' ;
Ekologika

Македонија, Штип

Sport DNK

Фотографии

Објави

Првиот град кој постана национален парк

Национални паркови се природни подрачја кои се далеку од урбани средини затоа што тоа значи уништување на природата и животниот хабитат во неа. Но, Лондон не размислува така...

Ветерниците и нивните одржувачи

Кога ветерниците се расипуваат, ретки се луѓето кои можат да ги поправат бидејки работата бара основни вештини кои ги имаат само качувачите на карпи...

Во меѓувреме, во Германија…

101км велосипедски автопат (нешто како од Куманово до Тетово), се гради во најнаселениот регион во Германија, Рур, кој има над 12 милиони жители... 

Првиот вело-хотел во светот отвори врати…

Лоциран во Малмо, Шведска, градот кој е рангиран 5ти во светот развиената велосипедска култура, хотелот е наменет за туристите кои доаѓаат со желба да патуваат со велосипед низ градот... 

Италијанска лекција за рурално заживување

Бидјеќи во Македонија имаме проблем со руралното заживување и одржлив развој во целата држава, добро е да ги прегледаме лекциите со кои низ Европскиот континент се справуваат токму таквите проблеми...

Запознајте се со македонскиот отпад од храна

Во Македонија имаме големи проблеми со сиромаштија, а во исто време создаваме големи количини на отпад кој немаме поим како да го решиме. Како дел од овој проблем е и најголемата иронија, фрламе храна...

Дали си пријател на Шара?

На Шар Планина и е потребна пријателска помош бидејќи веќе 20 години се води битка за прогласување на планината за Национален парк а се уште не е прогласена. 83% од локалното население сакаат Шара...

Развојот на Германската енергетска транзиција

Сторија за најиновативната нација и нејзиниот огромен потфат да си го исчисти енергетскиот сектор од загадувачки и загрозувачки производства и да си ја осигура здравата економија и добриот живот на своите граѓани.

Децата од Хрватска започнаа соларна револуција

Над 3000 ученици од 72 училишта се вклучиле во играта "Кровови на Сoнце" направена од „Гринпис Хрватска”. Ја скенирале целата држава и означиле преку 250.000 кровови каде може да се инсталираат соларни панели и...

Еволуцијата на велосипедизмот во Унгарија

Во Будимпешта настаните под мотото "Критична маса" престанале да се одржуваат уште во 2013 година бидејќи на последното собирање имало околу 100.000 велосипедисти што јасно укажало дека движењето ја постигнало својата цел. За тоа...

Гевгелија на референдум во недела!

Поддршка за Гевгеличани да си ја одбранат прекрасната Кожув планина и да не дозволат од рајска убавина, планината да им постане пандемониум!

Прирачник за соларна пареа

Група француски активисти за отворена еколошка технологија успеаа да создадат отворен прирачник за создавање на соларен концентратор од кој се добива топла пареа, наменета за сите мали производители и занаетчии. 

Фото натпревар за холандско-македонски природни врски

Ако имате страст за фотографирање и уживате во фаќањето на моментите од секојдневието без разлика дали професионално или аматерски го правите тоа, Холандската амбасада дава можност да добиете велосипед како прва награда или фото...

Разговор во живо со Бертранд Пикарт и Марош Шефчович

Бертранд Пикард, основачот на Солар Импулс (соларниот авион што го прелета светот без капка гориво) и Mарош Шефчович главнот одговорен за Енергетската унија на Европа ќе имаат разговор во живо (13:30 часот) со сите...

По норвешките стапки кон чиста и среќна иднина

Која ви е првата замисла кога некој ќе ја спомне Норвешка? Најкратко ние би ја опишале како "среќните Викинзи кои се возикаат со електрични автомобили и му покажуваат на светот каков треба да биде...

Колку енергија ни дава сонцето во Македонија?

После 22 години собирање сателитска дата се појави едно чудо со кое секој може со пар кликови да дознае колку точно струја може да добие од соларни панели во било кој регион во светот,...

Најстарите ветерници кои сè уште вртат

Краток поглед во една човечка креација за користење обновлива енергија која успешно функционира и после еден милениум од создавањето. Ветерот дува и после 1000 години, ветерницата може да врти исто така и после 1000...

За Автобуцките работи

Автобускиот превоз во Скопје ја има една од клучните улоги за помало загадување од транспортот. Што ако може да биде многу поефикасен со флотата што ја има? Скопје со нешто слично како трамвајски ситем...

Скопје, те бараше Мексико Сити

Како другари по загадување Скопје и Мексико Сити имаат доста за меѓусебен муабет, поготово на темата за зголемување на градското зеленило кое и те како влијае на подобрувањето на чистотата и животот во градот. 

Еден сноубордерски сон

Откачување од материјалното живеење и станување домаќин на планината. Нешто во стилот на враќање кон основите на човечноста, ослободување од цивилизацијата и само фристајл спустови. Тој сон. 

Коментари за загадениот воздух

Различните перспективи на гледање на одреден проблем ни го зголемуваат разбирањето за него. Во овој случај имаме 161 перспектива како дополнителни коментари на анкетата за загадениот воздух со кои можеме да го збогатиме нашето...

Резултати од анкетата за загадениот воздух

Огромна благодарност до сите кои го дадоа своето мислење за состојбата со загадениот воздух во македонските градови. Во продолжение ги имате резултатите од кои можете да добиете појасна слика како размислуваме колективно кога се...

Инспирација

Другарството шума направи

Кога луѓето знаат да си помаагаат меѓу себе, чуда можат да се случуваат. А такви многу ни требаат во денешново време. Поздрав со краткава инспирирачка сторија за денешниов ден на дрвото...

Анкета за загадениот воздух

Со одговарање на неколку прашања ќе помогнете сите заедно да дознаеме какво е јавното мислење во врска со загадениот воздух низ македонските градови. Воедно ќе научиме како да се справуваме подобро со загадувањето и...

Решението од Барселона за чисто урбано живеење

Се викаат Суперблокови, можат да се применат во секој град и овозможуваат 94% од жителите да бидат заштитени од големи нивоа на ПМ честички, тие кои се многу застапени и низ нашите градови. Башка...

Пред поплавата

Леонардо ДиКаприо и National Geographic ве водат низ три годишното патување низ светот, посветено на најголемиот проблем со кој се соочува човештвото од своето постоење, климатските промени. 

Словенија – близок пример со слатка иднина

Една од државите со кои полесно можеме да се поистоветиме но во исто време и да се огледаме колку погрешно како држава сме се развивале во изминатите 25 години. Словенија стана пример за целиот...

Алчноста што ја јаде охридската убавина

Една дефиниција вели: убавината е величина која добива вредност со текот на времето. Охридско езеро според оваa дефиниција е едно од најубавите природни места во светот, со историја од 4 милиони години. Дали ќе...

Есенски подвизи за бендисување

Замисли си трансформација од тотално загадувачки индустриски град во главен зелен град на цел континент. Тешко е да се замисли? Баш тоа е сторијата на главниот зелен град на Европа за 2017-та, кој се...

Кога загадениот воздух го претвораш во графити

Си биле една пивара, една лабораторија, еден иноватор, група артисти и бааги загадување на воздухот. Се здружиле и хоп, излегло првото мастило за пишување од ПМ честички на ѕидовите низ Хонконг. Епа на здравје...

Екологика

Сакаме ли успех во масовното расчистување од поплавите?

Поплавата која се случи минатиот викенд, во која загинаа 22 наши сограѓани и направија огромни штети за илјадници семејства, нè погоди сите. Што е следно? Спремни ли сме целосно да го исчистиме поплавениот регион...

Успех наречен соларен лет околу светот

Летот завршен, историјата за прв пат може да се пофали дека авион без гориво ја прелетал целата планета, a сите ние кои живееме во сегашново време да сфатиме колку ни е моќно сонцето ако...

Богатството на пластиката

Што може еден човек да направи за подобро утре на сите? На кратко - многу работи. Но не е едноставно, ти треба едноставното да го создадеш. Во овој случај, 1 дизајнер создава 4 домашни...

Што е тоа екосистем по ѓаволите?

Ако ова прашање ви се појавило во мислите кога сте го сретнале поимот "екосистем" но ја сакате природата и уживате во благодетите кои ви ги дава, тогаш летово имате прекрасна можност да се набилдате...

Машала вело патека Дубровник – Мостар

До крајот на оваа година 200 километарската пруга која порано ги поврзувала Дубровник во Хрватска и Мостар во Босна ќе биде ревитализирана во велосипедска патека, отварајќи ги убавините на јужна Босна за сите велосипедски...

„Мојот град” фото натпревар

Што значи за тебе поимот урбана животна средина? Каква слика добиваш кога го замислуваш твојот град и ти во него? Ако можеш ова да го изразиш во убава фотографија можеш да добиеш и убава награда...

Во светот на брегалничкиот екосистем – Програма за заштита на природата

Македонија има богата природа и убавина која помалку или повеќе ја забораваме покрај турбулентното секојдневие, нешто што резултира во губење на и тоа како важни еколошки системи и богатства. Подолу имаме нешто сосема различно...

Кој ќе биде јунакот за 2016та

На National Geographic им треба помош да го одберат авантуристот на годината. Се избира еден од 10те најхрабри и најавантуристички потфати кои се направија некаде низ светот, обележувајќи го авантуристичкиот дух од минатата година.

Велосипедската култура и локалната економија

Секој точкаџија го осеќа бенефитот на секојдневното возење велосипед. Но каков економски бенефит добива еден град од своите велосипедисти? Дали велосипедизмот игра клучна улога во подобрувањето на локалната економија?

Како до живеење во чиста урбана средина

Почнувајќи од 18ти Јануари (понеделник), сите заинтересирани за живеење во чиста урбана средина имаат бесплатна можност да се фатат на пет-неделно оро со науката за трансформирање на градовите во еколошки чисти животни средини.

Колективниот предизвик за 2016 година

Возбудливо и инспиративно е да имаш големи предизвици пред себе на почетокот на новата година кои едвај да чекаш да ги победиш. Оваа година крие нешто посебно за сите јунаци... 

За националниот протест за чист воздух

Има еден специфичен период во развојот на едно општество кога луѓето се свесни за загаденоста во својата животна средина и јасно кажуваат - "загадено е и тоа воопшто не ни се допаѓа!  Тоа е...

Државата што капира што е квалитет

Државата е Данска и едноставно зачудува во своите напредни потфати за поквалитетен живот. Позната е по точаците, по ветерниците а сега и по огранската храна. Сепак како и се во животот, се е до...

Природната воздушна покривка што го гуши Скопје

Температурна инверзија е природната појава која секоја зима се појавува на многу места како природен феномен. Таа природна појава има клучна улога за огромното воздушно загадување во текот на зимските месеци од годината.

Во чест на легендата што замина

Даглас Томкинс, креаторот на „Норт Фејс”, „Есприт”, „Фондацијата Томкинс” и „Дип Еколоџи” беше еден од главните промотери на спортот во природа и заштитата на природата. Оддаваме почит и мал поглед кон прекрасната инспирирачка сторија...

Градот што работи за да има почист воздух

Краток репертоар за градот Париз и работите кои се прават сега, за да се намали големото загадување на воздухот. Жителите, бизнисите, организациите, градските службеници, целиот спектар на општеството работи и создава за да имаат...

Балканскиот рис и луѓето што се грижат за него

Убавина е кога можеш да видеш македонска еколошка наука како работи заедно со години со своите регионални и европски колеги на заштита и ревитализација на еден балкански и наш национален симбол.

Од Арктикот до Париз – трчање за својот живот

4500 километри долга трка која трае 20-тина дена нон-стоп, со илјадници учесници и подржувачи, сите праќаат сопствена порака до државните лидери за ургентна акција против климатските промени.

Светот маршира против климатските промени

Над 2000 настани низ целиот свет, марширања, протести, предавања и секакви други јавни презентации, сите повикуваат кон државните лидери од целиот свет да постигнат вистински договор за решавање на климатските проблеми.

Пакомак наградува креативни умови

Ако сте склони кон креативна употреба на амбалажи и го имате фатот за да направите некое уметничко дело од нив, тогаш "Trash for Art 2015" повикот од Пакомак е за вас.

А револуција со велосипедски патеки низ Македонија?

"Македонија драматично се разви во последните години како резултат на зголемената побарувачка за велосипедизам, на што беше одговорено со многу велосипедски проекти кои создадоа тотално нова велосипедска инфраструктура низ целата држава." звучи убаво реченицава?

Затопли куќа – Затопли стан

Програма за намалување на загадувањето на воздухот од домаќинствата и зголемување на квалитетот на живеење на граѓаните на Република Македонија.

Прозорците што гледаат кон 2050-та

Сакаш да погледнеш како ќе изгледа Европа за неколку децении? Летово многу луѓе од цела европа се вклучија да ја фатат визијата за Европа во фотографии, па сега сите можеме да погледнеме што направија.

Сезоната на зимскиот воздух започна

Нова сезона се отвара за загадениот воздух, доаѓа зимата. Но oва не е апатија за загадување туку 5те супер моќи на обичниот граѓанин да го прати загадувањето во историја.

Општествен велосипед за тебе Македонијо!

Ти треба еден огромен велосипед за цело општество да се забрза, да стигнеш побрзо до целта наречена правилно и вистински развиено општество... отвори очи, отвори ум и читај внимателно!

Македонијо имаш кец по екологија

Како ќе го поправиш кецот? Знаеш дека со кец не се оди напред, се оди на полагање! Со тие кои имаат петки, да одиш со нив да се дружиш и да научиш!

Соопштение за медиуми од З.Р. Треска – Кичево

Помор на автохтона македонска пастрмка

Помор на автохтона македонска пастрмка „ Salmo Macedonicus" во реката Треска. Поморот се случи после обилните дождови на 05 и 06 Август 2015 , во реонот на Зајашка река и реката Треска на потегот од...

Д Фестивалска сенка од бамбус и сено

Во склоп на овогодинашниот Д Фестивал во камперската зона беше отворена работилница за пермакултура преку која луѓето имаа можност да се запознааат со основите на одржливиот начин на живот. 

Биди бунтовник, кажи НЕ на пластичните кеси

Денеска е светски ден против пластичните кеси, па во таа пригода „Ајде Македонија" ве повикува на едно неделно „НЕ” за нивното користење. Можеш ли да издржеш една недела без земање пластични кеси?

Бавча што дарува цела година

Тркалото се повеќе се свртува кон сопствено производство на основните потреби меѓу кои и домашната храна од која секоја фамилија си има огромни бенефити. Кога веќе се враќа домашното производство, прашањето е како најлесно...

Рециклирање до перфекција

Перфекција бидејќи еден лист хартија е доволен за да пренесе порака до 285 илјади луѓе наместо фрлање флаери на сите страни. Од сега вака само за промоција на кампањи...

Заштити ги Охридско и Галичица

Една петиција си шетка низ интернетот и многу бргу се потполнува, заштита на Oхридско Езеро и Националниот Парк Галичица. Ти значат нешто овие две прекрасни природни богатства?  

Холанѓаните почнаа да жнеат струја

Кога би постоел натпревар во „како ли ви текна", Холанѓаните со проектот "Plant-e" сигурно би го земале првото место. Имено, тие открија дека целата флора (зеленило) ни дава бесплатна струја и сега почнаа со...

Манирите во најчистиот град

Налетавме на едно кратко клипче од најчистиот град во светот, и се запрепастивме. Како бе не џвакале мастика никогаш во животот? 4 ипол милиони граѓани во еден град, а сепак чистота, како?

Еко државата на Хималаите

Постои една држава некаде високо на Хималаите, каде развојот не се мери според БДП-то на државата туку според среќата на луѓето. Испаѓа дека таа држава е и најеколошката држава во светот.

Награда за екологична визија во 3 слики

Европската агенција за животна средина пред неколку дена објави доста привлечна наградна игра во која може да учествуваме и ние од Македонија, сè што треба е добрo фаќање на нивната визија во 3 слики....

Штракај и бери!

Ако природарите и сакате да си однесете по нешто дома ова е апликација како за вас. PlantNet ги идентификува растенијата врз основа на слика...

Во меѓувреме измислија ветерници без перки

На полето на искористување на енергијата која секојдневно си оди со виорот на ветерот досега на никој не му падна на памет да направи ветерница без главниот елемент на кој потсеќа секоја нормална ветерница...

Треил трчање во чест на ново-заштитена природа

Kратко филмче за тројца ултра-тркачи кои почесно трчаат низ новиот заштитен парк Патагонија во Чиле. Ретка успешна приказна за природата и човекот и враќањето на големи пространства назад на дивината.

Што сликна НАСА за климатските промени

Еден куп научници од целиот свет ги истражуваат и анализираат промените на ледените места низ светот и како се забрзува нивното топење со климатските промени. НАСА го докажува ова топење со слики од сите ќошиња на...

Нов светски рекорд во садење дрвца

Четириесет и пет илјади граѓани од Еквадор пред две недели излегоа, посадија дрвца и срушија многу позитивен рекорд - Гинисовиот рекорд за садење најмногу дрвца во еден ден. Машала ден на дрвото.

Дивиот Балкан – National Geographic за нашиот полуостров

Густи шуми, големи водни површини и длабоки сè уште непознати дивини кои со илјадници години одлично егзистираат на нашиот полуостров, Дивиот Балкан не е расцепкан и отсечен туку плени и цвета со својата разновидност.

Електризирај се во природа

Кога се работи за енергија во природа, никогаш не заборавајте дека таа е насекаде околу вас, сонце, вода, оган, механика... Следниве 4 иновации совршено ги имаат скротено овие видови енергија за кога патувате низ природа секогаш...

Ефектот на органската храна врз телото

Што се случува со една фамилија која не јаде органска храна и се одлучува да го промени тоа со целосно органско мени на својата трпеза? Многу работи се менуваат во телото, на подобро и...

Вики ја сака Земјата, ние ја сакаме Вики

„Вики ја сака Земјатa" е фото натпревар организиран од Википедија за спомениците на природата, заштитените природни подрачја, како и сите природни убавини во Македонија. Ако успееш убаво да ги фатиш нашите природни убавини, убаво и...

Кога не ја затвораш чешмата…

Навистина е убаво кога си ги миете забите по минимум две минути (онака како што стоматолозите кажуваат), но што се случува за истото време додека чешмата „безгрижно” тече?

Како да исчистиш држава од ѓубре

Се работи за држава која е како 600 Македонии и неславно го носи приматот на една од најзагадените држави во светот. Не бива веќе така. 1 милијарда граѓани во 5 годишна акција на чистење,...

природарење

Загрозени видови како оригами

Проектот Species in pieces или во превод животински видови во делчиња е всушност обид  да се подигне свеста кај популацијата на заслепениот Хомосапиенс дека многу животински видови се наоѓаат пред истребување од лицето на...

Денот за нашиот дом, Планетата Земја!

За денешниов ден, парче уметност и наука одлично склопени за да го сфатиме организмот наречен планета Земја и што се случува со него во последните 250 години...

Дански рецепт за избегнување поплави

Додека европскиот континент е соочен со се повеќе поплави кои според проценките ќе се дуплираат до средината на векот, Данците во Копенхаген се соочени со мирна глава, веќе спремни за нестабилното време.

Пролетно садење македонски даб

„Уметност на живеење Македонија" повикува на четвртата по ред журка т.е. годишна акција за пролетно садење македонски дабчиња заедно со децата од „Арт Ексел", со кои го организираат еко настанот „Да растеме заедно".

Кој сака да оди за Милано?

Обединетите нации имаат потреба од лого за светскиот ден на животната средина па за таа цел дизајнерите од цел свет можат да испратат свој дизајн, ако е најдобар, дизајнерот добива патување за Милано на...

Студентска одржливост

Дали студентите би го раздвижиле општеството кон еколошки чиста иднина, кога би имале веќе стекнато искуство во одржливо живеење? Како универзитетите можат да ја имаат една од главните улоги во создавањето одржливи општества?

Големо чистење на охридското крајбрежје

Под мотото „Македонија зелена и чиста" невладината организација „Уметност на Живеење” огранизира голема акција од 2 до 5 април за отстранување на сите отпадоци на охридското крајбрежје во пределот на Струга каде ќе се...

Мини шума во маало

Торино, Италија е еден од најзагадените градови во Европа па на неколку локалци им дошло преку глава и ја изградиле нетипичната зграда прочистувач обрасната со вистинска мала шума која им го прочистува нивниот воздух....

Екологика

„Часот на планетата Земја“ има моќ

Се ближи 28 март, денот кога се одржува „Часот на планетата Земја”, најголемата акција на граѓаните од целиот свет обединети во заедничко гасење на светилките, како порака дека не сакаме климатски промени туку здрава...

Екологика

Би си го изнајмил ли својот велосипед?

Во урбаните места каде велосипедската култура веќе има своја историја се појавуваат одлични бизнис идеи со велосипедите, меѓу кои според нас и една од најдобрите, рентањето на сопствениот велосипед со што може да се...

Екологика

Денот на дрвото во секоја чашка кафе

Замислете колку многу дрва би се посадиле доколку акцијата се спроведува на секојдневно ниво, преку најголема човечка зависност, кафето?

Екологика

Велосипедски ум

Затоа што велосипедистите најдобро знаат каде требаат велосипедски патеки...

Екологика

Направи сам – возило

Уметноста на Open Source културата која ги разбранува најголемите индустрии  сега тропа на вратата на автомобилската индустрија, овозможувајќи му на обичниот човек слобода за создавање сопствен автомобил.

Екологика

Лекот е во бавчата

Урбано, здраво, домашно, си растеш храна за своите потреби и здравјето ти цвета...

Екологика

Најубавата соларна централа

За Валентинскиот 14ти февруари една сторија за како природата и жителите на еден остров си изразуваат љубов...

Екологика

Правење чист воздух во загаден град

Та не сме саде ние, та не сме саде тука, народ растенија дa саде, прочистувачи на воздухот црн. Сторија за најзагадениот град во светот и чистиот воздух на еден добар бизнисмен од градот. 

Екологика

5 недели бесплатно учење од најдобрите

Како да ја зазелениме нашата економија и да ги намалиме загадувањата кои влијаат на нашето здравје и нашата иднина? Ве повикуваме на бесплатен курс во следните 5 недели да откриеме како тоа го прават...

Екологика

Љубоморни на чисти рекорди

Ке ја поздравиме старата нова година со неколку уникатни рекорди во 2014та од европските земји, како пример за решавање на нашето загадено воздухче по градовите. 

Екологика

Вистинскиот Дакар е еко трка во Африка

Додека мрзнeме со зимскиве температури, на репертоарот адреналински спортови во тек е една многу посебна манифестација по пустините на Африка - Африканската еко трка...

 Екологика

Кога хокејот ја поддржува екологијата

Во новата година со една посебно убава вест за напредокот во еколошката ни човечка еволуција. Цела хокеарска лига оди во еколошки поход да го зачува тоа од што самиот спорт е создаден, мразот и...

Екологика

#ЕЛКАМК – македонските рециклирачки џедаи

Твитерското движење #елкамк кое има мисија да инспирира поголемо рециклирање на нашиве простори, оваа година имаше тешка но џедајски успешна акција во создавањето на третата елка од пластични шишиња.

Eкологика

Рециклирање кое плаќа

Рециклирањето станува интересно кога има одредена награда за тоа. За жал тоа е потребната магија која ги примамува повеќето да се вклучат во акција. 

Екологика

Изнајмување велосипед – Најдобрите во светот

Од почетокот на изнајмувањето до рапидната експанзија на јавните велосипеди низ целиот свет, прегледајте ги најдобрите 5 локации за рент-а-бајк во светот од кои ние и останатите градови може да учиме.

Екологика

Промовирајќи органска храна

Зелено комбе што растура низ Калифорнија кога се работи за промовирање и служење органска храна и екологични практики во бизнис работењето.

Екологика

Мини куќа во акција

Една епска приказна за група скијачи и сноубордери кои со нивниот дом на тркала се во бескрајна потрага по снежни авантури.

Екологика

Еколошкиот остров

Ел Хиеро, најјужниот остров на Канарите кој некогаш важел за крајот на познатиот свет сè додека Колумбо не запловил и го пронашол новиот континент, од оваа година може да се пофали со нешто многу...

Екологика

А да те подучи пингвинот

Креативниот тим од Анимал Планет откриле многу ефективен начин како ние да научиме некои важни работи од животните...

Екологика

Вака се садат дрва

Како инспирација за денот на дрвото што треба да се одржи денеска, запознајте го човекот кој сам си посадил цела шума која денеска е поголема од Централ Парк во Њујорк.

Екологика

Запали ја зимската свест

Како што времето станува студено така нашата потреба по топлина се зголемува. Радиатори, печки, греалки, дрва, сметки од топлификација, сето ова се враќа во етерот на нашето секојдневие. Но зимската свест не е за...

Екологика

Брат, цел стадион е зелен

Тревата е зелена, но самите спортски стадиони знаат да бидат доста неодржливи користејќи многу енергија, вода и суровини при својата оперативност. Следуваат најдобрите примери како со помош на новите технологии и практики се менува...

Екологика

Урбана револуција vol. 2

Во урбаните битки против загадениот воздух, како вистински револуционери излегуваат оние кои ќе создадат решение кое е толку едноставно што е чудно како досега не е направено. Спремни за електрично сурфање по градскиот асфалт?

Екологика

Кога фирмата ти е екологична…

Приказна за Патагонија, најкул компанијата во светот (според магазинот Форчн) која започнува пред 40тина години со мисија - создавање облека и опрема за спортови на отворено, но со минимално влијание врз природата и квалитетни...

Екологика

Урбаната вертикална шума

Две кули во Милано, дизајнирани да одговорат на проблемите со кои се соочуваат градовите со загаден воздух, се пример како бетонските џунгли можат да бидат претворени во вистинска шума.

Екологика

Мали куќи, големи умови

Создадено од луѓе кои сакаат поголема слобода и стабилност во својот живот, запознајте ги мини куќите кои го рушат стереотипот за колкава би требало да биде една семејна куќа.

Екологика

Домаќинска екологика

Кога треба со точак да се однесеш од пазарење до дома, носењето на намирници често се трансформира во уметност на планирање, мерење, распоредување и балансирање.Тогаш го измислија ова...

Екологика

Кратко и едноставно глобално затоплување

Сите сме зафатени и многу го цениме нашето време, но сепак постои еден проблем кој влијае на сите нас и е од огромна важност да биде решен за нашите идни генерации. Затоа, кратко и едноставно...

Екологика

Климатски марш на луѓето

Почнувајќи од вчера, во наредните 72 часа светот протестира со единствена порака кон политичарите: „Сакаме акции, не зборови за сопирање на климатските промени.“

Екологика

Хакирај го секојдневниот живот

Опкружени сме со производи кои се лошо дизајнирани, лесно се кршат, и имаат краток век на траење. Приморани сме повторно да купуваме нови производи само поради неможноста за поправка на скршените... Е сега, ајде...

Екологика

Титаниум оксид, најголемиот непријател на смогот

Многу градови низ светот мака мачат како да се справат со смогот кој се креира од согорувањето на разни горива и што уште не со секојдневната оперативност на градот. Но, тогаш се појавува сознанието...

Екологика

Што јаде светот?

Фамилиите во државите низ планетава имаат доста различни традиции, верувања и минато. Но едно е секаде исто, без разлика каде се наоѓаат во светот, сите тие треба да се хранат. Питер Мензел и Фаит...

Екологика

Урбана револуција vol.1

Човекот беше бавен, па го измисли тркалото. Човекот беше загадувач, па го измисли копенхагенското тркало...

Екологика

За маалските муабети „Македонија на море“

Уште од одамна ќе се слушнеше некој муабет како со топењето на мразовите и зголемувањето на нивото на океаните и морињата, Македонија, кај и да е ќе излезе на море, па ќе имаме и...

Екологика

И тогаш, интернетот стана зелен…

Надвор убаво, сончево, погодно за позитивна еко сторија - Kако интернетот станува чиста алатка за кликање низ целиот свет.

Екологика

Кругот на рециклирањето

Рециклирањето е лекција од природата која треба да се научи и применува. Сè си има своја функција и сè се движи во кругот на различна примена.

Екологика

Уништување на шумите VS паметни потрошувачи

Од тропските амазонски шуми во Јужна Америка, до индонезиските џунгли, низ целиот свет шумите се под закана од постојано зголемување на глобалната жед за продукти, уништувајки ги белите дробови на нашата планета.

Екологика

Тој еколошки футпринт

Ecological footprint или на нашки кажано еколошки отпечаток е колку природа му треба на вашиот животен стил, и колку природа е потребно за да се абсорбираат остатоците од тој начин на живот. 7 милијарди...

Екологика

Вака градот мој да биде…

Загрижени за начинот на живот во бетонските џунгли кои рапидно растат низ светот, решивме да ги пронајдеме најдобрите примери како се склопува екологија со урбано живеење. Лејдис енд џентлмен следуваат