прочитале за тоа како се трошат не знам колку калории при секс, ама...

Сараевските лопати

Што убаво, гондола за 40 центи, лопата за снег за 5 евра и еден куп зезање со сараевските дечишта и инглиш спикинг џандари. Група фински фристајл скијачи го истражуваат сараевскиот урбан скијачки потенцијал, како...

Тур де 100

Јубилејниот 100ти Тур де Франс закажан за јуни идната година ќе започне да се вози од островот Корзика, а целата трка ќе се вози само на француско тло. 

Усеин, пази леџа

Ако 12 годишното дете од Австралија продолжи во ваков стил (како што се покажа на своите 100 метри од штафетата) за некоја година дефинитивно ќе му дише во врат на најбрзиот човек на планетава.

Лигавење на ЈуТјуб

Прво беше вака: се појави една многу јака австралиска атлетичарка по име Мишел. Мишел имаше страшно добар настап (од сите аспекти) на Светскиот шампионат во Барселона кој заработи 19 и нешто милиони клика на...

Добриот грав надалеку се слуша

Октавите што проникнуваат од нашите задоволни стомаци се вистински сведок за позитивните ефекти на оваа храна врз нашето здравје. Секој грав несомнено е добар, а дали ќе се слуша зависи од тоа дали ќе...

10те бајкерски наравоученија

Што на кратко можеш да заклучиш возејќи точак низ планина. Неколку одлични наравоученија и еден куп други инспирациони моменти кои спонтано ќе се појават и направат жив.

Федерер џоа Роналдињо

Ни од блиску не изгледа на Роналдињо ама што е тука е. Сепак, швајцарецот успеа да ја придобие публиката за време на тенискиот натпревар  во Сао Паоло појавувајќи се во бразилски дрес и играјќи...

Еден карбон на тестирање

Го земаш најдобриот друмски точак прогласен од Тур де Франс за оваа година, кој чини некаде 10кило фунти и го даваш на маунтин бајкер да го тестира. И тоа сериозно да го истестира. 

Јас немам талент

За сите оние што досега мислеа дека имаат врска од фристајл фудбал и жонглирање нека се подразмислат повторно. Две минутно `ршум видео. 

Првиот судир со снегот

Каков ли шок момент може претставува првиот судир со некаков тотално непознат и чуден природен феномен на кој што може да се скија и санка!  

Гордон се враќа

Роби Гордон повторно се враќа на дините на Дакар 2013 по минатогодишната дисквалификација, и пак ќе го вози неговиот нервозен Хамер.

Table & Mind Games

Тренирај вијуги, играј бељот

Ви текнува Џамбазов што ги прашуваше битолчаните што се јавуваа во Супер Бинго? „-Играте бељот таму во Битола?“. Со прашањево искусниот џамбаз сакаше да дознае дали битолчани сеуште си го тренираат мозокот со оваа...

Златниот Цепин – Piolet d`Or 2012

Како пандан на Ballon d'Or од алпинистичката и планинарската гледна точка на годишно ниво се доделува Piolet d'Or. Исто така француска спортска награда која се доделува за најдобрите алпинистички достигнувања.

Герд Милер се поклони на Меси

Рекордот за најмногу постигнати голови во една календарска година кој Герд Милер го држеше 40 години конечно беше срушен од страна на аргентинскиот магионичар Лионел Меси.

Ел Локо се враќа на сцена

Колумбиската голманска легенда не го заборавил својот препознатлив луд трик, кој ако било кој голман го направи за чалам на некоја важна утакмица 100 процентно добива шут-карта од менаџерот.

Рејбан од краставица

Добро познатата „Прво се храни окото а после устата“ не е за џабе кажана. Кој пробал знае, кој не пробал нека скрати малку од шопската и нека стави краставица на око. Ќе се прероди!

Во духот на Дакар

Дакарот кој беше извозен на Веспа

Низ историјата на можеби најпознатото off-road рели во светот постојат бројни интересни случки и збиднувања, а можеби едно од најинтересните е пустинската приказната на четворицата Французи и нивните италијански „оси“. Погледнете до каде може...

Нервози на Дакар од `79 па наваму

Релито веќе се вози 30 и нешто години, и никој не може да и замери на организацијата за незгодите што им се случуваат на возачите. Дакар сам по себе не е брутален, природата е...

На ушка, тато, на ушка!

Многу јак начин како да си ги забавувате децата во текот на зимата, се додека не им ги оставите коските на мразот. Затоа внимателно со ушките!

Батали ски патеките

Кога го имаш небото пред себе. Да си параглајдерист во зима уствари е многу јако!

Детето што искина на баскет

Џек Тејлор од колеџот Гринел буквално распали на паркетот постигнувајќи рекордни 138 поени во еден кошаркарски колеџ натпревар. Верувајте не би сакале да играте баскет со Џек, има сериозно добар шут.

Фудбалски класици – Der Bomber

Како од втората Светска војна па наваму се зашрафуваше западно германската фудбалска машинерија и Баерн Минхен на чело со можеби најдобриот германски напаѓач Gerd Mϋller.

Платинум ласта

Орландо Дуке професионално се разластува некаде во националниот парк Chapada Diamantina во Бразил.

Јатки за фит срце

Афродизијачките карактеристики на јатките верувам дека ви се добро познати, но дали и нутриционистичките?! Изобилувајќи со здрави масти и бројни витамини тие треба да претставуваат наше секојдневие, од горе и долу наведените причини.

Кој ќе биде крив?

Доколку се случи некаква грешно донесена одлука по воведување на гол линиските технологии Hawk-eye и GoalRef, Сеп Блатер и ФИФА нема да бидат инволвирани во било какви тужења и адвокатски процеси.

Дакар 2013 агенда

Дакар 2013 со нов твист во неговата агенда. Релито повторно ќе се вози на јужно-американско тло, но по малку поинаква и поинтересна рута на која ќе се одржат неодоливо интересните трки.

Ајмо контраши

Од 1999 година па наваму редовно на годишно ниво се одржува The Single Speed World Championship, односно велосипедско натпреварување кое вклучува само велосипеди со една брзина. И тоа не било какво точкарско натпреварување на...

Циркузантскиот пас на Нејмар

Веќе сме во тешка дилема дали Кристијано Роналдо или Нејмар да ја добие циркузантската стипендија од Медрано, но мора да признаеме дека инвентивноста на Бразилецот е на ниво.

Ballon d`Or 2012 женска конкуренција

Момите за златната топка 2012

Ок, бидејќи Ballon d'Or во машка конкуренција веќе како по дифолт стана борба меѓу Роналдо, Меси и некој трет играч (моментално Иниеста) ние сакаме да ги претставиме трите фудбалерки кои се номинирани за Златната...

„Измамата“ со бурекот

Многу тешко па дури и неверојатно ќе биде да се промени терминот „бурек со сирење“ кој е длабоко врежан во нашите социјални и изгладнети пори иако сите добро знаеме дека сиот наш македонски бурек е...

Како је у швици?

Еве како е! Само еден клик ве дели од неколку минутно скијање на ски резортот Laax во Швајцарија. Не ви се потребни скии, ниту опрема и знаење. Само избројте до три и нека почнат...

Скрши се на мразот

Викендов започна новата серија на Red Bull Crashed Ice шампионатот, еден од многуте екстремни, алтернативни и крајно интересни спортски настани кои се спонзорирани од Австрискиот гигант за енергетски пијалоци.

Формација 30-50-20

Рекордерски летачки дијамант

Макотрпен тренинг, организација, логистика, вежбање формации и бум новиот светски рекорд во најголемата формација од летечки костуми беше поставен.

Ја молиме La Niña зимава да не посети!

Кучката се врати

Кучката на Ел Нињо во 2010 ја зафаќа Америка и ја носи најснежната зима досега. Кец на десетка за снимање на снежен филм.

Летечи чалам

Австриецов кај се фрли од хеликоптер, кај достигна 170km/h брзина, па уште успеа и да се прочалами на луѓето што си уживаа на врвчево!

Приказната за горчливото ривалство кое сè уште трча

Што носиш ти, Ади или Руди?

Во 1943 година за време на Втората светска војна се случува бомбардирање од страна на Сојузните сили врз малото гратче Херцогенаурах во Баварија. Сплетот на околностите и големото недоразбирање помеѓу двајца сложни браќа доведува...

Бразилското армадило Фуеко

Официјалната маскота на СП Бразил 2014

Бразил ја претстави маскотата за Светското првенство 2014 која беше карактеристично бразилски именувана од страна на мнозинството гласачки кумови.

На хелиум, преку Атлантикот

Што е храброст? Храброст е да се пуштиш врзан за најобични балони полни со хелиум преку Атлантскиот океан. А лудост? Горе-долу истото.

Баба му на Феликс

Бабава јасно ни покажува дека дефинитивно вреди цел живот да штедиш паричка по паричка особено доколку имаш зацртана цел парите да ги потрошиш на скок со падобран и тоа на 90 години. 

Нема веќе компир

Поради проста причина што обичните 3 за 100 или уште полошо 6 за 100 чорапи не се доволно добри, поготово за трчање, еве нешто ново, квалитетно, удобно и во фунти изразено.

Што ќе ти падобран

Дали е можно да слеташ без падобран? Да. Дали може да останеш без гребнатинка? Речиси да. Дали Англичанецов е луд? Дефинитивно да!

Ах, тикво една

Тикварската сезона одамна почна и време е да испечеме една слатка и вкусна тиква. И верувајте нема лошо да ни дојде.

Фудбалот е џез

Уф, каков ли распоред на утакмици за наредното коло во Лигата на Шампионите и Лига Европа ни приреди вчерашниот ждреб. Како Херби Хенкок во Watermelon men, чиста импровизација и ликвидност.

Феликс, искрено не!

По неверојатно лудиот скок на Феликс Баумгартнер од работ на вселената, Австриецот си ја отвори душата и искрено проговори за неговите чувства за време на скокот. 

Трчај Форест ин тхе форест

Корисни и мотивациони реченици и видео кое може да ве натера да станете од столот и да го истрчате веќе пишманетиот џогинг. Дечково се вика Емануел Гаулт и дневно трча колку за двајца, а...

Катарецот и дините

Во исчекување на Дакар 2013 ви го претставуваме Насер Ал Атија и неговото нервозно баги.

Дисциплинскиот „фен“ на Сер Алекс

За време на натпревар Сер Алекс делува напнато и сиот свој гнев го истура на невините гуми за џвакање. Во соблекувална тој ги плука мастиките и почнува да ги џвака играчите кои се виновни!

Ма какви 5 минути

Реакцијата на Мурињо за 5те продолжени минути на средбата против Манчестер Сити. 

Реал Овиедо спасен!

Најбогатиот човек за 2012 година го спасува од пропаст шпанскиот третолигаш Реал Овиедо.

Голчиња достојни за финале

Дека во футсалот не треба да има многу размислување покажаа двете најдобри светски репрезентации играјќи во финалето на Светското првенство во Тајланд 2012.

Цокули за секого по мерка

Старото суеверие дека кондурите ќе ви станат „тамам“ откако ќе ги оставите 24 часа во фрижидер Fischer го замени со ново. Сега вашите скијачки кондури ги ставате во рерна, некои 10 минути и добивате...

Прогнозирај ја најдобрата ФИФА/ФИФПро единаесетка

Како што се приближува овогодишното доделување на Златна топка кое ќе се одржи на 7ми јануари 2013 година во Цирих, љубителите на фудбалот ќе имаат можност да учествуваат во прогнозирањето на годинашниот најдобар ФИФА/ФИФПро...

СП Футсал финале 2012

Бразил и Шпанија по четврти пат ќе играат во финалето на СП во футсал 2012 во Тајланд.

GoPro Hero 3

Пристигна новата верзија на можеби најопасното парче опрема за снимање на outdoor занимации!

Аминот наш насушен!

Религиски, многу долго време лебот го држи епитетот „насушен“, но науката, нормално, замешала прсти и докажала дека витамините сe уште понасушни кога станува збор за здравјето и животот (не само преживувањето). 

Подај го сенфот!

Не за џабе рекле дека моќните работи одат во мали пакувања. Семето од синап го докажува тоа и еве зошто сенфот треба да биде нешто повеќе во Вашата исхрана од само додаток за со...

Песке што?

Пред не многу години во светската литература се кова еден прилично нов термин односно неологизам кој што означува начин на исхрана која всушност може да биде далеку поздрав отколку регуларниот. Станете поздрави, закачете се...

B2 – како тоа моќно звучи!

И тоа како моќно звучи! Без разлика дали сте професионален или рекреативен спортист кој брка подобри резултати или се чувствувате уморно или изнемоштено, помислете на овој витамин поради важноста за продукцијата на Вашата секојдневна...

Пушачки контра-каротени

Ова не е една од оние статии кои ќе ви ги потенцираат негативните ефекти на пушењето! Тие се сигурно добро познати на пушачката и непушачката фела. Но додека пушачите, голтајќи витамински таблети...

Протеин = живот

Зборот протеин доаѓа од грчкиот збор „protos“ што значи прв односно основен елемент. Но што ќе ни е тој факт доколку ние тотално сме се префрлиле на бургерска исхрана полна со прости шеќери? Не ги заборавајте...

Лукче за здраво хухче

Да подзаборавиме малку на лошиот здив, можеби за некој единствената работа на која асоцира лукот, и да ги согледаме неверојатните можности на ова многу моќно растение. Не знаеме дали внесувањето на garlic day во...

Луѓе, јадете брокули!

Спротивно на изјавата на поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш Сениор во врска со неговиот негативен став околу брокулата, ние денеска ви претставуваме 10 причини зошто...

Портокалово добро утро

Најдобро консумиран свеж или како свежо исцеден сок, впивајќи ги сите негови бенефиции за нашето здравје, речиси и не постои една единствена причина за избегнување на ова цитрусно овошје.

Перфектниот појадок

Колку да си знаете, бананата технички претставува џиновска трева, а не дрво, но ботаничарските работи сe по малку луди па одиме на нутриција. Покрај прекрасниот вкус, мирис и дизајн што го поседува, ова тропско...

Заситени масти – лошо тагнати како „лоши“

Нутриционистичките ставови во врска со мастите потполно се менуваат. Иако денешните размислувања и студии на оваа тема се помалку контроверзни и збунувачки мораме да појасниме дека МАСТИТЕ СЕ ЕСЕНЦИЈАЛНИ ВО ВАШАТА ДИЕТА, а исхраната...

Шеќерен вовед

Колку и да е човек намќор и со лош табиет сепак секој од нас има шеќерна компонента што го прави помалку или повеќе сладок. Еве зошто!

Дај тоа здравите масти!

Без разлика дали сте квалификуван месојадец што сака да ослаби или вегетаријанец кој сака да биде што поздрав, секогаш можете да изградите подобар однос спрема внесувањето на мастите кој позитивно ќе влијае на вашето...

Чудесното овошје – домат

Можеби малку подзастанавте кај насловот, но тој е сосема точен и додека голем дел од нас доматот го сметаат за зеленчук, ботанички тој спаѓа во групата на

Една чаша ќеиф

Според некои сознанија зборот кефир потекнува од турскиот збор ќеиф што само по себе кажува за благосостојбата што турските султани ја доживувале пиејќи го. И сето тоа било со право поради фактот што кефирот...

Комши, ела на кафе

Јасно нека знаат сите кафеџии (и оние не толку кафеџии) дека сè повеќе се докажуваат позитивните во споредба со негативните страни на пиење на оваа магична напивка. Затоа напред со ѓезвињата, филџаните и кафематите...

Витамин за Вид-амин

Египќаните уште пред многу години знаеле дека ако редовно си јадеш џигерче нема да си имаш проблеми со видот. Не знаеме дали во тоа време во Египет имало специјализирани офталмолози, ама нутриционистите им биле...

Витамински историјат

Предностите и придобивките од јадењето на одредена храна за одржување на општото здравје била препознаена долго пред да бидат откриени витамините. Подолу следат хронолошки подредени временски периоди во кои се откривала витаминската енигма.

Благодaти на јаболковата киселина

Едноставно течно богато издание на јаболкото и дефинитивно најдобриот тип на оцет кој ја надминува конкуренцијата со незамислив број на здравствени благодети. Еве зошто јаболковата киселина треба да биде дел од секоја трпеза.

Цевката што живот значи

Доколку сте од оние авантуристички зависници и сте се нашле изгубени во планина ставени на survival mode бидејќи ви снемува вода во канистерот, веќе не мора да изведувате луди Bear Grylls зафати...

Луто здравје

Можеби многу од „манијаците“ по лута храна не се ни свесни што нуди нивното помалку или повеќе болно задоволство на јадење различни видови изгор пиперчиња, и најверојатно тие ги јадат само поради...

Сите сакаме балансирана диета!

И што кога ќе останете збунети пред советите на некоја диета во врска со здравиот начин на исхрана? А реалноста е многу едноставна. Бујрум, четири нутриционистички совети како до здрав живот.

Another protein in the wall

Протеините! Човечките цигли, гитерки, тули, лесонитки всушност претставуваат основниот градивен материјал од кој е изградено нашето тело. После водата, тие се најзастапената супстанца во нашиот организам. Како и другите макроелементи, полисахаридите, липидите...

Храна за мозокот

Се ќе отиде по јабана вложувајќи многу време, труд и пари за да постигнеме душевен и телесен баланс доколку НЕ МИСЛИМЕ ДЕКА ТРЕБА ДА МИСЛИМЕ. Веќе ни е непознато дека некои видови...

НЕКОЛКУ СОВЕТИ ЗА ТОА КАКО ДА ГО НАМАЛИТЕ ВНЕСОТ НА ШЕЌЕРИТЕ

Шеќерно прикриената закана

Чоколатце ваму, шеќерче таму и сето тоа на крајот без усул, а зошто кога може да биде на здрав и уреден начин! Иако шеќерите претставуваат важен елемент во исхраната и служат како...

Незаситени масти – одличен избор за вас

И покрај конфузијата околу тоа дали мастите се „добри“ или „лоши“ за вашиот организам, денеска е докажано дека внесувањето на одредени типови на масти го подобруваат целосното функционирање во организмот. Краток осврт...

Витамин за вашата кожа

Витаминот Е има најбројни и најдокажани ефекти врз нашиот најголем орган. Без разлика дали се прима преку исхраната или со користење локализирани креми богати со овој витамин, кожата ќе Ви биде максимално благодарна.

6 Придобивки од медот

Еве неколку работи кои треба да ги знаете за медот, доколку сакате максимално да ги искористите неговите придобивки.

Семки од тиква – Скриеното богатство

Добро испечена и слатка тиква во есенскиот период од годината е одличен десерт или ужина, но семките од овој есенски дар се вистинско скриено богатство. Еве зошто некои искусни домаќинки истите ги...