Sonja Jovanova Naumovska

Македонија, Скопје

Sport DNK

Фотографии

Објави

Форхенд мастер

Јасно е дека правилната техника е најважна кога со форхенд или со бекхенд сакате да добиете максимална моќност и прецизност на движењето на топчето. Но како да го изберете вистинскиот рекет за Вашата игра...

Мајстори на својот занает

Иако бевме навикнати да го гледаме шкотскиот велосипедист Дени Мекаскил како прави неверојатни скокови и изведби низ улиците на многу светски метрополи, тој изненади со нов стил.

Гаџет за поедноставен фитнес

Некои гаџети едноставно го менуваат начинот на кој вежбаме. Затоа и светските компании се натпреваруваат која ќе произведе полесен и поедноставен, а со повеќе функции.

Не пумпај за џабе

На дечкиве толку им се здосадило рачно да пумпаат гуми што полесно им било да извадат иновација која ќе ги спаси од напрегањето на рацете при пумпање. Тие измислуваат гума која не може да...

Качување на ражен

Качувањето на вештачка карпа е одличен тренинг и забава. Затоа, Компанијата Climblock му даде „бескрајна“ димензија на болдерингот и смисли начин како да го направи тренингот подинамичен.

Спакувај се во елек!

Ако ви е смачено да пакувате торби или ранци за било какво патување, тогаш дефинитивно треба да си купите елек. И тоа не било каков, туку елек во кој може спакувате четири маици, шест...

Ако Роки го имаше ова

Технолошките придобивки низ годините најдоа место во многу спортови, додека боксот силно си го чуваше ортодоксно во него, исто толку силно колку што може да биде силен еден аперкат на гладно. Но апгрејтот е...

Крушата под круша паѓа

Како што ние народски си го кажуваме, целиот плукнат на татко му. Еве неколку спортско плукнати примери.

Камбек бадминтонки

Кратко пензионираната кинеска репрезентативка во бадминтон која беше дисквалификувана на Олимпијадата во Лондон, се врати со победа на домашна сцена. 

 

Пази муцката

Пази сега! Ејприл Калдерон е фитнес инструкторка од Флорида која направи 61 склек во само една минута, а притоа беше поставена на три медицински топки. Епа ај сеа пробај ти дали можеш вака да...

HRT F1 Team преговара за нови спонзори

Шпанскиот Формула 1 тим (HRT F1 Team) кој учествува во едно од најпрестижните натпреварувања е ставен на продажба. Компанијата Тесан Капитал која го купи ХРТ минатото лето и го пресели седиштето во Мадрид, најави дека...

Сурфање на суво

За сите фитнес фанатици на кои им е здосадено од траки за трчање и други видови опрема за вежбање, доаѓа ново, мало и револуционерно машинче со кое може да си сурфате по дома. Не...

Хуманитарен Евертон

Фудбалерите на Евертон се разголеа за добротворни цели. Инспирирани од еротската триологија на Е.Л.Џејмс, голманот Тим Хауард, Кевин Миралас, Фил Невил и Маруан Фелаини прифатија да бидат главни актери...

Атлетичарка на годината

Британската атлетичарка Џесика Енис која го освои златото на олимпијадата во Лондон влезе во најтесниот круг на трите финалисти за наградата „најдобра атлетичарка на годината“. Златната атлета е во тесна конкуренција со американската спринтерка...

Балет на велосипед

Уметност, акробатика и велосипедизам во едно! Што ли нема да измислат како освежување на старата класична школа...

Жилави сестрички

Две малолетни сестри од Тексас беа дел од најпредизвикувачките трки во Америка, XTERRA Trail Run National Championship која се одржа во американската држава Јута. Кејтлин и Хедер, на возраст од 12 и 10 години...

Ѕверските ѕиври

Нашите модни стилови и фурања скоро секогаш потлекнуваат пред семоќната ѕивра во зимскиот период. Е добро, ама оваа не е регуларната каубојска туку модел на ѕверска ѕивра која ќе ве спаси и од сибир...

Коњичкa пензија

Кауто Стар, легендарниот тркачки коњ со најмногу победи се пензионираше на старост од 12 години. Кауто влезе во историјата откако минатата година по петти пат ја освои трката King George VI. Тој е единствениот коњ кој...

Мажите на женскиот фудбал

Откако ФИФА, светската куќа на фудбалот ги соопшти имињата на 10-те претенденти за наградата „Најдобар тренер на годината“ меѓу кои се најдоа тројца селектори и седумина предводници на клубови, BBC ја објави и женската...

На угор ница без мака

EGO Kit ги разбра маките на маунтбајкерите, нели, сепак не вреди да ти излезат ѕрцките еден час, а да уживаш само 5 минути, математички не оправданото, ЕGO Kit го разреши со електричен мотор кој може...

Скејт модернизам

Ако ви здосадил стариот скејтборд тогаш погледнете го новиот дизајн на Дарко Николиќ, млад иноватор кој креира за урбаните фаци. Иако скејтовите Dark Matter и Escape Board се во почетна фаза на реализација, веќе...

Осумка за тренинг

Во многу спортови а особено во оние каде се бара прецизен замав и акција на горните екстремитети, важно е да се постигне синхронизација на движењата на телото.  За полесно да го постигнување наброеното компанијата Grail Soprts...

Балканска Снаодливост

За време на АТП турнирот во Базел, Швајцарија, 21-годишниот бугарски тенисер Григор Димитров во дуелот со Виктор Троицки успеа да ја воодушеви публиката изведувајќи скратена топка од полу-волеј, одиграно зад грбот. Ваквиот удар веќе...

Дизајнирај за Меси!

Суперзвездата на Барселона, Лео Меси побара од своите фанови да ги дизјанираат неговите најнови копачки. Меси ја предизвикува креативноста на фудбалските навивачи да креираат уникатен дизајн на неговите Адидас Адизеро F50 копачки кои имаат вграден...

Војна на брендовите

Ѕвездата на фудбалскиот тим Реал Мадрид, Месут Озил, ќе плаќа дневна казна од 122 илјади фунти ако уште еднаш облече копачки од Адидас. Германскиот репрезентативец летово беше забележан на натпревар како носи целосно бели адидас...

Шон Вајт со двојно накај тројно

Три години по освојувањето на златен медал и еден месец по фантастичната изведба на натпреварот во халф-пајп на Зимските олимписки игри, најголемата ѕвезда на светскиот сноубординг Шон Вајт се врати во форма.

Skydiving технологија

Во изминатите неколку ски сезони канадската компанија Recon Instruments постојано ги усовршуваше своите GPS наочари за скијање кои во реално време даваат информации за брзината, растојанието како и други клучни показатели. Но, компанијата отиде...

Најлесните педали

Дури и да не сте страстен велосипедист сигурно знаете дека најдобрите педали за велосипед се познати како clipless pedal systems, односно педали со механизам за прицврстување на предниот дел на стапалата со...

Страв од Тајгер во Азија

Иако топ азиските голфери се подготвени да блеснат на CIMB Classic турнирот кој се одржува во Куала Лумпур неделава, прво ќе мора да се соочат со 14-кратниот шампион во голф Тајгер Вудс кој учествува во единствената...

Неуништлив ранец

Во услови кога светските производители на ранци се копираат меѓу себе, фокусирајќи се на тренд и дизајн, SlingFin создаде издржлив и иновативен ранец наречен Honey Badger, погоден за било каква спортска авантура.

Поен за паметење

Викторија Павлович од Белорусија и Германецот Тимо Бол го освоија златото на Европското првенство во пинг понг кое се одржа во Хернинг, Данска.

Кајакар на Килиманџаро

Канадскиот кајакар Адам ван Коверден откако освои сребрен медал на олимпијадата во Лондон, тргна во поход на планина. Но, не било која туку највисоката во Африка. Следниот месец Коверден заедно со група...

Шуми одјава!

Насловот најдобро ја опишува моменталната состојба на 43 годишниот седумкратен шампион, кој реши да се пензионира до крајот на годината, и кој сериозно размислува во пензионерските денови да се занимава со јавање.

Asics со ново поколение

Популарниот спортски бренд Asics ги aпдејтираше неколку пати наградуваните патики  со 19-та верзија по ред. Наменети се за трчање и тоа за професионални спортисти. Се очекува пролетта 2013 година да бидат вистински...

4 часа тренинг- најдолгиот во историјата на НБА

По две понижувачки загуби на кошаркарски тим Bobcast, ново ангажираниот тренер Мајк Дунлап реши да примени нова тактика со своите играчи. Им даде слободен ден, а потоа ги натера да тренираат 4...

Блиц совети

Џогингче, тренингче, на минус

Веќе стаса киселата зелка, џемпери и се покалорични трпези, и сакале неќеле телото ни се готви за зимска хибернација. Ако сте од оние коравите што ни "куршум не ги бие, ни сабја не ги...

Амфибија за спортски ентузијасти

Од 2006 година постои како прототип форма, но GIBBS Quadski од ноември 2012 година конечно стана комерцијално достапен производ. Возилото кое функционира и на копно и на вода може да се вози...

Јога за Гинис

Најдолгиот јога синџир го направија 255 учесници во Estes Park, во американската држава Колорадо.

Мали чекори, голема радост

Малиот чекор на бебето е голема радост за родителите. Тоа чекорче ја премостува фазата кога вашето големо бебе станува мало човече. Имагинацијата се буди и веќе замислува како ќе спортувате и трчате заедно. Но...

Поход за “прошетка” низ Ирското море

Крис Тод, 35 годишен маж од Велс тргна во експедиција да го изоди Ирското море со помош на гигантско тркало, наречено Tredalo. Траклото е конструирано лично од Тод, а тој се обиде...

B12 преку вегетаријанска паста за заби

Германската вегетаријанска асоцијација (VEBU) во соработка со Sante, компанија која произведува козметика на природна база, создаде органска паста за заби збогатена со витамин B12. Нејзината ефикасност веќе е проверена во Германија, а...

Вистини и заблуди

Колку ни се потребни додатоци во исхраната?

За суплементи (додатоци во исхраната), сигурно сте слушнале, можеби и сте ги користеле а најверојатно сте ги препорачале и на пријателите да ги користат. Но, колку всушност знаете за нив?

Мексикански wunderkind

Серџо Перез е изненадувањето на овогодинешната Ф1 сезона, иако ова му е само втора година во елитната девизија на автомобилскиот спорт. 

Како до посилен имунитет

Победете ги сезонските вируси

Кај многумина отпорноста на организмот опаѓа во преодниот период помеѓу летото и есента. Притоа се јавуваат здравствени тегоби и пад на имунитетот како настинки, алергиски реакции и исцрпеност.

Фелпс 12-ти според Askmen

Мајкл Фелпс продолжува да собира признанија за своите успеси на Олимпијадата во Лондон. Магазинот Askmen го рангираше на 12 место од можни 49, на листата спортисти, политичари и луѓе во шоу бизнисот кои ја...

Полуфинале на Шангај Ролекс Мастерс 2012

Федерер против Мареј

Светскиот тениски рекет број еден Роже Федерер, ќе игра против Енди Мареј во полуфиналето на Мастерс 1000, турнирот во Шангај.

Како кафето ги подобрува функциите на мозокот

Кафе и брза географија

По многу истражувања, дилеми и различни експертски мислења за тоа дали, и колку кафето е штетно по здравјето на човекот, конечно се дојде до единствена теорија дека сепак овој црн напиток содржи состојки кои...

Здрава исхрана кај бебињата

Аво – бејби – кадо

Родителите често имаат дилема каква храна да им даваат на бебињата по шестиот месец од животот. Светските педијатри препорачуваат, дохрана да се почне со неколку основни видови овошје и со лесен зеленчук. 

Предуслови за подобра јога изведба

Позитивните ефекти од јогата навистина се бројни и барем неколку минутно истегнување по сабајле може навистина да ве испрати многу поспремни и посмирени низ дневните работни обврски. Но, многу е важно правилно да го...

Бидете тренди и на велосипед

Стилско возење и на невреме

За сите оние за кои велоспиедизмот не е само спорт туку е и начин на живот, постои нова облека која е модерна, тренди и која се разбира е наменета за сите временски услови а...

Блеснете додека вежбате

Неонски стегачи за трчање

Доколку практикувате вечерно наместо утринско трчање, неонските стегачи за нозе се вашето идеално решение, бидејќи истите содржат рефлектори за трчање во мрак кои ја зголемуваат вашата безбедност.

Финците измислија облека која ја мери мусклулната активност на организамот

Шорцеви кои ќе ви кажат кога е време за вежбање

Станува збор за интелегентна спортска опрема со вградена технологија која ги мери електричните импулси произведени од мускулите на телото, и која понатаму истите импулси ги пренесува безжично до телефон или компјутер за понатамошна анализа.

спортот како дел од кампањата за борба против ракот на дојката

Спортот оди на розoво

Октомври е месец на кампања со цел подигнување на свеста кај луѓето за опасноста од ракот на дојката. За таа цел светските производители на спортска опрема како што се North Face, Reebok, Oakly, Asics,...

North Face го лансираше новиот ранец со воздушно перниче

Ранец кој ќе ви го спаси животот и испразни џебот

Страсните планинари, скијачи и бордери ги чека возбудлива зима со многу предизвици но малку грижи, затоа што американската компанија North Face го лансираше својот нов ранец, Patrol 24 со ABS систем со воздушно перниче...

Што се јаде пред и по тренинг

Правилно подмачкана машина

Подготвени сте за напорен тренинг? Немојте да брзате! Многу е важно да знаете која е најдобрата храна при еден тренажен процес. Ви претставуваме три проверени комбинации богати со хранливи материи кои ќе ја подготват...

Не треба многу напор за губење на тежина

За топење доволни само 30 минути

Најновата студија на група дански научници од Универзитетот во Копенхаген открива дека мажите кои вежбаат 30 минути на ден губат многу повеќе калории отколку оние кои енергично вежбаат и до еден час на ден.