Nikola Andonoski

> > >

Македонија, Гостивар

Sport DNK

Фотографии

Објави

Неверојатните прилепски болдери

Само пред пет години, Македонија не беше многу застапена на радарот за многумина светски качувачи. Но со популаризацијата за илјадниците болдери расштркани низ околината на Прилеп, се собра силна качувачка сцена од целиот свет...

На водопадите на Нијагара

Вил Гад и Сара Хунике со прво искачување на мраз на Нијагара

Најпознатите водопади во светот без сомнение се Нијагарините Водопади. На границата на Канада и САД доаѓаат околу 20 милиони туристи годишна за да ги видат. Досега многу луѓе се спуштиле по водопадите но Вил...

Колин Хејли и Марк-Андре Леклерсо нова линија во Патагонија

Огромно пречење на масивот Серо Торе од југ кон север

Американско-канадската наврска Колин Хејли и Марк-Андре Леклер од 18 до 21 јануари 2015 година направија ново пречење на врвовите Серо Торе, Торе Егер, Пунта Херон и Серо Стандарт.

Рекорд на „Нос“-от

Најбрзите девојки на „Нос“-от досега

Новиот женски рекорд за брзинско искачување на „Нос“-от на Ел Капитен го поставија Либи Саутер (Libby Sauter) и Мејан Смит - Гобат (Mayan Smith-Gobat).

Огромно пречење во Патагонија

„Линија преку небото“

Едно големо пречење во масивот Патагонија долги години беше нереализирано...

Видео од ново искачување

Адам Ондра на „Илузионист“

Адам Ондра го помести спортското качувње на потполно ново ниво и неговиот нов проект се наоѓа во пештерата Хансхелерен во Флатангер, Норвешка.

Ханс Флорин, со своите 50 години

Брзински соло рекорд на „Тројниот Директ“ на Ел Кап

На 13 јули, само што долината Јосемити се разбуди со прогноза за температура од 41°C, брзинскиот мајстор Ханс Флорин (Hans Flоrine) тргна да го направи првото еднодневно соло искачување на „Triple Direct"...

7 насоки за 7 дена

Дејвид Олфри и Алекс Хонолд со маратон на Ел Кап

Алекс Хонолд и Дејвид Олфри искачија седум насоки на Ел Капитен во седум последователни дена. Оваа наврска исто така успеа да постави четири брзински рекорди при овие искачувања.

Стеф Дејвис

Лудо убаво нешто

Дали искачувањето е готово откако ќе стигнеш на врвот? Дали еден BASE скок вреди да си го ризикуваш животот?

Трејлер за нов филм

Востанието во долината

Во Калифорнија постои едно природно чудо, каде качувањето карпи  има посебен статус. Тоа е долината Јосемити.

Рајан Џенингс и Кевин Купер во Алјаска

Голема првенствена насока во Алјаска

Рајан Џенингс и Кевин Купер го остваруваат својот алпинистички сон со искачување на првенствена и импресивната рута во Алјаска, „Stairway to Heaven“. 

Некој ќе каже дека е стар

8b+ на 61 година

Франциско Марин, познат како „Новато“ („новајлија“ на шпански) е 61-годишен качувач и единствениот кој качува вакви тежини на оваа возраст. Тој искачи насока со тежина 8b+ и сега работи на насоката „Florida" 8c, која...

Алекс Хонолд

Живот во комбе

За да може секаде лесно да отпатуваш и да качуваш, а воедно и удобно да преспиеш... Погледнете.

Кој е побрз?

Качувачка наврска или Ауди?

Авторите на познатата англиска емисија за автомобили Top Gear во едно свое издание решија една од брзите машини да ја стават во споредба со качувачи и настанува една необична трка.

Лука Линдич и Лука Крањц со алпинистичко искачување на сезоната

„Rolling Stones“ на Гранд Жорас доживеа слободно повторување

Словенечките алпинисти Лука Линдич и Лука Крањц направија нешто што може да се нарече „алпинистичко искачување на сезоната", со онсајт прво слободно искачување на насоката „Rolling Stones" на северната стена на Гранд Жорас, во...

Штефан Гловач и Крис Шарма се здружуваат

Заедно во мега-проект

Двете живи легенди од две генерации во качувањето ги здружуваат силите за да качат футуристичка big-wall насока.

Ништо од Нанга зимавa

Во лавина повредени Михал Обрицки и Павел Дунај

Во сабота на 8-ми март 2014 година, двајцата учесници на зимската експедиција на Нанга Парбат (8152 м.н.в.) Михал Обрицки (Michał Obrycki) и Павел Дунај (Paweł Dunaj) беа погодени од лавина. И обајцата...

За искачувањето на Анапурна

Опремата која ја носеше Ули Штек

Колку опрема е потребно за да се искачи нова насока на 2400 m-ска Хималајска стена? Традиционалните искачувања налагаа толку многу што цела војска од носачи и јакови им беше потребна за да...

Давид Лама на „Компресорот“ на Серо Торе

„Шанси колку снежна топка во пеколот“

Давид Лама имаше обиди за слободно искачување на „Компресор“, а сето тоа беше придружено и со многу негативни критики од страна на голем дел качувачката заедница. Сепак, ни доаѓа трејлер кој ни најавува филм...

Огромно гребенско пречење во Патагонија

Колдвел и Хонолд на пречката на Фиц Рој

Томи Колдвел и Алекс Хонолд ја завршија една од најголемите награди во Патагонискиот алпинизам: таканаречената Траверса Фиц, комплетно пречење на гребенот на 3405 m високиот Фиц Рој и шесте соседни врва.

Тешката насока доби и прво повторување

Нова насока на Премрл и Емет

Нови тешки насоки во мраз беа качени на водопадите Helmcken во Канада од страна на Вил Гад, Тим Емет и Клемен Премрл. Тим Емет и Клемен Премрл исто така направија прво искачување...

Со ново видео

Ули Штек за Анапурна и Еверест

Во едно од најсмелите хималајски искачувања во историјата, Ули Штек го направи првото соло-искачување на јужната стена на Анапурна и тоа за рекордни 28 часа. Следи видео интервју во кое Штек открива малку повеќе...

Првпат на качување во Алјаска

Арнолд и Лама со нова насока

Во април минатата година Давид Лама и Дани Арнолд за првпат беа во Алјаска каде качија првенствена насока „Bird of Prey“, од 12 - 14 април, на претходно неискачената централна стена на...

Во Мексико

Хонолд со ново слободно соло

Алекс Хонолд ја започна 2014 година со едно од своите најамбициозни и најтешки соло-искачувања до денес: тешката 457 m долга варовничка big-wall насока наречена „El Sendero Luminoso" во El Portero Chico, Mexico.

На пат кон Јуреј

Качување на „Октопуси“, 20 години подоцна

Мала група на качувачи предводени од страна на Ули Штек, на нивниот „заслужен одмор" беа во Колорадо на фестивалот за качување мраз во Јуреј. Недалеку од таму има барем 2 причини да се соочат...

Нова насока во Кандерштег

„Црната Смрт“ за Роберт Јаспер и Волфрам Либих

Во Кандерштег, Швајцарија, Роберт Јаспер и Волфрам Либих го направија првото искачување на „Црната Смрт" („The Black Death"), нова насока во мраз и микс и ја оценија со WI7/М8, Е5, 250 m.

Пред тргнувањето на Нанга Парбат

Интервју со Симоне Моро

Италијанско-германската екипа која се наоѓа на Нанга Парбат во состав Симоне Моро (Simone Moro), Давид Гетлер (David Göttler) и Емилио Превитали (Emilio Previtali) веќе се под...

Во очекување на добро време на Нанга Парбат

Повеќе екипи за прво зимско искачување на Нанга Парбат

Во базниот логор под Рупалската (јужната) Стена на Нанга Парбат (8125 m н.в.) на 31 декември 2013 година пристигна експедицијата на Симоне Моро (Simone Moro). Покрај него во екипата се и германецот Давид Гетлер...

Нов празничен трејлер

„Прво Осветлување“

„Ова е нешто визионерско. Навистина е на границата на она што би го нарекле качување" вели Џеси Хјуи. Хајден Кенеди (Hayden Kennedy) и Џеси Хјуи (Jesse Huey) се подготвуваат за борба во...

Ново допстигнување во насоката „Dawn Wall“

Качен најтешкиот цуг во Јосемити

Според Томи Колдвел, најтешкиот цуг за слободно качување во целата долина Јосемити веќе е искачен... И тој се наоѓа баш во средината на насоката „Dawn Wall" на Ел Капитен!

Што може да се прави со тркачки точак

Забава со тркачки точак 2

Сигурно сите си мислиме дека трачките велосипеди се само за трки.

Видео интервју со Ули Штек

Ули Штек, Анапурна, алпинизам и соло искачувања

Видео интевју со Ули Штек, направено од страна на Ерве Бармасе, по историското соло искачување на Јужната Стрна на Анапурна (8091 м.н.в., Хималаи, Непал) на 9 октомври 2013 година.

Месец на нови рекорди во Јосемити

Нов рекорд на Ел Капитен

Во сабота, 9 нoeмври, Дејвид Алфри (David Аlfrey) и Алекс Хонолд (Аlex Нonnold) урнаа уште еден рекорд во Јосемитската долина, заедно со соло рекордот на Шин Лемп на „Salathé Wall" истата недела.

Брзински рекорд на Ел Капитен

Рекорд во брзинско искачување на „Salathe Wall“

Рано утрото на 6 нoември, 22 годишниот американец Шин Лемп (Cheyne Lempe), член на Јосемитската Служба за Потрага и Спасување и долгогодишен качувач во долината Јосемити, тргна на нешто што рече дека...

Качувањето и Олимпијадата

Качувањето мраз оди на Олимпијадата во Сочи

Минатиот мај, во ждрепка во Санкт Петерсбург, Русија, спортското качување отпадна од Олимпијадата во 2020 година. Безболот, борењето и сквошот продолжија, а во септемвриската сесија на Меѓународниот Олимписки Комитет во Буенос Ариес...

Враќање во детството

Крис Шарма ја качува Surf Safari (8b+)

Крис Шарма насоката Surf Safari (8b+) за прв пат ја има качено на свои 15 години. Денеска, тој се враќа на насоката од детството.

Одлични услови на Пелерините

Јубилејно искачување на „Beyond Good and Evil“

Минатата недела, неколку француски наврски ја искачија модерната класика, за чие првенствено искачување на 22 април 1992 година се потпишаа Енди Паркин (Andy Parkin) и Марк Твајт (Mark Twight), при нивниот трет обид. За...

Јужна Стена на Анапурна

Прво повторување на Лафајевата насока (ажуриранo)

Баш како што постмонсунската сезона на 8000 м-ските врвови привршува, големите вести повторно доаѓаат од Анапурна. Изгледа дека првото повотрување на Лафајевата насока беше извршено од страна на двајца француски алпинисти, Јаник Грацијани и...

Уште еден брзински рекорд на Ел Капитен

Падна и женскиот рекорд на „Носот“

На 29 септември оваа година, Меин Смит-Гобат (Mayan Smith-Gobat) од Нов Зеланд и американката Либи Соутер (Libby Sauter) поставија нов рекорд за брзинско искачување на женска наврска по насоката „The Nose" на Ел Капитен.

Нов рекорд на Ел Капитен

Нов брзински рекорд за мешана наврска по „Носот“

Меин Смит-Гобат (Mayan Smith-Gobat) од Нов Зеланд и американецот Шон Лири (Sean Leary) поставија нов брзински рекорд за искачување на мешана наврска по насоката „Носот" на Ел Капитен. Двојката за 4 часа и 22...

Барбара Цангерл ја искачи слободно „Des Kaisers Neue Kleider“ (8b+) и ја комплетира алпинистичката трилогија.

Барбара Цангерл е првата жена која ја искачи алпинистичката трилогија

Барбара Цангерл од Австрија стана првата жена што ја комплетира „Алпинистичката Трилогија" (слободно искачување на трите најтешки долги насоки во сува карпа) по слободното искачување на „Des Kaisers Neue Kleider" („Новите Алишта на Цезарот")...

Доделени наградите „Arco Rock Legends 2013“

Наградени најдобрите во спортското и натпреварувачкото качување

Во петок, на 6 септември оваа година, по осми пат беа доделени наградите за најдобрите во спортското и натпреварувачкото качување. За наградите „Arco Rock Legends", како и секогаш, беа номинирани најзвучните имиња и пак,...

Нова тешка насока во Пакистан

Искачена нова насока на кулата Транго

Полските качувачи на големи стени (big-wall качувачи) Марек Раганович (Marek Raganowicz) и Марцин Томашевски (Marcin Тomaszewski) завршија нова насока на северозападната страна на големата кула Транго,...

Матео Дела Бордела, Лука Скиера и Силван Шипбах направија првенствено искачување по Западна Стена на Ули Бахо

Ново искачување по Ули Биахо на Транго

Матео Дела Бордела (Matteo Della Bordella), Лука Скиера (Luca Schiera) и Силван Шипбах (Silvan Schüpbach) безбедно пристигнаа во базниот логор откако направија првенствено искачување на нова насока по тешката и „изгубена" Западна Стена на...

Трето зимско искачување на Серо Торе

Серо Торе качен во зима од Зигрист, Арнолд, Хубер и Вилависенсио

На 30 јули, во жарот на летото на северната полутопка и во врвот на зимската сезона на јужната полутопка се склопи една наврска од соништата која беше сочинета од швајцарците Штефан Зигрист (Stephan Siegrist),...

„Шипка за качување“

Нема ништо посекси од флексибилност и сила во исто пакување

Танцувањето на шипка можеби првично го поврзувамне со еден ноќните клубови во источна Европа или пак можеби Карибите, но има многу повеќе заедничко со качувањето одошто некој би можел да си помисли. Барем во...

Нема качување на Олимписките Игри

Меѓународниот Олимписки Комитет се состана на 29 мај 2013 година во Санкт Петерсбург, Русија за да одлучат кои спортови ќе бидат ставени во следната етапа на избор за Олимпијадата. За жал, спортското качување не...

Смер посветен на Ворен Хардинг

Краток филм за првото искачување на насоката „BAT" што значи „Basically Absurd Technology" („Во основа апсурдна технологија"). Оваа скратеница е измислена од страна на легендарниот качувач Ворен Хардинг (Warren Harding) и е името на...

Морис Херзог засекогаш високо

Првиот човек кој искачил врв над 8000 m, фанцускиот алпинист Морис Херзог почина денес, на 14. XII 2012 година, на 93 години, јавува Француската Планинарска Федерација.

Збор два од Давид Лама

Интервју со австрискиот качувач Давид Лама за Серо Tоре, врвот Грифт, и неговите големи планови за во Пакистан и уште многу.

Не е важно дали си изгубил, туку како си ја играл играта

Даг Скот и височините

„По петдневно ползење со две скршени нозе, конечно се спуштивме до почетокот на глечерот. Мене ме пратија напред за да ги барам пукнатините зашто јас сум најмногу „оштетен", па и штетата ќе биде најмала..."