EDITOR

Македонија, Скопје

Sport DNK

Фотографии

Објави

Осогово и лично и различно

Погледнете го видеото кое што е изработено во рамки на кампањата за прогласување на дел од Осоговските Планини како идно заштитено подрачје во категорија заштитен предел во кое што се прикажани дел од значајните...

Белоглавите мршојадци кои беа најдени изнемоштени во Берово се повторно на слобода

На 30 октомври, на хранилиштето за мршојадци на Витачево во близина на Кавадарци успешно беа пуштени во природа двата млади белоглави мршојадци кои од глад и изнемоштеност беа пронајдени паднати во Берово пред неколку...

Планинска спасителна служба – Охрид

Промотивно видео за Планинската Спасителна Служба при Црвен Крст - Охрид која овие две години преку проектот „Регионот Охридско Езеро - безбедна дестинација за авантуристички туризам" беше модерно опремена и подготвена за подигнување на нивото на...

Премиера на документарниот филм Виа Динарика – Македoнската Авантура

Документарниот филм „Виа Динарика – Македнската Авантура", во продукција на Мастсидониа и Диверс Филм Продакшн во конкуренција од 180 филмски дела на автори од 40 земји е избран за финалист и на 28 октомври...

Застани #НаНејзинаСтрана

ТАКТ го подготви видеото во кое пет македонски спортисти се залагаат за еднаков третман, еднаква поддршка и еднакви можности за сите во спортот. Кампањата под мотото...

ЕХО #10 – Трејлер

Следната недела од 28 октомври до 1 ноември ќе имаме можност да уживаме во 10-то издание на фестивалот на планински филм - Ехо. Се гледаме!!

Новиот дом на Ford Македонија по премиум стандарди

МИ-ДА Гранд Моторс на нова, модерна локација и со нова понуда

Овластениот импортер и сервисер на возилата од марката на Ford, МИ-ДА Гранд Моторс, започна со работа на својата нова локација, во комплетно нов, атрактивен продажно-сервисен објект, кој воедно е и еден од најмодерните објекти...

Почуствувај ја легендата, истрчај го митот!

По деветти пат успешно одржана трката „Крали Марко Треилс”

Овој викенд во одлична и позитивна спортска атмосефра на Марковите Кули и прилепскиот регион се одржа деветтото издание на трката Крали Марко Треилс. Вкупно 240 тркачи од 20 држави стартуваа на трите трки за...

Училиште за актери „Театар Пи”

Центарот за изведувачки уметности и едукација „ТЕАТАР ПИ", покрај редовниот репертоар кој е активен веќе цели 8 години на независната сцена низ Македонија , во Центарот за култура во „Ѓорче Петров" Скопје, од денеска...

Тркачот со број 5635

Дека ултрамаратонските настани се далеку повеќе од публицитетот и важноста на најбрзите и елитни тркачи, и не претставуваат само мегдан за бркање на некакво си време и успеси говорат бројните фотографии, видеа и приказни...

Марко плива 64 километри во Охридското езеро за децата со ретки болести

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски денеска го започна својот нов подвиг – пливачки ултра маратон долг 64 километри, од Охрид до Свети Наум до Струга и назад до Охрид, во знак на поддршка на лицата...

Демир Капија Опен – кајак на диви води

По голема пауза од 17 години, ККК „Просек" - Демир Капија во организација со Општина Демир Капија и Кајакарската Федерација организира отворен Куп во кајак на диви води - слалом.

 

Не си спор, топло е!

Различните временски услови различно влијаат на тркачкото темпо на трчање.

Зошто пливањето на грб е толку добро?

Кога гледањето на дното на базенот ти станува здодевно, кога сакаш да пливаш на отворено ама сакаш и лицето да ти "види" сонце, грбната техника или пливањето на грб е одлична опција со многу...

Која е Фиона, девојката што од „нигде-никаде” победи на Трансконтиненталната трка

Пред два дена во Брест, Франција после изминати околу 4000 километри како дел од ултра-трка во велосипедизам која минуваше низ цела Европа, прва на целта пристигна Фиона Колбингер, млада девојка до Дрезден на која...

Како до брз опоравок по летниот тренинг?

Летните амбиентални услови за тренинг се далеку од идеални но тоа не значи дека тренингот не е возможен или треба да запре. Сè што треба да направиме е да се прилагодиме на условите и...

Сања Најдовски втора на „Осогово Ран”

Нашата натпреварувачка во планинско трчање Сања Николовска Најдовски овој викенд заврши на втората позиција во женска категорија на трката од Ќустендил до врвот Руен. 

Тасевски и Ристоска не учествуваат на Кросфит Игрите во САД заради неиздадена виза

Иако нашите најдобри претставници во Кросфит имаа беа поканети и требаше да настапат на овогодинешните Кросфит Игри во САД, сепак проблемите со добивањето на визата ги оневозможи тие да го остварат својот сон. 

Преспа – природа преку границите

Преспа е првата прекугранична заштитена област на Балканот која опфаќа 3 национални паркови и 3 држави. Со заедничка декларација трите држави се обврзаа дека заедно ќе работат на заштита и одржлив развој на Преспа....

Нови рекорди во машка и женска конкуренција на ултрамаратонот Бедвотер

Овие денови на еден од најтешките ултрамаратони во светот - Бедвотер во САД, се поставени два нови рекорди за минување на 217-километарската патека која движи низ неверојатно сурови делови на Долината на смртта. Читајте...

Има еден „мал” проблем со ова алпско езеро

Во близина на врвот Дент ду Геант на планинскиот масив Мон Блан се појави едно кристално чисто езерце. Проблемот е што истото се формираше за околу 10-тина дена, на висина на која нормално и...

Мусала 14 јули 2019

Летните каприци на времето продолжуваат, известуваат од бугарската телевизија Карлово. Додека ден претходно температурите биле околу 30-тиот степен, само 24 часа подоцна, двајца планинари на врвот направиле снешко. Го крстиле Јули. 

Можеш ли да финишираш на Тур де Франс?

Ако некогаш сте се запрашале како изгледа Тур де Франс низ бројки и колкав напор е потребен за за да се заврши, еве неколку интересни податоци врзани токму за оваа тематика.

Свечено отворен Центарот за спасување на планина при Црвен крст Охрид

На 10 јули во Охрид беше направено свеченото отворање на првиот оперативен и тренинг центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст за интервенции на планина и непристапни терени, кој ќе делува трансгранично. Лоциран...

Колку чини еден велосипед на Тур де Франс?

Недвојбено Тур де Франс е најпознатата и најпрестижна велосипедска трка на светот. Сè што е поврзано со и околу неа секогаш е на највисоко можно ниво. Да се биде учесник на ова натпреварување подразбира...

Кремите за сончање штитат или штетат?

Препаратите за сончање ги користиме сите, а некои од нас во големи количини. Колку не штитат и дали се штетни по нашето здравје? Еве што вели нова научна студија која го обработува токму ова...

Чекај, спанаќот содржи допинг супстанци?

Сите го знаеме цртаниот лик Попај и неговата неверојатна сила која ја добива откако ќе изеде конзерва спанаќ. Но дали е ова само мит или има вистина во целата таа приказна?

Македонецот Димовски на врвот на КОК [King of Kings]

Македонскиот Кик Боксер Александар Димовски - Димса, по долги и тешки подготовки се искачи на врвот на светската организација КОК во четворократниот турнир во тешка катерија од Светската серија на КОК...

#AnyGirlAnywhere

Наши девојки беа дел од светскиот рекорд во најмногу играчи на натпревар во мал фудбал

Во Лион, Франција, изминатата недела, паралелно на ФИФА Светскиот шампионат во женски фудбал се одржа спортски фестивал на кој се промовираше женскиот фудбал и преку различни...

Сè е подготвено за четвртата АлШар авантура

По четврти пат, Кожув планина е подготвена на сите авантуристи, вљубеници во велосипедизмот, планинарството и природата во целост да им ги открие сите свои древни тајни и убавини. Со нов датум, 5-7ми јули, нови...

Охридско Езеро: Загрозено светско наследство

Неконтролираното градење, узурпацијата на крајбрежјето, загадувањето со отпадни води и друг отпад, неодржливите туристички практики. Ова се некои од проблемите кои го загрозуваат Охридско Езеро - едно од најстарите и најразновидните езера во светот....

Ново раководство на АФМ предводено од Александра Војнеска Зикова

Минатиот петок се одржа вонредното Собрание на Атлетската Федерација на Македонија (АФМ), на кое се изгласа нов претседател и нов Извршен Одбор. По изгласаната недоверба на претходното раководство, предводено од Крсто Серафимовски, за нов...

Без здив повеќе од 24 минути – Скоро невозможно

Како деца, стопроцентно сме сигурни дека сите до еден некогаш сме пробале и мереле колку долго ќе останеме под вода на еден здив. Како и зошто (физиолошки и генетски) постојат луѓе кои можат да...

Знаеш дека ти фали протеин кога…

Протеинот е клучен макронутриент без кој човековото тело не може да функционира. Неговата улога во животот на активните луѓе е уште поважна а евентуалниот недостаток може да има негативни последици врз тренингот и здравјето...

Гитарите на Гилмор донирани во заштита на животната средина и ефектите од затоплувањето

Еден од најпознатите гитаристи и музичари на светот, Дејвид Гилмор кој своевремено беше главната гитара и основата на бендот Пинк Флојд оваа недела на аукција ja распродаде својата колекција на гитари, а парите ги...

Промовирана професијата Интернационален водич во планина

Вчера на 19.06.2019 во Скопје, од страна на Македонска асоцијација на интернационални водичи во планина беше одржана свеченост на која беше промовирана професијата „Меѓународен водич во планина” по стандардот на УИМЛА - Унија на...

Мијачка трансверзала – четиридневна планинска авантура во западните краишта

Минатата недела во времетраење од четири денови, младите планинари Коста Тасески и Марко Филиповски ја минаа нивната интересна планинарска замисла - првата т.н. Мијачка Планинска Трансверзала.  

Стартуваше најдолгата трка на светот

Ако мислите дека трките на 100 километри, 100 милји или на 24 часа се многу, дали воопшто имате претпоставка колку е долга најдолгата сертифицирана патека на светот?

ОРГАНСКИ ПУТЕРИ ОД ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ

Бонита – твоето здраво слатко задоволство

Мцни со јаболче, прелиј салата, додади во смути, намачкај на лепче или без грижа на совест сркај од тегличка и уживај. Тоа се Бонита органските путери од лешник и од бадем во пет различни...

Маврово – 365 денови во годината!

Гир Олсен од Норвешка, еден од главните луѓе зад Зимските олимписки игри во Сочи, е ангажиран како консултант кој треба да помогне да се креира новиот модерен изглед и иднината на скијачкиот центар Маврово....

Охрид повторно домаќин на голем триатлон настан

Втора година по ред Охрид ќе биде домаќин на голем настан во триатлон.Триатлон федерацијата на Македонија на 6 и 7 јули покрај Билјанините извори во Охрид ќе го организира ЕТУ Триатлонскиот европски јуниорски куп...

Започна првата Мијачка планинска трансверзала

Со старт од селото Битуше, ова утро двајца млади планинари од Скопје кои влечат корени од мијачкиот крај започнаа неколкудневна авантура со планинарење на најинтересните и убави врвови и села во Мијачијата. 

Возиме на Тур де Галичица по шести пат

Аутдор настанот „Тур де Галичица" овој викенд во Отешево и Националниот Парк Галичица ќе се одржи по шести пат oд 15ти до 16ти јуни 2019 година. Бидете дел од супер позитивен велосипедски и планинарски...

Совети од човекот што трча 50 години секој ден

Џон Сутерленд е човекот кој е единствениот активен сопственик на најдолгата тркачка низа, 50 години без ниту еден ден пауза од трчање. Еве неколку интересни информации за оваа тркачка легенда и неколку корисни совети...

Одличен настап на нашите тркачи на Гермија Ултра Треил во Косово

Во пеколно топол планински викенд на падините на паркот Гермија близу Пришитна, овој викенд се одржа првото издание на трката Гермија Ултра Треил каде учествуваа повеќе планински тркачи од Македонија кои остварија одлични резултати. 

Второ издание на полумаратонот „Струмица на улица”

Со полумаратонот „Струмица на улица", овој викенд на 9 јуни беше означен официјалниот старт на фестивалот „Струмица ОПЕН”. На интернационалното и спортско отворање на манифестацијата трчаа вкупно 427 учесници од повеќе држави. 

Голема еколошка лекција од малата Љубљана

Љубљана ќе биде првиот главен град без отпад

Главниот град на Словенија стана првиот главен град во Европа кој се обврза до крајот на 2025 година да нема отпад кој ќе се одлага на депониите, односно минимум 75% од севкупниот отпад ќе...

100 метри за 9 секунди – Скоро невозможно

Титулата „најбрз човек на планетава” ја држи Усеин Болт со неговите фантастични 9.58 секунди за 100 метри, но дали е возможно некој да ја мине таа спринтерска дистанца за под 9 секудни? Со помош...

Одржана детска трка во планинско трчање и велосипедизам

Спортот како темел за здрава и активна младина

Вчера на 5 јуни во рамки на проектот "Спортот - темел за здрава и активна младина" во Куманово беше организирана трка во планинско трчање и планински велосипедизам каде учествуваа ученици од  ООУ Крсте Мисирков, ООУ...

Атрактивност, динамика и брзина – 3х3 баскет разговор со Драган Караџовски

Веќе трета сезона македонската публика и страсните баскет натпреварувачи имаат можност да учествуваат и присуствуваат на официјални ФИБА 3х3 баскет натпревари во некои од градовите ширум нашата држава. Еден од главните виновници за носење...

Ride4Women – возете побрзо од ракот!

Македонското здружение за цервикална патологија и колпоскопија (МЗЦПК) при Македонското лекарско друштво ќе биде домаќин на хуманитарната иницијатива „Ride4Women", преку која докторите и научниците од Европското...

Охрид Трчат и на дожд!!

На 31 мај, 1 и 2 јуни со рекорден број на учесници и нов концепт низ улиците на Охрид се одржа aтлетската манифестација Охрид трчаТ. Дождот не ги поколеба учесниците да истрчаат а не...

Интервју со Ивица Алексовски – алфа и омега на Бразилската Џиу Џица во Македонија

Успесите и континуираната работа во сферата на боречките спортови во Македонија, а особено во Бразилската Џиу Џица беше доволен повод да направиме интервју со Ивица Алексовски кој со сета своја енергија се посветува за развојот...

Бонев ќе прави прв Еверестинг на македонско тло

Утре на 1 јуни со старт во раните утрински часови, еден од најдобрите планински спортисти кај нас ќе направи целодневен обид за комплетирање на Еверестинг - искачување на висината наЕверест 8848м на една од...

мај 2009 / 2019

10 години од искачувањето на Монт Еверест, презентација на Кедев „На врвот на светот и потоа“

По повод 10-те години од искачувањето на Монт Еверест, на 28 мај во малата сала на Македонската филхармонија, ќе одржи презентација на Сашко Кедев насловена „На врвот на светот и потоа".

Види-вака: Топси Триоги Триатлон

Скопје го добива првиот триатлон натпревар кој ќе се одржи на 9 јуни, а стартот и целта на натпреварот „Топси Триоги Триатлон" ќе биде во Спортскиот центар Борис Трајковски

Што е имуниот систем и како да се зајакне?

Човечкото тело има внатрешен механизам со кој се штити. Овој механизам е познат како имунолошкиот систем. Имунолошкиот систем е комплексна мрежа на клетки, ткива и органи кои работат заедно за да го заштитат телото од...

Outdoor Festival АЗОТ 2019 мтб предизвик

Изминатиот викенд во с.Богомила, регион АЗОТ во организација на велосипедското здружение за планински туризам Велес Бајкинг од Велес се одржа големиот велосипедски настан АЗОТ 2019 мтб предизвиксо учество на голем број учесници- велосипедисти, планинари...

Почина еден најголемите шампиони во историјата на Формула 1.

Почина легендарниот Лауда

На 20 мај на 70 годишна возраст почина легендарниот Ники Лауда. Австриецот кој одбележа една цела декада во мотоспортот, ќе остане запаметен како еден од најголемите борци и родени шампиони кој некогаш се појавиле...

Традиционално искачување на Титов врв и еко акција на Попова Шапка

Викендов благодарение на П.К. Љуботен, овој викенд на располагање имаме една посебно интересна активност, искачување на највисокиот врв на Шара, Титов врв, кое веќе 38ма година традиционално се одржува последниот викенд во месец мај....

Уредување на алпинистички насоки на Матка во рамки на собирот “Македонски алпинистички великани”

Минатиот викенд од 18ти до 19ти мај 2019та, на Матка се одржа традиционалниот алпинистички собир "Македонски алпинистички великани" кој традиционално се случува секој мај. Во рамките на собирот беше изведена голема интервенција во карпата...

Игор Ангеловски го објави списокот на фудбалери за натпреварите против Полска и Австрија

Селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски го објави списокот на фудбалери за натпреварите од квалификациите за EURO2020 кои ги играме на 7. и 10. јуни. За двата меча против Полска и Австрија на...

„Пехчево на точак” по втор пат оваа година

Оваа година хотелот Гогов по втор пат го организира спортскиот настан „Пехчево на точак”, а годинава покрај велосипедската тура, настанот беше проширен со офф-роуд џип тура и со планинарска тура.

Стрес со стрес не се избива

Едно од најдобрите решенија за справување со стресот е бавењето со спорт, па токму затоа голем дел од популацијата се одлучува за овој чекор во обид тоа да биде ментално исклучување од притисокот на...

Доделување медали на Вардар Јуниор лига

Ракометната академија Вардар ги награди најдобрите

Сезоната 2018/19 заврши со церемонијата за доделување на награди на најдобрите екипи и поединци. На свеченоста присуствуваше тренерот на Вардар Роберто Парондо и Аце Станковски, кој е дел од тренерскиот тим на Вардар. Првотимката...

Каков бејбиситер е Дени Макаскил

Триесет и три годишниот Шкотланѓанец и професионален велосипедист Дени Макаскил направи одлично видео со моќностите како даги анимирате децата додека сте им бејбиситер.. 

Делењето на кошаркарската правда како секојдневие и пасија – Александар Давидов

Сакајќи да дознаеме и откриеме нешто повеќе за делењето на правдата на кошаркарскиот паркет како професија, решивме да поразговараме со Александар Давидов - кошаркарски судија која активно се бави со судење повеќе од 12...

Секое доба со своите маки

Оргиналната слика е "The Gleaners" од Жан Францис Милет (1814-1875). Џули Нахон е автор на втората слика "The Cleaners" 2019...Нивната компарација е доказ дека цивилизацискиот технолошки напредок не значи и негов културен раст. Втората...

“Celebrate Life” – изложба за себе – промена

Изложбата Celebrate Life / себе - промена на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде отворена на 21 Мај 2019 г. во Мобилна/Монтажна галерија на Центарот за современи уметности, локација: Парк на Франкофонијата со...

Утре започнува првиот фестивал на улична храна “Вкусот на Скопје”!

Викендов започнува долгоочекуваниот фестивал на улична храна "Вкусот на Скопје", во организација на Моментум Инк. Фестивалот, кој по својата природа е единствен во околината, ќе не однесе во една поинаква реалност – далеку позабавна...

Фудбал во училиште, – фудбал сега, фудбал насекаде

Во рамките на проектот на Фудбалска федерација на Македонија, а во соработка со Федерација на училишен спорт на Македонија, “Фудбал во училиште, – фудбал сега, фудбал насекаде” на 14.5.2019 год. во спортската сала на...
ДЕВЕТТА НЕДЕЛА - ОДБОЈКА И РАКОМЕТ

Резултати од УНИВЕРЗИТЕТСКИ СПОРТСКИ ЛИГИ НА УКИМ

Во рамките на денешните натпревари (14.5.2019 вторник) беа одиграни натпреварите во одбојка и ракомет во машка и женска конкуренција од дветтата недела од Универзитетската лига на УКИМ 

Преку Атлантикот во „буре”

Збор-два за авантуристичкиот подвиг на 72-годишниот француски морепловец Жан Жак Савин кој го премина Атлантскиот Океан во импровизиран пловен објект во форма на буре.

Васил Јанкула.. Една слика илјада зборови

Денес на 10.05.2019 во 9,00 часот пред зградата на Општина Ресен Преспанецот Васил Јанкула ќе започне неколкудневно патешествие со цел да ја обиколи државата со својот трицикл во чест на лицата со церебрална парализа.

Да му помогнеме на Борјан Гигов

Борјан Гигов на 19 мај ќе наполни 7 години. Ова детенце има повеќе дијагнози: аутизам, алалија, комбинирани пречки во развојот...но одобрен му е оперативаен третман во Германија со матични клетки. Мајката и таткото на...

Стоилов – The Unbreakable

Видео со концентрирана емоција посветено на ракометарот на РК Вардар и Македонскиот национален тим во ракомет Стојанче Стоилов во продукција на MP. Вистински херој и личност која мотивира!

15 години Скопски Маратон – промо видео 2019

Ако постои спортски празник на главниот град, тогаш тоа дефинитивно е Скопски Маратон. Доживејте ја повторно атмосферата која 12.500 тркачи ја искусија за време на Виз Ер Скопски Маратон 2019 преку ова кратко промотивно...

Излези и навивај на Скопски Маратон

Утре на 4 мај со почеток во 8 часот и 30 минути од Жена Парк во центарот на Скопје стартува 15-тото издание на најголемата спортска манифестација во Македонија. Излезете и поддржете ги натпреварувачите на...

Јубилејно 15-то издание на Скопски Маратон

Околу 12.500 натпреварувачи од 58 држави го прославија 15. јубилеј излегувајќи на маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон "ЕУ за спорт" и трката на 5 километри. Тимот на Виз Ер Скопски маратон, Сојуз на спортови на...

Mariovo off-road 2019 „се сели” кај мостот

Другари Мариовољупци, осма година по ред ве каниме на дружба во прекрасното Мариово да уживаме во неговата убавина и дивина и да спортуваме. Оваа година одиме во село Зовиќ кај домаќинот Митко и Етно...

XCO Студена Вода – Куманово

Во недела на 14.04.2019 во Куманово се оддржа првата трка во планински велосипедизам за 2019 година „ХСО СТУДЕНА ВОДА“ со која и официјално започна натреварувачката сезона во планиски велосипедизам во Македонија.

Стави го трчањето во сендвич

Освен што не прави среќни, задоволни и здрави на долг рок, трчањето исто така може да предизвика повреди кои ќе не оддалечат од сето тоа.

Второ издание на „Водно-Матка Треил Маратон” – 400 тркачи од 20 држави на една планина и еден кањон

Во фантастични временски услови, пријателска и позитивна атмосфера и со учество на околу 400 тркачи од 20 држави, вчера на падините на Водно и кањонот Матка се одржа второто издание на трката во планинско...

Функционална храна на 21 век


Повеќето од нас во фрижидер имаат јогурт што ќе го испијат затоа што уживаат во вкусот или затоа што претставува добар извор на калциум и други материи, кои имаат позитивно дејство врз нашиот...

Комерцијална објава

Купи привезок на 7-та Авицена Женска трка

Оваа година за првпат сите заинтерестирани жени учеснички на Авицена Женската трка, ќе имаат можност да си однесат и спомен од трката за себе и своите најблиски со уникатни привезоци за клучеви.

Назад на тренинг по одлежан грип

Грипот е сезонско вирусно заболување кое знае да биде вистинска "клетва" за секој активен човек. Еве како да се вратите во аеробните тренинзи без дополнително да си наштетите.

Првите слепи качувачи на Килиманџаро

Светот се сеќава на првата група од слепи луѓе кои успеаа да се искачат на врвот Килиманџаро пред точно половина век.
Нивната приказна е и тоа како мотивирачка.

Откажана потрагата по Том Балард и Даниеле Нарди на Нанга Парбат

Иако тешко беше да се очекува дека постојат било какви шанси за преживување на двајцата алпинисти кои исчезнаа на Диамирската стена на врвот Нанга Парбат во Пакистан, сепак организирана беше спасителна акција која заврши...

Авантуристи на годината 2019 – Нат Гео

Веќе извесен период од страна на „Национална Географија” се прави листа на најистакнати авантуристи на годишно ниво. Изборот за минатата година е прилично интересен, составен од шест индивидуалци и еден тим. 

Африканска доминација на Токио Маратон

Маратонот во Токио е првиот од вкупно шестте светски маратони во серијата World Major Marathons кој овој викенд се одржа и на истиот апсолутна доминација имаа африканските тркачи.

Нов светски рекорд на една милја во сала

До каде ќе оди спуштањето на временската граница во трките на една милја е прашање на кое веројатно никој нема точен одговор. Она што некогаш беше недостижен мит денес е секојдневие.

Чупино Зимски Вертикал 2019

Не е случајно што се погоди времето на 17ти Февруари на врв Чупино, Плачковица. Вообичаено Чупино знае да се покрие во облаци или да дозволи силен ветер. Овојпат ја покажа сета своја посебна енергија...

Спортско качување и Брејкденс на Олимписки игри

Олимписките игри се во постојана потрага по спортови чија содржина соодветствува со духот на времето во кое живееме. Оттаму тие се во постојано и динамично менување и приспособување на модерните трендови и вкусови на...

Форуми за рурален развој – Заштитено подрачје „Осоговски Планини”

Во рамки на Програмата за зачувување на природата во Македонија – фаза 2, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка, предвидено е воспоставување на заштитени подрачја (ЗП) во сливот на река Брегалница.

Зошто не е пожелно да сурфаш на -30°C

Некаде на крајот од јануари, Мичиген и североисточниот дел од САД беа погодени од т.н. Поларен вортекс кој донесе арктички температури во тој дел од земјата. Сепак тоа не ги спречи Даниел Шетер познат...

Чекор преку – Духот од Патишка

Почетокот на овој текст требаше сосема поинаку да изгледа, меѓутоа минатата недела качивме нешто што ќе остане длабоко врежано во нас - сигрно барем во мојата глава. Денот почна рано, со ентузијазам на средношколец...

Направи склек и дај си аплауз

Кога мислиш дека соодветно ги владееш склековите и дека можеш во серија да направиш барем триесетина тогаш е време за нешто посериозно.

ИНКЛУЗИВЕН СПОРТ ЗА ИНКЛУЗИВНО ОПШТЕСТВО

Повик за учество во ски школа за лица со попреченост и обука на тренери за скијање на лица со попреченост

Првата македонска ски школа за лица со интелектуална и тешка физичка попреченост ќе биде организирана во Маврово од 4 до 9 март 2019 година. Скијањето за атипични спортисти и аматери е ново за Македонија,...

Аконкагва горе-доле за под 10 часа

Највисокиот врв надвор од Хималаите, Аконкагва 6962 м.н.в, овој четврток од нашиот Александар Кирковски беше искачен и спуштен за помалку од 10 часа што претставува голем успех и пионерски потфат во пошироки рамки. 

Килиан со нов брутален тест и резултат

Колку висински метри се возможни за 24 часа?

На 8 февруари овој викенд, Килиан Жорнет и неговата екипа во норвешкиот ски центар Тустен направија 24-часовно тестирање во кое целта беше да се види колку висински метри тој може да покрие со помош...

Има ли разлика хидрирањето во зима?

Вежбањето на отворено во зима можеби не ве прави толку жеден ниту пак испотен како во лето, но дали тоа значи дека постојат промени во потребите за вода во зимскиот период?

Чолитите кои се искачија на Аконкагва

Тешко е да се остане рамнодушен на сликата од петте боливиски жени во своите традиционални шарени здолништа опремени со цепини, дерези и кациги на стрмни падини и снежни терени во позадина. Која е нивната...

Хималаите ќе останат без глечери

До 2100 година со вакво темпо ќе стопиме сè по список

Светот е во опасност да изгуби две третини од глечерите на Хималаите и Хинду Куш, а со тоа ќе се загрозат повеќе од две милијарди луѓе. Пострашното е тоа што и радикалните промени нема...

Светот се гуши во премногу месо

Ако сте помислиле дека светот станува свесен за претераната употреба на месо тогаш се лажете. Човештвото руши рекорди во производството и употребата на месо како никогаш порано.

Динамично загревање – Маток

Ако статичното истегнување пред тренинг има негативен ефект на перформансите па дури може да биде и штетно, динамичното истегнување/загревање има потполно спротивен ефект.

Документарен филм

Медена земја – трејлер

Македонскиот документарен филм „Медена земја” ја раскажува приказната за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже...

Логистиката потребна за живот на Антарктикот

Од тоа дека само 2% од целиот континент не е покриен со мраз, највисоката температура никогаш не е над -1, и информацијата дека всушност континентот е пустина, до тоа како се градат пистите за...

When in Krusevo – Winter is Here!

После двата успешно организириани летни фестивали - When in Krusevo, оваа зима, за прв пат вљубениците во Крушево и природата ќе можат да уживаат во викенд дружење со зимскиот фестивал „When in Krusevo –...

Асикс ќе рециклира за олимпијадата во Токио

Летните олимписки игри во Токио ќе бидат првите во историјата на кои еден национален тим ќе настапи во облека која e комплетно добиена од рецклирање на стара и употребувана спортска опрема.

Солта ни ги грицка коските

Дали солта е новиот шеќер?

Листата на заболувања кои се предизвикани од прекумерна употреба на сол во секојдневната исхрана постојано се зголемува. Новите докази за неговата штетност доаѓаат од Мелбурн, Австралија и се поврзани со здравјето на коските.

Комерцијално видео

Александар Кирковски открива нешто повеќе за брзинскиот обид на Аконкагва

Следниот викенд на 26.01.2019, двочлен македонски тим заминува за Аргентина со цел да се направи обид за брзинско искачување на највисокиот врв надвор од Хималаите - Аконкагва 6962 м.н.в. За подготовките, рутата, екипата и...

Зимско брзинско на Олимп – видео

Зимско брзинско искачување на планината Олимп, врв Митикас 2918 мнв, највисоката точка во Грција. Искачувањето е реализирано на ден 23.12.2018 од страна на Александар Кирковски, со старт од Горциа 1100м до врвот и назад...

Бела го борда Водно со стил

Тригодишната Бела Зарапчиева, на 13ти Јануари 2019та се запиша како најмладата сноубордерка која успеала да го спушти врвот Крстовар, кој со своите 1066 м.н.в претставува највисокиот врв на планината Водно.

Забардаст – Патепис од високите планини

Добитникот на низа награди на филмски фестивали кој имавме можност премиерно да го погледнеме оваа година на филмскиот фестивал ЕХО, сега е достапен целосно на интернет. Уживајте. 

Љуботен, 15.12.2018г.

Извештај од лавинска несреќа на Љуботен – 15.12.2018

По безмалку три и пол часа од првата лавина и одвојувањето од групата, конечно стигнав до шумата. Тогаш, помислив повторно и на пријателите. Ми текна дека ако пратам порака кон нив, дека порано или...

Зимски активности во Каракорум и Непал 2019

Зимските активности во високите планини на Непал и Пакистан оваа сезона се веќе во тек. К2 се уште привлекува со својата непристапност во зимски услови, Даниеле Нарди повторно е во пазувите на Нанга Парбат,...

До кога ќе шумат шумите?!

Над 35 илјади хектари шума се загубени во Македонија во последните 17 години, поради бесправна и прекумерна планска сеча на дрва, покажува извештајот на „Глобал форест воч". Проценките се дека шумската мафија заработува и...

ИСТРЧАЈ ГИ ВОДНО И МАТКА ВО ЕДЕН ПРОЛЕТЕН ДЕН!

Водно-Матка Маратон – Авантурата продолжува, пријавувањето е отворено

По успешното прво и снежно издание на трката во планинско трчање „Водно-Матка Треил Маратон" кое се одржа на крајот од март 2018 година и на кое учество зедоа 320 тркачи од 15 држави, идната...

Зимска Балканска Трилогија – цел филм

Пред точно една година на 25.12.2017, една мала група македонски планинари и планински тркачи, но пред се големи љубители на планината, решија да се предизвикаат себеси во обид за искачување на трите највисоки врвови...

Зимско брзинско искачување и спуштање на Митикас

Како дел од припремите за брзинскиот обид на Аконкагва кој се планира да се направи во февруари следната година, нашиот планинар и тркач Александар Кирковски успеа да направи одлична подготовка на највисокиот врв на...

Herstory – најава за прва сезона

Првата сезона на документарниот проект HerStory е веќе онлајн и може да се погледнат одлично прикажаните женски портрети на спортистки и авантуристки кои го следат својот сон во полето на планинските спортови.

Шепи и тркала

Приказна за едно фантастично спортско пријателство помеѓу љубителот на велосипедизам Оли и неговиот пес Балу. 

Еколошка акција на Матка организирана од МАФ

Овој викенд на Матка од страна на македонската алпинистичка федерација беше спроведена еколошка акција за чистење на ѓубре во делот околу манастирот Св. Никола Шишевски. Ја поздравуваме акцијата и поттикнуваме што поголемо учество во...

Трчај!! – кампања против насилството врз жените

На 14 октомври оваа година една од најдобрите ултрамаратонки на Унгарија, Викториа Макаи, додека го прави својот редовно тренинг трчање таа е брутално нападната од страна на непознат човек. Иако поминува со тешки психо-физички...

Тркачи, зимата е за…?

Тркачката филозофија вели повеќе=подобро. Не дека во ова нема вистина, но зимата е идеален период за одмор и припремање на телото за она што го очекува на пролет.

Загадениот воздух го убива светот

Проектот работен во Универзитетот Чикаго покажа дека загаденоста на воздухот на светско ниво ни зема речиси две години од животниот век.

Дигај тежина со саглам патики

Патиките се основа на секој спорт. Цврстата и стабилна база е нешто што е предуслов за успешен тренинг и елиминирање на несаканите повреди на долг рок.

Тестирано од Гризли

Гризли да ви покаже зошто не сакате да бидете начекани од гладна мечка додека сте удобно сместени во шаторот заедно со вашата вкусна храна... 

Победа – прво зимско искачување на еден од најстудените врвови

Минатата зима на 11 февруари, Тамара Лунгер и Симоне Моро го направија првото зимско искачување на врвот Победа во зафрлените сибирски делови од регионот Саха - Јакутиа, најстуденото место во северната хемисфера. 

Костелник со самостојно дијагонално минување на Северна Америка

Американскиот ултрамаратонец Пит Костелник успеа да стане првиот човек кој ја изминал дистанцата од Кенаи, Алјаска до Ки Вест, Флорида, односно скоро цела дијагоанала на Северна Америка на сопствените две нозе и целосно самостојно. 

Велосипедски караван – Скопје на точак 2018

Над 1.700 луѓе излегоа со своите велосипеди во склоп на караванот „Скопје на точак”, настан кој се одржа на 11.11.2018 во организација од страна на Сојуз на спортови на Скопје а под покровителство на Град Скопје.

Одлични презентери на 9-тото ЕХО – Кшиштоф Вјелицки и Силво Каро доаѓаат во Скопје

Покрај екстендираната петдневна програма со одличен избор на филмови, оваа година на деветтото издание на фестивалот на планински филм - ЕХО ќе можеме да проследиме и четири одлични презентации од звучни светски имиња во...

Вистинската приказна позади мечето и мајката мечка кои всушност се спасуваат од дронот

Иако насекаде беше пласирано како „неверојатно видео од мајката природа” каде малото мече не се предава и се бори за својот живот, качувајќи се по заснежена стрмна падина откако неколкупати паѓа на работ од...

Бесплатно пријавување, дружење и подароци на најновиот велосипедски караван, Скопје на точак

Еден круг низ градот?! – Пријави се на Скопје на точак

Скопје знае за велосипеди. Некои велат дека во 1960-те години секој втор граѓанин имал велосипед. За да се врати тоа време, потребна е наше почесто користење на ова превозно средство. Затоа, во недела на...

ТРАНС-АНТАРКТИКА

Човекот против Антарктикот – еден на еден

Човекот тргнува во поход на малкуте преостанати места на земјината топка кои не се во целост истражени или пак "освоени" во самостоен поход. Почнува битката на човекот - Луис Руд за самостојно преминување на можеби...

Дивиот Антарктик

„Погледни длабоко во природата и се ќе ти стане појасно” - Алберт Ајнштајн. 

Пливање околу Британија за 157 денови

Човекот е неверојатна машина која е способна за многу повеќе од вообичаените напори на секојдневието. Запознајте го Рос Еџли, човекот кој ја заобиколи Велика Британија со пливање.

Експедиција – Брзинско искачување на Аконкагва 2019

По одличните резултати и достигнувања во доменот на  брзинските искачувања на високите врвови во Европа, Александар Кирковски заедно со двочлена логистика се во план за организирање на експедиција за брзинско искачување на највисокиот врв...

Како се снимаше филмот „Слободно Соло”

Кратко 10-минутно парче од Њујорк Тајмс кое ја раскажува приказната за камерманите и целата продукција која беше позади снимањето на филмот „Слободно Соло”, односно денот кога Алекс Хонолд единствено со своите две раце и...

Колку умерено беше умерено за пиење?

Бидејќи ракијата и виното на нашите простори претставуваат ултимативен „лек” за сè и сешто, сигурни сме дека поимот умереност во пиењето алкохол во голема мера се злоупотребува. Прашањата на оваа тема се доста опширни,...

Адријана Поп Арсова – прва Македонка со маратонско време под 3 часа

Само две недели откако го подобри својот стар рекорд во маратонската дисциплина на патеката во Ајндховен, нашата најдобра маратонка овој викенд во Подгорица успеа да постави нов државен рекорд и да стане првата Mакедонка...

Победи го заморот пред тој да те победи тебе

Ако некогаш сте се бавеле со спорт тогаш со сигурност сте го почуствувале синдромот на одложена мускулна болка или замор. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат таквиот замор да го намалите или пак...

Скопје трча 10К – 2018 видео

На 7 октомври оваа година се одржа второто издание на трката „Скопје Трча 10К” на која учество земаа преку 1600 натпреварувачи од 22 земји. Погледнете го официјалното видео од трката. 

Искачени сите врвови над 2000 метри на Баба Планина за помалку од 24 часа

Прилепскиот планински тркач Александар Стојкоски заедно со важната помош од една мала логистичка екипа, вчера на 17.10.2018 успеа да ги искачи и поврзе сите врвови над 2000 метри на планината Баба (на македонска територија)...

#СекојКилометарЗначи ја поттикна хуманоста преку донации за СОС Детско село на Skopje Run 10K

Хероите на #СекојКилометарЗначи го посетија СОС Детско село

На 7-ми октомври 2018 година заврши една уникатна приказна. Skopje Run 10K финишираше со рекорден број на учесници и кампања која поттикна зголемување на филантропијата во Македонија. Тимот на Skopje Run 10K, Сојуз на...

Тритон тим длабоко во Врело

Пештерата Врело во кањонот Матка е втора најдлабока подводна пештера во Европа. Сепак, останува прашање дали длабочината од 240 метри е и конечната длабочина на пештерата или таа е многу подлабока.

Fit Games vol. 2 – натпревар во функционален фитнес

На 07.10.2018 година (недела) се оддржа второто издание на Fit Games Vol. 2 - натпревар во функционален фитнес. Натпреварот помина во одлична атмосфера. Квалитетот на натпреварот беше на неспоредливо поквалитетно ниво во однос на...

Проект „Родители и деца” на ПСД Макпетрол

Со голема желба да се направи соодветен вовед и правилна едукација на најмладите во планинарењето, ПСД Макпетрол од овој октомври започнува со проектот наречен „Родители и деца".

Free Solo 360

6-минутно видео во 360 степени кое го следи слободното соло искачување на Алекс Хонолд како дел од филмот Free Solo

Среќен 70ти роденден мила мамо

Јане Стефанов од Аероклуб „Скопје" на уникатен начин и го честита 70от роденденот на својата мајка Марионка Стефанова-Маре.  Подарок од соништата - скок со падобран на спортскиот аеродром Стенковец.. 

Длабоко во тишината

Во природата на човекот е да оди до крајните граници на природата и сопственото тело. Желбата за повеќе, во смисла на себенадминување, е таа што не тера да одиме побрзо, повисоко, подлабоко.

Два часа маратонска перфекција на Елиуд Кипчоге

Викендов на маратонот во Берлин, Кениецот Елиуд Кипчоге успеа да постави нов светски рекорд во маратон со фантастично време од 2:01:39 и со тоа уште еднаш да ја зацементира неговата позиција како еден од...

Возењето на 1000 превои

Во 2017 година на неколку месеци пред неговиот 60-ти роденден, Фил Декер заминува на велосипедско возење на 1000 превои кои има цел да ги комплетира во рок од 100 дена. Во видеото тој зборува...

Училишен автобус во Холандија

Секако дека е направен од точак, не загадува, не прави гужва како пред сите наши школи а сигурно децата се многу позадоволни при одењето на училиште...

Македонската триатлон федерација со одлична организација на ЕТУ Балканското првенство во триатлон во Охрид

Македонската триатлон федерација заедно со Спорт за сите – Сите за спорт од Охрид го имаа исклучителна реализација на ЕТУ Балканското првенство во триатлон. Учесници од над 20 држави се натпреваруваат во текот на...

Мајка и бебе на една трка

Мајката се вика Софи Пауер (во превод сила), малото е 3 месеци, а трката е 171 километар со многу јаки угорници и удолници. Софи ја заврши УТМБ за 43 часа и 33 минути, а...

Волво Оушн Рејс 2018 – Сè или ништо – документарен филм

Позната како една од најбруталните регати во светот, во просечна должина од 70000 километри и потребно време за финиширање од 9 месеци, трката Волво Оушн претставува ултимативниот предизвик за секој морепловец. Подолу следи официјалниот...

По 123 години, Триглав останува без Аљажев столб

Имајќи предвид дека столбот на највисокиот врв во Словенија, поставен од свештеникот Јакоб Аљаж уште во 1895 година претставува многу повеќе од само обичен заслон, туку има длабока национална симболика, секако дека неговото поместување...

Успешно прво издание на Чупино Трејл 2018

Плачковица е прекрасна планина со густи шуми и високи пасишта, дава дебела сенка и широк поглед. Чупино е вториот врв на Плачковица со 1725 мнв, веднаш зад Лисец со 1754 мнв. Од Чупино се...

Меѓукултурен камп во движење

Прв Скопски Извднички Одред како најстар во нашата република годинава во период од 26 до 30 август организираше меѓукултурен камп во движење на релација Галичник – Лазарополе. На кампот присуствуваа вкупно 26 учесници и...

Западна Македонска Трансверзала 2018

Во текот на 9 денови поминавме преку целата Шар Планина, Бистра, Стогово и Караорман, со тешки ранци, храна и опрема, нешто што за мене беше неверојатно искуство... Догодина се гледаме повторно.

Терапевтската моќ на пливањето

Освен што веројатно е првиот избор за размрдување во топлите летни денови, пливањето може да биде многу повеќе од физичка активност и многу повеќе од обично разладување. Збор два за фантастичните терапевтски својства на...

Фотомонтажа од врвот Матерхорн – Демант од ФПСМ за искачувањето на Дишовска

Еден месец по објавувањето на информацијата за првото женско соло искачување на Матерхорн од италијанска страна од страна на Ирина Дишовска, на забелешка од поголемиот дел од македонската планинарска јавност како и други релевантни...

Радожда – Трпејца на кајак

Викендов Бојан Трајковски и Саше Ангеловски имаа план за веслање на целото македонско крајбрежје на Охридското Езеро. Иако момците не успеаја во нивната првично зацртана цел, сепак тие направија одлична езерска авантура која во иднина...

Македонска екипа на Ултра Треил ду Мон Блан 2018

Денеска од Скопје за Шамони поаѓа петчлениот тим на Трекс/ПСД Макпетрол кој оваа година ќе учествува на една од најпрестижните и познати планински ултрамаратонски трки во светот - Ултра Треил ду Мон Блан 2018. 

Обид за веслање на цело македонско крајбрежје на Охридското Езеро

Овој викенд на 25.08.2018, Бојан Трајковски и Саше Ангеловски од Македонија ќе се впуштат во една интересна езерска кајак авантура во обид да го изминат целото охридско крајбрежје (на македонска територија) со кајак во...

Последен повик за акција: Светски ден на чистење 2018

Биди дел од нешто големо…

Последен повик за мапирање на отпадот: Биди и ти дел од најголемата акција за чистење до сега!

Поставен нов рекорд на најдолгата планинска трансверзала во Бугарија – Ком – Емине

Изминатата недела заврши неколкудневната авантура на ултрамаратонецот Божидар Антонов кој беше во обид за поставување на нов рекорд на најдолгата планинарска трансверзала во Бугарија која се протега од врвот Ком на Стара Планина, до...

Нов светски рекорд во планк

На 28 јуни оваа година 60-годишниот Џорџ Худ постави нов светски рекорд во непрекинато држење планк во една позиција.

Задржи здив – трчај побрзо!

Ако сте еден од тркачите кои немаат голем мерак да тренираат по пеколно топло време, можеби следниов тренинг метод кој се одвива во вода ќе ви ги олесни проблемите и ќе ви ја намали...

Десетметарска скокалница

Повеќе луѓе од различни возрасти стојат високо исправени пред предизвикот точно премерен и соодветно наречен како „десетметарска скокалница”. Откако ќе констатираат дека навистина е повисоко отколку што изгледа, тие треба да донесат одлука, да...

Игор Талевски со финиш на „НортКејп 4000”

Вчера на 09.08.2018, после 12 дена и изминати над 4200 километри, на најсеверната точка од Европа финишираше ултра долгиот велосипедски предизвик за нашиот претставник Игор Талевски. 

Тишината на Доломитите

Единствено во тишина, можеме да ги слушнеме звуците на природата. Природната тишина не е отсуството на звуци од природата, туку отсуството на звуци од модерното живеење. 

ДЕМАНТИРАНО – Ирина Дишовска е трета Македонка на Матерхорн и прва со соло искачување

Минатиот викенд на 27.07.2018, нашата планинарка Ирина Дишовска член на „ВАК Анапурна” успеа самостојно да го качи познатиот алпски врв Матерхорн 4,478 м.н.в по италијанската класична рута односно југозападниот гребен наречен „Креста...

Скирол за во планина – Маунтинборд

Оригинално се вика маунтинбординг и ако прв пат слушате и го гледате спортов, многу веројатно дека не сте единствен. Се развива во 90-тите години и претставува комбинација на сноубординг со тркала или скирол кој...

Нови брзински искачувања на Матерхорн и Гран Парадизо од Александар Кирковски

Нашиот планинар и планински тркач Александар Кирковски не престанува да изненадува со одличните времиња на искачување на алпските врвови оваа сезона. По Мон Блан кој ова лето го искачи од италијанската страна, следеше алпската...

Охрид доби најсовремено опремена служба за спасување во планина – Интервју со Антонио Додевски

Охридскиот регион ова лето преку проектот „Регионот Охридско Езеро - безбедна дестинација за авантуристички туризам" доби најсовремено опремена спасителна служба за во планина, нешто што е...

Како изгледа да се скија К2 – видео

Овој викенд Полјакот Андржеј Баргиел успеа да го искачи вториот највисок врв на светот - К2 и за прв пат да направи успешно спуштање со скии. Повеќе за подвигот читајте

Дрон помогна во спасувањето на исчезнат алпинист на Броуд Пик

Овој месец во масивот Каракорум во Пакистан, поточно на планината Броуд Пик, алпинистот Рик Ален беше во соло обид за искачување на 8047-метарскиот врв. По извесно време се губи секаков контакт со планинарот и...

Фу, фу, ништо не му е!

Ти паѓа храна на плочки дома, ја гледаш, поминуваат секунди, ја подигаш и фрлаш во ѓубре. Е ај сега ако ти падне колбавчето во дивина, ќе го фрлиш или не?

7 јазли кои треба да ги знаеш

Главната разлика помеѓу функционален јазол и ужасно замрсен чвор е тоа што јазолот лесно се одврзува. Може (но и не мора) и двата ќе завршат работа, но вториов се одврзува единствено со нож, па...

Каде (ќе) оди целата оваа пластика?

Во последните скоро три декади (од 1992 па наваму), Кина беше убедливо најголем увозник и преработувач на пластични маси во светски рамки со дури 45% од увозот на пластика за рециклирање. Но, од 31...

„Нејзината приказна – Herstory”

This is HER Story претставува краток документарен серијал каде ќе се претстават неколку женски портрети на наши и странски активни спортистки и авантуристки кои го следат својот сон во полето на планинските спортови. Накратко...

Европско првенство во планинско трчање на Водно – одличен настан со измешани емоции

Викендов, планината Водно и Скопје беа домаќини на 17-тото Европско првенство во планинско трчање во организација на Македонската Атлетска Федерација како дел од календарот на Европската Атлетска Асоцијација и ИААФ.

Затворена истрагата над Кристофер Фрум која ќе значеше отсуство на Тур де Франс 2018

На еден ден откако организаторот на најпознатата велосипедска трка во светот Тур де Франс објави дека има право и дека ќе ќе го забрани учеството на британскиот велосипедист Кристофер Фрум на овогодинашното издание на...

Де Гаспери со ново најдобро време на патеката Алања – Монтероса – Алања

Неколку денови откако заврши официјалната скајранинг трка во гратчето Алања, италијанскиот спортист Марко Де Гаспери направи самостоен обид за поставување на најдоброто време на „највисоката” патека во Западна Европа - од Алања до врвот...

Загреј се пред да запливаш!

За многу спортски ентузијасти пливањето претставува единствена активност која е прифатлива во текот на топлите летни денови. Несомнено е дека овој спорт секогаш е одличен избор со кој сигурно нема да згрешите. Но, пред...

Едно столче и совршен тренинг за нозе

Да се биде физички активен не секогаш значи посета на фитнес центар или поседување на специјална опрема за вежбање. Понекогаш се што ви треба е едно обично столче, малку креативност и секогаш важната мотивација...

992 сурфери во рекорден протест

Скоро 1000 сурфери и љубители на водените спортови се собаа во протестен круг во близина на градот Херзлија во Израел во знак на протест портив градењето на платформи за гас во непосредна близина до...

Како старите телефони може да ги спасат дождовните шуми во Јужна Америка

Огормните површини на дождовни шуми во Јужна Америка се под постојан напад на дрвокрадците кои вешто успеваат да соголат огромни парчиња на земја. Локалното население е високо свесно за овие проблеми но истото има...

3х3 баскет на отворено во Сити Мол

Кратко видео од ФИБА 3х3 баскет турнирот во се одржа од 15 до 17 јуни во Скопје. Следете ги следните 3 на 3 турнири низ Македонија на следниот

Од Тетово до Мека и Медина со велосипед – Вело-аџилакот на Сенад и Амир

Двајца млади тетовчани Сенад Идризи и Амир Аслани, водејќи се од личната желба одлучија патот до Хаџ 2018 да го направат достижен на поинаков начин возејќи велосипед. Нивната желба ќе се оствари со тоа...

Второ издание на фестивалот на отворено - When in Krusevo

Кога си во Крушево – уживај во Крушево

Втора година по ред љубителите на планинските адреналински спортови и рекреативците ќе можат да уживаат во убавините на Крушевските предели. Оваа година фестивалот „When In Krusevo" ќе се одржи во последниот викенд од јуни,...

Совршениот тренинг наречен Фартлек

Ако постои тренинг метод кој е општоприфатен и практикуван на светско ниво тоа со сигурност е фартлекот. Тој е едноставен, забавен и супер ефикасен. Придобивките од неговата редовна примена се несомнени и ги надминуваат...

Забранетата „Тур де Галичица”

Викедндов стотици велосипедисти и една рака организатори кои напорно работеа на петтото издание на нивниот вело-фестивал беа пресретнати од силни контра струења во преспанското езеро поради кои настанот мораше да се одложи. Сепак, тоа...

Мапирај - Исчисти - Придонеси

Приклучи се на најголемиот светски настан за мапирање и чистење на ѓубрето во 2018

2018 ја одбележува годината на најголемата граѓанска акција во светот - Светскиот ден на чистење. На тој ден, милиони волонтери од целиот свет ќе се здружат и ќе исчистат милиони тони ѓубре. Чистењето ќе...

Трето издание на Алшар – Допри го сонцето

Овој викенд од 8 до 10 јуни во скриеното село Мрежичко и преубавата бујна природа на кавадаречко Мариово ќе се одржи третото издание на велосипедскиот настан Алшар - Допри го сонцето. 

Како изгледа качување на „Носот”

Во 2014 година Јорг Верховен минува 30 дена во долината Јосемити со намера да направи целосно слободно качување на насоката „Носот" во огромната карпа наречена Ел Капитан. Со своите 915 вертикални метри на чист...

Финални чекори на Еверест – видео

Четириминутно одлично видео на Елиа Сајкали од последната делница пред искачување на Еверест преку југоисточниот гребен. Глетката од јужниот према вистинскиот врв, траверсот под стреа пред Хилари Степ, гужва на Хилари Степ и зачекорување...

Калдвел и Хонолд со нов (втор) рекорд на „Носот”

Откако минатата недела качувачката двојка Хонолд-Калдвел успеа за 9 минути да го подобри рекордот на Џим Рејнолдс и Бред Гобрајт, вчера на 04.06 тие успеаја да го намалат времето за дополнителни 9 минути. 

Ортлер, Лаваредо и Гросглокнер за помалку од 48 часа

Алпинистите Симон Гитл и Виторио Месини оваа недела успеаја да направат исклучително интересен подвиг качувајќи ги северната страна на Ортлер, јужната страна на Чима Пикола ди Лаваредо и северната страна на Гросглокнер за помалку...

Спорт и авантура во Малешевската корија – прв фестивал на отворено во Берово

Овој викенд на 2 и 3 јуни во исклучително живописниот и питом регион на Малешевските планини, во организација на Спортско Планински Клуб Малешевска Корија за прв пат ќе се одржи фестивалот „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА - СПОРТ...

Горан Кузмановски направи успешен Еверестинг на Копаоник

Овој викенд нашиот велосипедист Горан Кузмановски од клубот „Енерџи”, успеа да направи таканаречен „Еверестинг” на Копаоник со што извозе над 8848 вертикални метри во еден обид кој траеше фантастично брзи 15 часа и 50...

Интервју со националниот шампион во маратон Александар Кираџиев

Александар Кираџиев и оваа година беше најдобриот македонец кој го истрча Скопскиот Маратон. Во интервјуто за karas4training.com тој открива повеќе за останатите постигнати успеси од оваа година, за понатамошните планови и за општествената одговорност...

Планинарската традиција на Титов Врв – Интервју со Јован Божиноски

Овој викенд пред нас е 37-то традиционално искачување на Титов Врв во организација на планинарскиот клуб „Љуботен” - една од најстарите континуирано организирани планинарски акции во Македонија. Сакајќи да дознаеме нешто повеќе околу организацијата...

Неуспешно заврши и деветата експедиција на Карлос Сориа на Даулагири

Оваа пролетна хималајска сезона, 79-годишниот Карлос Сориа од Шпанија заедно со неговата екипа тргна во деветиот обид за искачување на неговата 13-та од 14 планини повисоки од 8000 метри. Кој е Карлос - човекот...

Дива мачка усмрти велосипедист во САД

Овој викенд во подножјето на Каскадните планини близу Сиетл две лица кои рекреативно возеле велосипед беа нападнати од дива мачка - пума. Едното лице заврши со смртни последици.

Повеќе од само паркови – Долината на смртта

"More than just parks" или „Повеќе од само паркови” е ентузијастички проект на браќата Патиз од продукцијата „Си Рејвн Медиа” со идеја е да се претстават 59-те национални паркови на САД во едно фантастично...

Форест Гамп навистина постои

Легендарниот филм од 1994 година на сите тркачи во светот им ја донесе легендарната фраза: „Трчај Форест, трчај". Не постои тркач кој не ја чул и ретко на кој му се допаѓа. Но на...

Спремни за Момата Рок Треил 2018!!

Со минимално изменета патека и максимално одличен и предизвикувачки терен, оваа недела на 20 мај ќе се одржи четвртото издание на трката „Момата Рок Треил” на Селечка Планина во Прилеп. 

Кој беше Бојан Петров?

Алпинист, зоолог, спелеолог, екологист, борец за заштита на животната средина, татко на две деца, сопруг и скромен човек - вљубеник во планината. Како што тој самиот имаше изјавено, Бојан Петров никогаш не ги покоруваше...

Земи го твоето омилено смути со тебе

Доколку и покрај брзото и динамично живеење сè уште наоѓате начини да се храните здраво, тогаш со сигурност смутито е дел од вашата секојдневна рутина. Лесно, брзо и едноставно за подготовка, а одлично за...

ЗА НЕД ДО со 14 медали за Македонија од Светскиот куп во боречки вештини во Грција

Македонскиот тим, кој оваа година скромно броеше 9 натпреварувачи зеде учество на Светскиот шампионат во боречки вештини кој се одржа во Сер – Република Грција . Шампионатот беше во организација...

Дали постот ќе те направи подобар спортист?

Дали некогаш сте помислиле на тоа дека клучот за добар резултат во спортот можеби не доаѓа од тренингот и системот на тренирање нити пак од тоа што опфаќа вашата диета? Можеби тајната е во...

Прекината потрагата по Бојан Петров на Шишапангма

Откако беа направени неколку обиди за потрага по исчезнатиот бугарски искачувач на врвот Шишапангма во Кина, и откако беа направени неколку безуспешни прелети со хеликоптер, мешаната спасителна екипа реши да ја прекине акцијата. Бојан...

Пелистер Даунхил Куп 2018

Официјално и фантастично промо видео за настанот во даунхил велосипедизам кој ќе се одржи од 1 до 3 јуни 2018 година на Пелистер во организација на

9 минути крстосница во Амстердам

И тоа без светлосна сигнализација, така оставено на сообраќајната култура на учесниците. Па да видите како тоа маестрално никој со никого не се пцуе и секој со секого се разбира и си го брка...

Македонската хималајска експедиција „Еверест ’89” – документарен филм

На денешен датум пред 29 години, Димитар Илиевски - Мурато од Битола како дел на македонско-хималајската алпинистичка експедиција „Еверест '89" успеа да направи огромен подвиг за нашата Република и македонскиот спорт. Тој се искачи...

Крушево повторно домаќин на Светско и Европско првенство во змејарство

Воздухопловната Федерација нa Македонија (ВФМ) ќе биде организатор на 20-то Европско Првенство во змејарство класа 1 (Hanggliding), 8-то Светско Првенство во змејарство класа 5 (Rigid wings) во дисциплината крос кантри.

Скратена трката Ред Фокс Елбрус 2018

Нашите втори претставници на трката Ред Фокс Елбрус, Александар Кирковски, Дејан Тодевски и Димитар Тодоровски немаа можност да финишираат на највисокиот врв на Европа откако поради неповолни услови истата беше скратена до седлото на...

Мариово Офф-Роуд 2018 – најава и детали

Во исчекување на новото издание на фестивалот во природа Мариово Офф-роуд 2018 помуабетивме со Слободан Боби Трајковски - организаторот на настанот. Очекувајте неколку мали измени, потивка ноќ со акустични звуци и уживање во природата....

Бојан Петров исчезна на Шишапангма

Бугарскиот високогорски искачувач Бојан Петров кој досега има најмногу искачувања над 8000 метри е пријавен за исчезнат на врвот Шишапангма. 

Склекот наречен „Дијамант”

Понекогаш мала промена може да ја направи клучната разлика. Ајде да видиме како т.н. „Дијамант склек” ќе ве направи подобра атлета.

Смртоносен викенд на Алпите

Изминатиот викенд во делови на италијанските, француските и швајцарските Алпи загинаа вкупно 14 луѓе на планина, последица на невреме кое ги зафати повисоките делови од планинскиот масив. 

My Street Workout World – Boris Janevski

Запознајте го младиот Борис Јаневски кој има 23 години и активно се занимава со улично вежбање и акробатско летање со параглајдер.

Reel Rock 12 по четврти пат во Скопје

Најновото издание на качувачкиот документарен серијал REEL ROCK по четврти пат во Скопје! На REEL ROCK 12 ќе бидaт претставени најголемите качувачки приказни кои ќе ви донесат возбудлива акција, голема смеа и вистинска инспирација....

Второ македонско претставување на трката до највисокиот европски врв Елбрус

Во втората недела од мај 2018 година, четворица македонски претставници ќе бидат дел од Ред Фокс Елбрус планинскиот спортски фестивал каде тројца од нив ќе земат учество на една од потешките планински скајранинг трки...

Една година = 366 маратони?

За многумина трчањето е напорно. За оние кои се бават со трчање маратонот претставува ултимативен тест на издржливост. Што мислите за 366 маратони во годината (по еден маратон дневно) и сето тоа истрчано на...

Заборавената скијачка убавина на Галичица

Само што си рековме дека е веќе доста од одлични скијачки авантури и видеа за оваа година, снимено од страна на неколку наши фрирајд љубители и одлична продукциска екипа, во оптег беше пуштено краткото...

Стисни пауза на половина чучнување

Постојат безброј вежби и справи за нозе кои имаат за цел да ги зајакнат и зацврстат вашите нозе. Се разбира дека апсолутен шампион меѓу нив е чучањот со сите негови подвидови. Тоа е многу...

Пат околу светот за 6852 птици

Во 2016 година Холанѓанецот Арјан Дваршуис го започна своето патешествие низ целиот свет со цел да пронајде и здогледува рекорден број на птици во една година. 14 летови низ 40 различни држави во времетраење...

Пробајк Скопје – отворање на нова продавница (видео)

Минатата недела на 18 април 2018 година, продавницата за велосипеди и велосипедска опрема „Пробајк” од Скопје наполни цели 11 години постоење, а годишнината ја прослави со отворањето на очекуваната нова продавница во главниот град. 

Смути или свежо цеден сок?

Кога станува збор за здрава храна, овошјето и зеленчукот секогаш го имаат приматот на пиедесталот и се најважните состојки кои никогаш не треба да ги тргнеме од нашата дневна исхрана.

Наумов и Арнаудов се првите Македонци кои ја комплетираа „Големата маратонска шестка”

Со финиширање во исклучително тешки временски услови, вчера на 16.04.2018 година македонските маратонци Атанас Наумов и Ангел Арнаудов се запишаа во историјата како први наши финишери на сите шест големи светски маратони кои ја...

Бостон Маратон – 122 години култ и традиција

Кој нормален човек пред 122 години (во 1897 година) би претпоставил дека од само 15 учесници на еден „обичен” маратон ќе може да се изгради толку голема традиција и историја во еден спортски настан....

(Не)очекуваните победници на Бостон Маратон 2018

Лошите временски услови со многу силен дожд и ниски температури го направи 122-то издание на бостонскиот маратон навистина интересно за следење. За разлика од вообичаено очекуваните земји на потекло на првопласираните (Етиопија, Кенија итн.),...

Зошто бананата е еден од најдобрите „препарати” за опоравок по тренинг

Иако безбројните нови формули, напитоци и гелови се веќе добро воспоставени опции за исхрана и хидрирање во светот на спортот и рекреацијата, сепак, скромната банана со нејзините состојки, кога во прашање е јагленохидратниот внес...

Пирамида склекови

Склековите се неверојатна но и честопати занемарена вежба за горниот дел од телото. Има безброј различни видови склекови и во секој од нив ќе најдете нешто многу корисно. Едни од нив се пирамида склековите.

Совети за правилно одржување на вашите патики

Сезоната на трчање и спортови на отворено е официјално отворена. Пролет е, а вие сте спремни и подновени за тренинзите кои предстојат. Ако сте нови во спортот би требало да знаете дека пролетта е...

Deep in Macedonia

„Длабоко во Македонија” – Попова Шапка

Дечки од Австрија случајно на интернет дознаваат дека во Македонија имало планини со убав снег за фрирајд и откако наоѓаат подетални информации за нивната нова авантура се впуштаат во одлично време и многу свеж...

Маврово Jam Session 2018

Во саботата на 31-ви Март во Ски Центарот Маврово се случи првиот Jam Session кој покрај најавата за силен ветер се одржа и се беше во најдобар ред.

#Здрава машкост

Еректилна дисфункција (ЕД), или како што се нарекува, машка импотенција, претставува нарушување на сексуалниот живот кај мажите поради неможност да постигнат или да одржат ерекција задоволителна за сексуален однос.

Авицена Женска трка со рекорден број учеснички, најуспешните со вредни награди

Шестото издание на Авицена Женската трка, во организација на Сојузот на спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје и со поддршка на Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија за прв...

Интервју со дел од основачите на иницијативата „Инвестирав во планинарски дом”

Сакајќи да дознаеме нешто повеќе за новата иницијатива за потпомагање на планинарските домови и поставување на засолништа во Македонија насловена како „Инвестирав во планинарски дом”, поразговаравме со Тони Милошевски и Игор Смилев дел од...

Македонското знаме на Анапурна 1 – филм на Горан Вуќиќ за искачувањето на Здравко Дејановиќ

Пред три години, поточно на 24.03.2015, како дел од мешана експедиција нашиот хималајски искачувач Здравко Дејановиќ успеа да се искачи на еден од најтешките и опасни врвови над 8000 метри...

Поправен си или подуен?

Дали некогаш сте застанале на вага и сте биле во неверување од бројките кои ви ги покажува? Како е можно да сте поправени ако внимавате на исхраната и активно спортувате? Дали навистина и водата...

Прво издание на „Водно-Матка Треил Маратон” – Оние кои целат високо стигнуваат далеку

Викендот на 25.03.2018 година градот Скопје, планината Водно и споменикот на природата Матка беа домаќини на првиот планински маратон „Водно-Матка Треил Маратон" во организација на здружението ТРЕКС и ПСД Макпетрол од Скопје. Иако временските...

Бостон Маратон наназад?

Бостонскиот Маратон е еден од најпрестижните во светот. Маратон со голема историја и сон на секој маратонец. Да се биде дел од него е привилегија и мотив како ниеден друг. Токму на него едно...

Тајната состојка за успешна трка

Секој пасиониран тркач има своја рутина пред секоја трка. Ние нема да се обидуваме да ја менуваме таа рутина туку само да ја збогатиме или освежиме. Понекогаш малите работи ја прават клучната разлика.

Што е медитеранска диета и зошто е толку добра?

Медитеранската диета во суштина е микс од навиките за јадења во повеќе региони долж Медитеранот. Речиси воопшто не е рестриктивна и на долг рок ќе ви донесе низа здравствени придобивки. Гурмани, навалете на вкусовите...

Камчатка на точак

Сериозна велосипедска авантура низ вулканските и преубави природни делови на „дивиот исток” од Русија. 

Заврши обидот за зимско искачување на К2

Откако пред една недела тимот на Алекс Чикон конечно крена раце од зимското искачување без О2 на Еверест, полската експедиција од базниот камп на К2 исто така се огласи дека става крај на експедицијата...

Деца ги избираа маскотите на ЛОИ 2020 Токио

Минатата недела во Токио беа откриени маскотите за летните олимписки и паралимписки Игри 2020 година кои ќе се одржуваат во главниот град на Јапонија. Честа за избор на маскотите беше доделена на најмладите и...

Преку мост до подобра форма

Не постои човек кој барем еднаш во животот не се обидел да направи мост со своето тело. Често претставува и се доживува како детска игра, но ви суштина оваа едноставна вежба е една од...

Штафетата „Трка за мир” повторно минува низ Македонија

Трката за Мир е глобална штафетна трка која не е од натпреварувачки карактер. Составена е од интернационален тим маратонци-волонтери и има за цел да промовира меѓународен мир, единство, пријателство и разбирање. Подавајќи го фаќелот...

Повеќе простор за поголем избор и подобро потрошувачко искуство во Sport Vision

Нова локација на Sport Vision во ГТЦ – приземје

Овој четврток, 01.03.2018, ќе се случи официјално отворање на новата продавница на Sport Vision во Градскиот Трговски Центар на приземје. Спорт Висион ја промени својата локација со цел да биде поблиску до своите потрошувачи...

Трчање на екстремен студ? -Зошто да не!

Трчањето е спорт на отворено за кој ретко кога има совршени услови за тренинг. Честопати тренингот е пропратен со силен ветер, високи температури, дожд, магла, влага а понекогаш и со екстремно ниски температури. Да...

Фитнес со лопата

За да не ви се криви единствено јавните служби кои „никогаш” не го чистат снегот, може и вие да фатите некоја лопата!

Адам Ондра – „Тишина”

На 3 септември 2017 година еден од најдобрите качувачи во светски рамки - Чехот Адам Ондра успева да ја качи насоката Silence (Тишина) во норвешката пештера Ханшелерн. Подоцна насоката е означена со нова тежина...

Звуците на мразот под сличугите

Како звучи лизгање на „црн” мраз дебел, или подобро кажано тенок само 45 милиметри. Снимено на езерото Кварнсјон во близина на Стокхолм. 

ПјонгЧанг- берба на медали

Игрите во ПјонгЧанг го имаа своето финале. По двенеделната програма на 23те ЗОИ, табелата на најуспешни нации и спортисти изгледа прилично шаренолико. Овие игри дефинитивно ќе остават длабока трага во олимписката историја и олимписките...

Полјаците напредуваат на К2

Полската зимска експедиција на К2 сè уште се наоѓа на планината и трпеливо работи на потенцијалното прво зимско искачување на последниот од низата врви повисоки од 8000 метри. Во последниот допис, дуото Биелицки-Урубко се...

Возиш точак или ти го украдоа?

Анкетата ја спроведува НаТочак со цел собирање информации од велосипедската заедница за отсликување на моменталната ситуација на тема украдени точаци. Ќе ти бидат потребни најмногу 5 минути да ја одговориш.

Худини метод за носење скии и цепин

За да ги закачиш скиите или цепинот на ранец, нормалниот начин е да го извадиш ранецот, да ја закачиш и затегнеш опремата на соодветните места (гуртни) и да продолжиш со она што го правиш....

Маја Бошкоска се искачи на Аконкагва

На 13.02.2018 година, нашата млада планинарка од ПК Кораб - Маја Бошкоска, успеа да се искачи на највисокиот врв на јужната и западната полутопка - Аконкагва 6962 м.н.в во масивот Анди...

Тажни денови за македонското планинарство

Овој викенд на 10.02.2018 на планината Ниџе, во околина на врвот Кајмакчалан, во снежна бура и лоши услови се изгуби трагот на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. 

Интервју со Мирко Петровски – Професионалниот спорт не може да се замисли без правилен режим на исхрана

„Од неодамна во моето мени го внесов и Нутри протеинскиот леб на Жито Лукс кој содржи висок процент на протеини и е многу вкусен. Многу често ме прашуваат дали смее да се јаде леб....

Јанис Курос – Богот на ултрамаратоните

Постојат спортисти што се синоним за спортот кој го практикувале, спортисти кои ја надминале бариерата на она за што мислиме дека е возможно. Постојат спортисти чии резултати и остварување се граничат со мит кој...

Глу(п)тен?!

Затоа што трендот на следење исхрана која избегнува глутен ескалираше во некој вид на помодарство во САД, па и на ред други места, и секој втор почнува да следи анти-глутен диета без некоја реална...

Јамајка боб тим 2018? -Ја ман!

Можеби не сте познавачи на боб санкањето ама нема кој не ги знае култните боб санкачи од Јамајка. За легендарната боб четворка се зборува со децении а за нивниот пат и настап на Олимписките...

Kолку тежи каменот за карлинг?

Во период на претстојните ЗОИ во Јужна Кореја, повторно го имаме Ансон Хенри со љубопитните прашања околу зимските спортови. Овојпат, колку ли тежи тоа стената за карлинг?

Заврши драмата на Нанга Парбат – Елизабет е спасена, Томек вечно останува горе

Изминатите неколку денови на планината Нанга Парбат во несакана ситуација беше заглавена алпинистичката двојка Елизабет Револ и Томек Мацкиевич кои беа во обид да го направат второто успешно искачување на 8000-метарскиот врв во зимски...

Почина Перо Атанасов-Стрела

Човек - планина, бескрајно добар пријател, извонредно искусен планинар и алпинист, вљубеник во природата, одличен познавач на врвовите, планините, сопруг, татко, дедо.

Јога и трчање – длабока конекција

Сите тркачи се свесни за придобивките од практикување на вежби со кои на индиректен начин ќе го подобрат она што најмногу го сакаат - трчањето. Некои од нив се одлучуваат за кросфит, некои за...

Трајче Михов постави нов државен рекорд во 24-часовно ултрамаратонско трчање во Атина

Нашиот атлетичар од Велес, Трајче Михов, овој викенд успеа да заврши на втората позиција во генералниот пласман на трката во Атина и со ова да го подобри своето време и да постави нов државен...

Рекордерски кош од 200+ метри височина

Еден водопад во сред Африка, еден обрач и многу (дупнати) баскети и 200+ метри раздалеченост од типото што шутира. Ок, сигурно не е од прв обид, но не е ни важно, оди па погоди...

Чучни си како вистински сумо

Уште една одлична варијанта на старото добар чучнување која може да ви донесе низа придобивки и да ја разбие вежбачката рутина за нозе.

Краси Георгиев – 36 часа нон-стоп трчање во добротворни цели

Бугарскиот ултрамаратонец Краси Георгиев изминатиот викенд го спроведе неговиот најнов проект - 36 часа нон-стоп трчање на машина со цел да се поттикне хуманитарна акција за собирање на средства за деца кои се заболени...

Колку сребро има во олимпиското злато?

На само дваесетина дена пред почетокот на ЗОИ во ПјонгЧанг- Јужна Кореја, време е да се запознаеме со деталите поврзани со олимписките одличја. Дали златниот медал е навистина златен?

Спуст патеката „Штрајф” спуштена со велосипед

Легендарната спуст патека „Штрајф” во Кицбил се смета за една од најтешките и најопасните скијачки стази во светот. Сепак, каскадерот Макс Штекл го прифаќа предизвикот за спуштање со неговиот велосипед. 

Кандид Товекс – Скијај го светот

Сме го виделе Кандид во многу откачени и скоро нереални „скијачки” ситуации, но во последната епизода (читај реклама) типчево скија буквално на се што ќе налета и на било која локација каде ќе се...

130 години „Национална Географија” во 2 минути

Во период од 130 години магазинот го менуваше својот изглед но никогаш не ја напушти посветеноста за истражување на планетата во нејзината целост. Дополнително, ќе ви се разјасни зошто логото на магазинот е жолт...

Смрдливиот проблем на Еверест и неговото решение

Имајќи предвид дека вкупната бројката на годишни посетители кои доаѓаат на трекинг до Базниот камп на Еверест или се дојдени да го искачуваат врвот во последните години се движи околу 30000 луѓе, замислете колку...

Најдолгиот пат – една година пешачење низ Кина и една голема брада

Старо но навистина одлично авантуристичко видео на Кристоф Рихеџ за неговото пешачко патешествие низ Кина кое траело точно една години или 4500 километри. Низ патувањето, Кристоф прави документирање на неговиот лик и брада каде...

„Не” за ЕлКафетан

Старбакс сака да гради Старбакс во долината Јосемити. А како поинаку да реагира качувачката заедница која потекнува од хипи и хардкор генерации на качувачи како Фред Беки, Ивон Шуинард, Варен Хардинг и многу други....

Дремката е излезена од рајот

Човекот е еден од ретките видови цицачи кој својот сон не го дели на неколку фази. Најголем дел од припадниците на фамилијата цицачи (85%) спијат во неколку кратки интервали во текот на деноноќието. Дали...

Како „снурфингот“ стана сноубординг

Од импровизирана санка за неговите мали ќерки до цело едно движење на луѓе кои „сурфаат“ по снег за на крај спорот со името да го претвори стариот снурфингот во новиот сноубординг. 

Здраво, имам 30 години и тренирам 30 години

Чисто ако се прашувате како се станува еден од најелитните спортисти на планетата, одвојте околу 6 минути во кои маестралниот Килиан Жорнет ќе ви објасни нешто повеќе за неговиот тренинг и начин на живот....

Време е за „чистка” после празници!

Периодот на празници е нешто што сите со нетрпение го очекуваме. Сите сакаат да бидат супер опуштени и да бидат опкружени со се она што ги прави среќни. Но, времето на празници полека завршува...

По ‘рбетот на глечерот Тсирку

20 минути сериозно биг-маунтин сноубордање и скијање на тромеѓето од Јукон, Алјаска и Бритиш Колумбија т.е. во сред северноамериканската недојдија.

Непал забранува соло искачувањa

Со намера да ја зголемат безбедноста на планините и да го намалат бројот на несреќни случки, владата на Непал ја усвои забраната за соло искачување на нивните планини, како и забрана за искачување на...

Новогодишната магија на „Четирите скокалници”

Ок, можеби ски скоковите немаат традиција на нашето поднебје, но турнејата „Четири скокалници” од секогаш имала многубројни фанови. Повеќе од половина век, новогодишното утро на многу луѓе им започнува со овој настан.

Започна полската зимска експедиција на К2

На неколку дена пред новата 2018 година (29.12.2017), тринаесетчлена експедиција составена од едни од најдобрите полски високогорци и алпинисти ја започна експедицијата која за цел има да го искачи последниот хималајски врв повисок од...

Можеш ли да го испотиш алкохолот?

Слободни денови, празници, трпези, журки, мамурлаци, пријатности и непријатности. Tешко дека нешто од ова може да се смени, но дали вежбањето и потењето може, бар малку да ни олесни?

Маркус Гинјард ги даде подароците од младите од КК Работнички на децата во СОС Детско село

Во сабота, 23.12.2017, по иницијатива на кошаркарот на КК Работнички, Маркус Гинјард, младите од КК Работнички на интересен и забавен начин, преку спорт, собраа подароци за децата од СОС Детско село.

Монте Бјанко Флеш – цело филмче

На 05.08.2017, Александар Кирковски со поддршка на Игор Јовановски успеа да направи брзинско искачување на највисокиот врв на Алпите - Мон Блан 4810 мнв, за 6 часа и 26 минути. Краткото филмче насловено „Монте...

Збор-два со Маја Талевска за „Антигравити Фитнес”

Маја Талевска е амбициозна пилатес инструкторка и сопственик на студиото Body Concept. За нејзината работа и новитетите во понудата Маја ќе ни објасни во краткото (Блиц) интервју каде детално ќе ви биде претставен „Антигравити Фитнес"...

Неколку совети за скијачи почетници

Ако отсекогаш сте сакале да започнете со еден од најубавите спортови кои постојат, тогаш можеби токму сезонава е време. Потребно е да го сакате снегот, брзината и добро да се забавувате. Прочитајте некои основни...

Денис Урубко околу зимско искачување на К2

Вториот врв по височина во светски рамки (со неговите 8611 м.н.в) е и единствениот кој досега се нема искачено во зимски услови. Оваа сезона, полска експедиција под водство на Кшиштов Виелицки и со Денис...

Земи го во предвид ова:

Колку брзо се движат спуст скијачите

Ансон Хенри е домаќинот кој преку реални, секојдневни и практични примери ни покажува колку всушност брзо се движат спуст скијачите на патеката - опремени единствено со кацига и облечени во некакво одело како за...

СПОРТСКИ КАЛЕНДАР ЗА 2018

ПЕЛИСТЕРКА – ВОДА ЗА НАЈДОБРИ

Компанијата Пелистерка која што зад себе има 64 годишна историја и традиција на македонскиот пазар, 9 години по ред за своите промотивни цели изготвува годишен календар. Следејќи ја својата мисија, поддршка на спортот во...

Пирин пред закана од ски-центарот Банско

Евтиното „Банско” може скапо да го чини Пирин

Со проектираните нови ски патеки во должина од 330 километри и околу 110 км. нови скилифтови во склоп на скијачкиот центарот Банско, разноликото природно богатство на Пирин се наоѓа пред сериозна закана.

Одземен брзинскиот рекорд на Пемба Шерпа на Еверест

Нецели 14 години откако го постави најбрзото искачување на Еверест од јужното страна (со суплементарен кислород), на Непалецот Пемба Дорје Шерпа му се одзема рекордот поради непостоење на доволно докази за искачувањето. 

Комплетирана програмата по повод Светскиот ден на планината – 11 Декември

Со неколкучасовна програма во организација на Федерацијата на Планински спортови на Македонија, овој понеделник 11.12.2017, во киното Фросина - МКЦ,  беа одржани неколку презентации и проекции со кои се дополни одбележувањето на Светскиот ден...

Сирењето е пријател на нашето срце

Ако сте љубител на јадењето сирење тогаш со насмевка ќе ги поздравите најновите сознанија во врска со ефектите на сирењето врз нашето срце. Само бидете внимателни со препорачаната количина... 

Умереноста во исхраната не била така умерена во дебелеењето

„Од сè по малку” малку дебелеело

Умереноста во исхрана или народски, јадењето од сè по малку, долги години наназад се сметаше за најздрав и најприроден начин на исхрана. Првенствено затоа што не го лишувате вашето сетило за вкус и второ...

Македонски пливачи подготвени за Европското првенство во пливање во Копенхаген

Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија во соработка со Пливачката федерација на Македонија ќе го подржи учеството на пливачите Ана Јаневска, Љупчо Ангеловски, Миа Крстева, Давор Петровски и Методија Ангелески во нивното...

Јак си во склекови? Тестирај се!

Ако постои една единствена вежба која е најверодостоен тест за силата во горниот дел од телото, тоа со сигруност е склекот. Веројатно сите ја практикувате и мислите дека сте силни. Ајде да се тестираме!

Дали заморот доаѓа од умот?

Ако некогаш во животот сте се бавеле со интензивна физичка активност или пак сте трчале маратон, веројатно ви е познато дека цврстиот ментален став е подеднакво важен како и физичката подотвеност. Сте се запрашале...

Летечките будали и вратата на небото

Пред неколку дена Французите Фред Фуген и Винс Руфет успеаја да комплетираат еден од најтешките „вингсут” (костим за летање) предизвици кои воопшто постојат - слетување директно во авион - кој секако дека лета. За...

Гласајте за karas4training на „Сајт на годината 2017”

Со изминувањето на оваа година повторно дојде време кога по четврти пат треба да се докажеме како вредни за вашите интереси на интернет просторот. Она што се живее во секојдневието е многу полесно да...

Со срце за зелено Маврово

Еко-акција за почисто Маврово

Овој викенд преку акцијата организирана од страна на Go Green-Биди Зелен и Ски Центар Маврово насловена како „Со срце за зелено Маврово” сите ние имаме можност да помогнеме во чистењето на нашиот најголем национален парк,...

КАЧУВАЧИ, „НОСОТ“ ВИ Е ПРЕД НОСОТ

Како Стрит Вју го снимаше качувањето на Ел Капитан

Уште пред некое време Гугл почна да го носи неговиот „Стрит вју” каде што апсолутно нема никакви улици, па од кујната на интернет гигантот излегоа доста интересни проекти преку кои со клик можеш да...

Controlled Silence

Контролирана тишина – Како трчањето ми го спаси животот

Гедиминас Гринус е капетан во литванската армија за време на војната во Ирак откаде дома се враќа со заработен пост-трауматски стрес синдром. Лошите искуства и визии се пренесуваат и во округот на неговата фамилија...

“ЗА НЕД ДО” повторно го “собра” златото од Солун во боречки вештини

Академијата за боречки вештини "ЗА НЕД ДО" на 6-тиот интернационален шампионат во боречки вештини и 10-тиот традиционален сегрчки шампионат во боречки вештини "Мигдониа" 2017-та кои се одржаа во Солун на 25 и 26 ноември,...

Scout Outdoor Shop 2 – нова продавница, со нови брендови за сите outdoor ентузијасти!

Авантуристичкиот бренд „Scout", кој веќе 5 години е инспирација за сите трагачи по авантури и вљубеници во активностите во природа, со неформален настан ја претстави својата нова, втора продавница на „Scout Outdoor", на ул....

Акаи – најмоќната бобинка во светот

Сите бобинки во светот се силно оружје на природата спакувани во минијатурни големини. Изобилуваат со мноштво хранливи материи и се наоѓаат во исклучително еколошки предели. Меѓу сите нив се чини дека една мала темно-пурпурна...

Бојан Петров гостува во Скопје

Идниот месец на 11.12.2017 по повод Светскиот ден на планината, во киното Фросина ќе гостува бугарскиот високогорец Бојан Петров кој има искачено 10 од вкупно 14-те врвови повисоки од 8000 метри. 

SPREAD THE LOVE, NOT THE DIRT

Вело-чорап

Ако не живеете во куќа па немате шупа или од разни причини вашиот велосипед не го чувате во подрум туку дома во вашиот стан, тогаш сигурно сте се сретнале со проблемот со внесување на...

Пони се враќа во полн сјај

Новото старо добро Пони

Сите го знаат и речиси сите научија да возат велосипед на легендарното Пони. Дваесет години по последниот модел на словенечката Рог, Пони се враќа на пазарот и тоа во полн сјај.

Планинско трчање околу езерото Гратче

Пријавите се веќе отворени за новата кратка трка во треил трчање во Македонија која ќе се одржи на прекрасните осоговски падини. „Градче Треил Ран” го става Кочани и Осоговските планини на мапата на трки...

Делхи рока полумаратон со ПМ честици плафон

Иако количеството на ПМ честички за време на полумаратонот  ЕрТел (AirTel) во Делхи овој викенд изгледаа како мало дете во споредба со некои наши „врвни” мерења, сепак, ние барем кај нас немаме спортска активност која...

Пинг-Понг – повеќе од игра!

Покрај тоа што е динамичен, интелигентен, забавен, друштвен, Пинг-Понгот без сомнение е една од нагјолемите зависности на кои човекот може да се „навлече". Се игра насекаде во светот, во секакви можни услови и без...

Што е бодеж и како да го избегнеш?

Не постои човек кој барем еднаш во животот не се соочил со оваа чудна болка која доаѓа потполно ненајавено и неочекувано. Освен што е многу непријатна таа може комплетно да ви го расипе зацртаниот...

Заврши и вториот циклус од големиот проект на Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola

Во Скопје отворена десеттата „Coca-Cola Активна зона“

Во присуство на голем број граѓани, спортисти, рекреативци, претставници од Пивара Скопје, како и градоначалникот на Град Скопје, денес, на 10.11.2017 година беше отворена десеттата „Coca-Cola Активната зона" што Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola...

Сер Мо Фарах

Четворократниот британски олимписки шампион со потекло од Сомалија оваа недела беше почестен со титулата витез за неговите одличија и заслуги во британската и светската атлетиката. 

Започна Reel Rock 12 турнејата

Овој ноември со премиера во Болдер, Колорадо започна турнејата на дванаесетото издание на филмскиот фестивал кои главниот акцент го става на качувачките спортови - Рил Рок 12. 

Што е пивска милја и кој е новиот рекорд

Секако дека е измислена од Американците, прво е милја, а после е мешање на спорт и алкохол, но сепак, мора да признаете дека е интересно да се види како две тотално спротивни активности може...

Big Stone, Tiny Humans

Најди ги човечињата кои висат на „Капетанот”

„Капетанот” или Ел Капитан претставува вертикална монолитна гранитна формација висока околу 900 метри од базата до врвот, а ова се некои мали човечиња кои со помош на опрема, знаење и упорност во (најчесто) повеќедневни...

Во иднина на светот ќе му требаат пилоти! Дали си размислувал тоа да биде твојата професија?!

Стани пилот! Добиваш бесплатно образование и загарантирана кариера!

Според проценките на американската авио компанија „Боинг" во следните 20 години ќе им бидат потребни над 533.000 пилоти, што е доволен поттик за многу млади луѓе да посегнат по овој предизвик. Интересна и атрактивна...

Елена Бубало: Телото е единственото место во кое живеете, затоа водете грижа за него!

Елена Бубало ‒ Некои ја знаат како фитнес-инструктор, некои како личен тренер, некои по спортските настани што ги организира, но најмногу по нејзината лична групна програма „Total Body Workout by Bubalo".

Пробај ја „Синди”

Ако ви треба промена во вежбачката рутина или пак ви треба нешто што ќе ви помогне да останете активни во текот на целата година, тогаш пробајте ја „Синди".

Awesome maps

Сите мапи и видеа ќе ги најдете тука. 

Маратон – кога му е мајката?

Трчањето е прв избор за спорт на голем дел од светската популација. Да бидеш активен тркач значи да бидеш посветен, дисциплиниран, да имаш цел. За многумина таа цел се нарекува маратон - најтешката тркачка...

Големата хималајска датабаза и жената која стои позади истата

Ако некогаш се заинтересирате или воошто ви треба информација за тоа колку експедиции, луѓе, националности, успешни и неуспешни, смртни случаи и многу повеќе имало на околу 350 хималајски врвови во период од околу 120...

Отварање на ЕХО 8 – Старите планински легенди со секогаш младиот дух

Во неколкучасовна програма во киното Милениум, вчера на 24.10.2017 се одржа отварањето на осмото издание на планинскиот филмски фестивал ЕХО. Главната улога во филмската програма на отварањето ја имаа пионерите и постарите атлети и...

Создади основа, почни со нозе

Нови сте во фитнесот и сте супер мотивирани. Сонувате за убаво изграедено тело и сте решени да го направите. Пред да почнете со програмата која ја одбравте, ајде да се потсетиме што е основата...

Велоаџилак 2017

Експедиција составена од 4 члена вљубеници во Македонија ги поврзува трите големи настани кои се случиле на 2ри август. Летото 2017, тие тргнуваат во велопоход почнувајќи од Херонеја, преку Крушево па се до Манастир...

Капитол мол подарува цел месец!

Капитол мол се грижи за своите потрошувачи на секој можен начин. Самиот дизајн и најголемата цел за овој центар е секој посетител да се чувствува сигурно и пријатно. Секој аспект за уживање на посетителите...

Планински филмски фестивал

Ехо број 8 е на прагот!

Од 24 до 27 овој октомври во три кино сали низ Скопје ќе се одржи осмото издание на планинскиот филмски фестивал ЕХО. Еховци велат дека досега имаат најбогата филмска и презентациска програма со 35...

Национален парк Шар Планина

Регулирањето на Шара како Национален парк би го формализирало нејзиниот статус како заедничко добро. Тоа ќе иницира процес на освестување и разбирање на природниот ресурс, неговата важност, како и важноста на одржливото и хуманото...

Тажната приказна за Хејден и Инге

Овој викенд на 7 октомври, светски познатиот алпинист Хејден Кенеди заедно со неговата девојка Инге Перкинс ги зафаќа лавина качувајќи го врвот Имп (Џуџе) во Монтана. Иако само Инге загинува во несреќата, младиот пар...

Девојки како нас!

Спортските приказните на осум македонски спортистки како инспирација за многу други наши надежни и идни женски таленти!

Одржано првото издание на „Скопје трча 10КМ”

Околу 900 натпреварувачи го исполнија булевар „Илинден" за Скопје трча 10КМ (Skopje Run 10K). Атмосферата беше исполнета со радост, забава и фер натпревар кој дефинитивно го одбележа спортскиот начин на живеење во Скопје.

Nomad – нова специјализирана продавница за врвни светски брендови на велосипеди

Вчера со неформален настан за пријатели и бизнис соработници беше отворена Nomad, нова специјализирана продавница за велосипеди од најпосакуваните светски брендови, најсовремена велосипедска опрема и врвен професионален сервис, лоцирана на ул. ,,Св. Кирил и...

Што ако почнеме да јадеме грав наместо кременадли?

Додека сите сме главно сконцентрирани на ефектите на транспортот и индустријата врз целокупната екологија и загадување на планетава, многу малку се зборува како исхраната може да игра важна улога во намалувањето на штетните гасови...

Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и кое цели кон воспоставување на уште една спортска манифестација...

Седмо издание на најголемата планинска трка во Македонија – Крали Марко Треилс –

Овој викенд повеќе од 450 натпреварувачи беа дел од уникатниот спортско-рекреативен настан во планинско трчање Крали Марко Треилс кој се одржува во регионот на Марковите Кули и прилепската околија.

Есенски Богомилски марш

Во организација на ПСД „Бистра" викендот 22-24 септември се одржа есенскиот богомилски марш од Богомила - Чеплес - Солунска глава - Караџица - Водно.

Најлесниот пат до здрава исхрана

Колку пати досега си имаш ветено дека од утре ќе се храниш здраво и ќе посветиш повеќе внимание на твоето тело? Денес е вистинскиот ден за да го оствариш тоа!

100 тима трчаа за пациентите со Вилсон

Околу 100 тима со по 4 натпреварувачи, преку своето учество на третата по ред хуманитарна штафетна трка, денес ја дадоа својата поддршка за квалитетно лекување на пациентите со Вилсон и другите ретки болести во...

Академијата „ЗА НЕД ДО” со полна пареа во подготовка за претстојните Светски куповиАкадемијата "ЗА НЕД ДО", со полна пареа ги започна подготовките за претстојните Светски купови во боречки вештини, како втората ½ од годината, по меѓународните и регионалните натпревари, во својот фокус ги има Шампионатите од...

Одбери го најдоброто за себе

Дали сте знаеле дека за нормално функционирање на организмот на дневно ниво е потребно да внесете oд 5 до 13 парчиња овошје или зеленчук?

Докчето

Ок, летото е скоро при крај, а и ние не оти сме сурферска нација, ама ова е јако! Монтажно, мобилно, лепено, сечено пристаниште поставено директно кај што се формираат брановите, од кое директно можеш...

Приказната позади фотографијата

На 21 август 2017 година над небото на делови од Северна Америка се погоди еден од најинтересните природни феномени - тотална еклипса т.е. помрачување на сонцето. Група фотографи и качувачи се организираа за да...

Како со склек ќе зголемиш бенч?

Склекот и таканаречениот „бенч прес” без сомнение се најпопуларните вежби за сила во горниот дел на телото. Во суштина станува збор за истата вежба која е надградена и превртена наопаку. Единствената голема разлика е...

Каде ја „грешевне” со мастите?

Една скорешна студија на конекцијата исхрана-здравје вели дека исхраната каде недостасуваат масти може да доведе до 25% поголеми шанси за срцеви заболувања. 

Гладен си, ама не за храна

Колку пати ви се случило да се најдете пред фрижидерот и да зјапате во него мислејќи што попрво да земете иако не чувствувате глад? Дали ви се случува постојано да имате потреба да јадете...

Дарио Ивановски со нов државен рекорд

Овој викенд на 28.08.2017, на атлетскиот митинг „Голема награда на Војводина" кој се одржа во Нови Сад еден од нашите најдобри атлетичари Дарио Ивановски постави нов рекорд на 3000 метри. 

Трчај со полни гради

Трчањето е едно од најприродните активности за човекот. Некој трча заради рекреација, за некого трчањето е животен стил, а за некои од нас пак трчањето е одамна заборавена игра на која се сеќаваме или...

Нов рекорд на „Балканската планинска трилогија” – Мусала, Вихрен, Митикас

Триото македонски планински тркачи Александар Кирковски, Дејан Тодевски и Филип Тодоровски овој викенд успеаја да го подобрат времето за качување и симнување на трите највисоки балкански врвови - Мусала, Вихрен и Митикас. 

Трекинг патека за храбрите

Ткалавантин Дург е планинарска патека во Индија што се издига во висина од 700 метри има тесни стрмни скалички без ограда... и остра провалија. За оваа патека потребни се околу 6 часа внимателно симнување....

Полека со ластата

Лето е, топло е и ви треба освежување. Сакате забава и одмор од рутината. Скокањето во вода е секако забавно, но пред да се залетате за легендарната "ласта" ајде да се позанимаваме со безбедноста...

Турнир во улична кошарка во Владевци

На 24, 25, 26 и 27ти август 2017 година по повод верскиот празик „св. Богородица” во с. Владевци ќе се одржи веќе традиционалниот турнир во уличен баскет. Пријавување до 23ти август. Награди за победниците....

Шизички кабаници за патики

Доаѓа есен, а вие не се одвојувате од вашите омилени патики... ви се шета надвор ама врне дожд, кал и вирови на сите страни...но со кабанициве патиките ќе ви останат ем суви, ем шизички,...

Роберт Христовски дел од интернационалниот конгрес “Комплексни системи во Спортот”

Професорот Роберт Христовски кој го води предметот (Теорија и методика на спортскиот тренинг) при  Факултетот за физичко образование, спорт и здравје ќе биде пленарен предавач на престижниот конгрес кој ќе се одржи на 5ти...

Трофеј тура со највредните фудбалски трофеи

Во пресрет на најголемиот спортски настан во историјата на Македонија, финалето на Европскиот Супер Куп меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, фудбалските фанови во Македонија ќе имаат прилика да се сликаат со највредните фудбалски...

Почувствувај ја легендата, истрчај го митот

Крали Марко Треилс – Трка за јунаци

Ако сте љубители на трчањето и престојот во природа, имате авантуристички дух или пак едноставно сте во потрага по предизвик повеќе кој тешко се заборава, ви предлагаме да ја посетите Крали Марко Треилс -...

Две први места за Македонија на Јахорина Треил

Изминатиот викенд на 30.07.2017 на Јахорина се одржа третото по ред издание на трката во планинско трчање Јахорина треил. Македонските претставници имаа одличен настап, а Марјан Бонев и Милева Мартина го освоија првото место...

110 мозоци на рагби играчи – темната страна на контактните спортови

Невропатолог пронаоѓа дека кај 110 од 111 починати НФЛ рагби играчи, патолошкиот наод потврдува присуство на хронична трауматска енцефалопатија - дегенеративно заболување кое е поврзано со повторувачки удари по главата. Зезнатата работа е тоа...

Ви се трча ли на Беласица?

Оваа есен на 07.10.2017 на падините на прекрасната Беласица за прв пат ќе се одржи трката Беласица Скај Ран - прекугранична трка во планинско трчање од селото Смолари, Македонија преку билото на Беласица до...

Прво место на Хардрок 100 со дислоцирано рамо

Викендов во Силвертон, Колорадо се одржа овогодинашното издание на трката Хардрок 100 каде неверојатниот Килиан Жорнет успеа да дојде до неговата четврта победа по ред, но овојпат со повреда на неговото рамо. 

Како се храни Крис Фрум

Иако во текот на пеколните Тур д Франс или Џиро етапи професионалните велосипедисти внесуваат исклучително висок број на калории поради екстремната потрошувачка, еден од најдобрите светски...

Академијата „ЗА НЕД ДО” од меѓународниот натпревар во Грција се враќа со 24 златни медали

На покана на Светската федерација за боречки вештини а во организација на Грчката федерација за боречки вештини на 9-ти јули во Паралија – Катерини, Република Грција се одржа меѓународниот ортворен турнир на кој учествуваа...

Што викаш за кајак другарче?!

Топло е, а вас ви е премногу компликувано и напорно да одржите чекор со вообичаените тренинзи. Паузата е опција, но уште подобар би бил активен одмор во комбинација со малку забава. Што велите за...

Најдобриот природен мелем за рани

Веројатно ја знаете поговорката - „Понекогаш лекот чини пет пари”. Навистина некогаш сè што треба да направите е да подадете рака кон некоја од билките на природата и да препуштите таа да се погрижи...

Летен камп – „Сан & фан” во Ливадиште

Од 19 до 25 јуни се одржа првата смена од летниот камп SUN & FUN во авто кампот Ливадиште. Триесетина ученици на возраст од 10 до 14 години имаа можност да уживаат на бреговите...

Во срцето на магичната Преспа

Видео изработено од видеографот Франциско Маркез за потребите на Здружението за заштита на Преспа во проектот "Enhancing the ecotourism identity of Prespa" - „Развивање на еко-туристичкиот идентитет на Преспа”. 

Науката позади „маратонот” 02:00:23

Пред некој месец повеќегодишниот милионски експеримент финансиран од Најки успеа да го изведе најдоброто неофицијално истрчано време за еден маратон - 02:00:23 - кое за секунди не успеа да биде под бариерата од 2 часа....

Од нежните стапала си патиме

Веројатно имате тренинг план, денови во кои тренирате специфична мускулна група од телото или пак денови во кои фокусот е ставен на кардио вежбите. Во целиот тој тренажен режим постои еден дел од телото...

8 докажани бенефити од пиењето јогурт

Можеби и не сме свесни, меѓутоа јогуртите имаат голем позитивен ефект на нашиот организам и здравјето воопшто. Тие содржат активни јогуртни култури кои ја подобруваат дигестијата, а истовремено придонесуваат за добро варење на храната...

Зегама е Зегама

Вака се навива на (еден) маратон!!

Таму, каде што колективно сите граѓани од едно мало место успеваат (пешки) да се качат на врв планина (а не само да искочат пред зграда) за да ги бодрат спортистите, таму, каде спортот е...

Баланс + спортски навики и препораки за активен живот

Добар баланс во секој аспект од животот – Интервју со Кокан Ајановски

Мојот живот е спорт, во секоја смисла на зборот. Јас уживам да спортувам. Постојано имам здрав и активен начин на живот. Трчам 6 пати во неделата, а вежбам уште 3-4 пати. Внимавам што јадам...

Кампување со кучиња

Бидејќи сезоната на кампување полека но сигурно се отвора, следи една убава кратка приказна за брендот „Кампување со кучиња”, тие што го создале, нивните шатори и кучиња...

Официјално отварање на БолдерБар – Нова болдер сала + кафебар + многу повеќе

Вчера на 14.06.2017 официјално беше отворена новата болдеринг сала „БолдерБар” која покрај одличните и современи услови за качување и вежбање ќе понуди и неколку пропратни елементи со што одлично ќе ја освежи качувачката опција...

А каде се откачените девојки?

Додека момците стандард наоѓаат глупави изговори за нивната мрза, кригла пиво и бесцелност, девојките се надвор на своите локации. „Кејк” никогаш не звучеле волку прецизно... 

Од 8 до 11 јуни - четири дена посветени на нега за себе

Посетителите на Капитол мол најдоа време за себе и за нега на својата кожа на ДЕРМА ФЕСТ

Динамиката на секојдневието ја избегнаа илјадници посетители на Капитол мол кои конечно посветија време за себе благодарение на ДЕРМА ФЕСТ, кој започна во четврток, 08.06.2017, кој ќе трае до недела, 11.06.2017, и кој е...

Промоција на аутдор е-магазинот „Шум”

Вчера на 07.06.2017 година во просториите на ГЕМ - Менада се одржа кратка промоција на е-магазинот Шум чие прво издание треба да искочи некаде на крајот од септември. 

Ефектот на пеперутката

Општо познат факт е дека пливањето е една од најдобрите физички активности за човековото тело. Без разлика на пливачкиот стил кој ќе го одберете, резултатите по вашето тело и ум ќе бидат и тоа...

Алекс Хонолд во негов стил на Ел Капитан

Овој викенд на 3.06.2017 американскиот качувач Алекс Хонолд успеа да ја искачи една од најтешките насоки во долината Јосемити - Фрирајдер 7c/+  во слободен соло стил т.е. без користење на јажиња и додатна опрема. 

Прв до врв 2017 – видео

Имавме шанса да присуствуваме на уште едно одлично издание на Прв до врв. Честитки на сите учесници за нивното учество и уживајте во видеото! 

Еко акција во Охрид на плажата „Св.Стефан“

Во склоп на планираната годишна програма, СНК „Врело” во Охрид на плажата „Св.Стефан” на 03 и 04.06.2017 година ќе реализира еколошка акција за подводно чистење на дел од Охридското Езеро.

Кога поминаа бе 5 години?!

Календаров вели дека денес на 31.05.2017 - неформалната дружина која си го бара местото за својата ѕивана на асфалтот - Критична маса - Скопје полни 5 години. Кога поминаа бе 5 години?

АКУД “Мирче Ацев” со голем успех нa Меѓунaрoдниoт Хaрмoни Фестивaл

Од 20-28 Мај  АКУД "Мирче Ацев" сo сите свoи aнсaмбли (aкaдемски хoр, игрaoрнa групa и oркестaр) беше учесник нa Меѓунaрoдниoт Хaрмoни Фестивaл вo мaлиoт гермaнски грaд Линденхoлцхaузен и забележа значителен успех.   АКУД "Мирче...

АК Куманово со доминација на финалето на Сениорскиот Куп на Македонија во атлетика

На 27-28 мај на Телеком Арената се одржа Финалето на Сениорскиот Куп на Македонија во атлетика, натпревар во кој во двата натпреварувачки дена атлетските клубови од Македонија се борат за титулата најдобар сениорски клуб...

Говедски желатин за здрави зглобови

Говедскиот желатин е состојка на многу продукти и како додаток се наоѓа во рецептите на многу јадења. Наоѓа примена од древни времиња иако во тој период веројатно многу малку се знаело за неговите лековити...

Кросфит балерини

Неколку супер-снажни кросфит момци одат на час по балет кај ситната Изабела. Заклучок - не се лоши, ама најмногу ги бива да ја кренат девојката во раце... 

Промо видео за Арнолд Класик Европа 2017

Оваа година Arnold Classic Европа ќе се одржи во Барселона на 22-24 септември. Како мулти-спорт настан Арнолд Класик преставува збир на огромен број на професионални спортисти, спортисти аматери, спортски академии, федерации и компании кои...

Еколошка акција за чистење на дното на езерото Матка

Нуракчите на спелео-нуркачкиот клуб „Врело" од Скопје, нуркачи од Охрид, Кавадарци и Битола успешно реализираа спуштање низ езерото Матка од подводната пештера Врело се до местото викано Широко езеро (на половина од браната до...

Ута Ибраими е првата Албанка на Еверест

Во текот на неколку последователни денови овој период, околу 100-тина планинари имаа можност да ги искористат добрите услови на Еверест и да се искачат на највисокиот врв на светот, меѓу нив и првата Албанка...

Се сруши „Хилари Степ”?

Според последните изјави на посикусните високогорци кои повеќепати го искачиле Еверест, последниот потехнички сегмент за искачување на врвот Еверест од јужното седло и еден од најиконичните географски делови на планината - Хилари Степ се...

Во последната акција собрани 4,5 тони ѓубре

Ѓубриња сме и на Еверест

Паралелно на стотиците луѓе и екипи кои овој период се во обид за искачување на највисокиот врв на светот, постои една (релативно) мала група на доброволци кои таму одат за да го исчисти ѓубрето...

Австралиски згиб – комплетна вежба за грб

Колку често во вашите тренинзи за сила имате вежби за грбните мускули? Дали вообичаените згибови ви се претешки или пак ви стануваат рутина која се помалку ви носи резултат? Промената која ви е потребна...

Momata Rock Trail vol.3

Овој викенд на прекрасните падини на Селечка планина спроти Прилеп се одржа третото издание на трката во планинско трчање Момата Рок Треил. 

Eмоциите на Скопски Маратон 2017

Изминатиот викенд имавме можност да уживаме во најмасовната спортско-рекреативна манифестација во Македонија - Виз Ер Скопски Маратон 2017, и воедно да бидеме во сржта на најинтересните случувања, моменти, емоции и збиднувања. Да се биде...

Поздрав од Сагармата – Хималаи

На 6 мај Борче Ѓелевски и Горан Николоски како дел од трочлена македонска екипа појдена на трекинг на Хималаите се искачија на Lobuche East (6119 м.). Покрај тоа екипата посети и други фантастични локации и...

Ова не е убаво планинарско видео

Повеќе е за болка, глад, жега, планини, езера, пот, земја, слобода и пријателство... Всушност, ова е видео за одење долги дистанци, долг период.

Ајде да пешачиме!

Човекот е чудо. Ние сме единствените цицачи на планетата земја кои (во целост) се движат односно одат на две нозе. Целокупната наша мускулатура е дизајнирана и прилагодена за ова движење. Тоа е најприродната и...

Ретро мотивација

Приказната за босоногиот маратонски рекордер – Абебе Бикила

Додека сме во периодот на маратонската треска во доба кога сите ние сме опседнати со нашите „потреби” за којзнае каква опрема само за да отпочнеме со спортување, вредно е да се потсетиме на Абебе...

Plank-че на 6 месеци

Малово не е ни свесно колку нам, запуштените и мрзеливи „старци” ни е тешко да издржиме пола минута во штица - планк. 

Фармерско одење – сè во еднa вежба

Постојаната потрага по нови и кул тренинг методи односно вежби, честопати знае да биде изговор или обид за бекство од тешките и напорни тренинзи кои ќе ве исцедат до последната капка пот. Да не забораваме,...

Силов тренинг за велосипедисти

За спортистите кои се бават со спортови на отворено како што е велосипедизмот, одењето во фитнес центри и не е најомилената активност. Да се биде опкружен со најразлични справи и машини, затворен во четири...

Викендов следи обидот за „под 2 часа” маратон – и зошто истиот нема да успее

Викендов напоредно со Скопскиот Маратон во Скопје, во Монца, Италија екипа елитни маратонци спонзорирани од Најк ќе се обидат (во контролирани) услови да ја срушат бариерата од 2 часа за маратон. Подоле следат некои...

14 мај, 10 часот - Манастир Св. Димитрија село Селце, Прилеп

Трчаме на Момата Рок Треил 2017

Momata Rock Trail е планинска трка со динамичен интензитет, пред сè поради својата должина од 19 километри, и релативно предизвикувачки висински профил со вкупна позитивна надморска висина од 1.050 метри.

Ред Фокс МК тим – Успешно искачен Елбрус како аклиматизација

Четворочлениот македонски тим составен од Александар Кирковски, Кирил Филиповски, Марјан Бонев и Дејан Тодевски кои моментално се во фаза на подготовки за една од потешките трки во Европа - Ред Фокс Елбрус, успеаја успешно да...

Загина Ули Штек

Еден од најдобрите светски алпинисти, Швајцарецот Ули Штек загина во несреќа на Нупце во близина на Еверест за време на неговите припреми за траверсирање на Еверест и Лоце во алпски стил. 

Прва македонска екипа на трката Ред Фокс Елбрус 5642 м.н.в

Денес на 28.04.2017 од Скопје за градот Минерални Води, Русија тргна првата македонска екипа составена од Александар Кирковски, Кирил Филиповски, Марјан Бонев и Дејан Тодевски на една од најтешките планински трки во светот -...

ЕпСКИ април на Рила (и Балканот)

Новите и тазе студени бранови на балканскиот полуостров па и во поширокиот дел на Европа овој април донесоа еден куп снег за одлично затварање на сезоната. Подоле следи едно страшно добро и кратко парче...

Златните раце на Диме

Тоа се луѓето кои доаѓаат први во салата, и си заминуваат последни. Низ нивните раце минуваат сите, и понекогаш тие се главните кога треба да се состави екипата. Од нивната стручност и способност зависи...

Како се поставува рекорд на Апалачиан Треил

Минатата година некаде на есен, ултрамаратонецот Карл Мелцер - познат како Speedgoat (брзата коза) во 45 дена 22 часа и 28 минути успеа да ја мине најпознатата американска планинска трансверзала Апалачиан Треил која се...

Фрушка Гора 2017 – одлично претставување на нашите планински тркачи

Изминатиот викенд во националниот парк „Фрушка Гора” се одржа традиционалното 40-то издание на Фрушкогорскиот планински ултрамаратон, еден од најстарите во регионот. Македонија ја претставија повеќемина тркачи на различни дистнци, а голем број од нив...

Да ги спасиме пчелите!

За да им помогнеме на пчелите треба да насадиме некои од следните растенија... а доколку ги имаме да не ги уништуваме!

Македонско маратонско запросување во Белград

Искрено се радуваме на вакви моменти кога две души што живеат во духот на активниот живот се спојуваат и ја продолжуваат својата пасија заедно, уште посилни... Вечни да сте Искра Јовановска и Жан Тосев!...

Слепиот планинар

Во 9 од 10 пати кога некој ќе те праша како слепите луѓе го прават ова или она, одговорот е „внимателно”.

Најважната работа од Бостон Маратон 2017

Покрај илјадниците имиња, БИБ бројчиња и победници, оваа година бостонскиот маратон го трчаше и Катрин Свицер, една од најважните поборнички за женските права и еднаквост во атлетиката која во 1967 година успеа официјално да...

Мариово Офф-роуд 2017 – Уживаме во Мариово – опуштено, тивко и полека

Она што следува за шестото издание на еден од најдобрите вело-рекреативни и спортски собири на отворено - Мариово Офф-роуд 2017 е една мини реконструкција која цели за враќање кон корените на првичната замисла на...

109 часа

Или 4 дена 13 часа и нешто ситно минути некаде на крајот од летото 2015 година му беа потребни на бугарскиот тркач Кирил Николов Дизела да ја истрача најдолгата (непрекината) планинска трансверзала во Европа...

Што вели науката за губењето на килограмите?

Секоја година се прават по стотици студии посветени на откривање на најефективните начини за слабеење, како да ја одржите тежината, како да бидете поздрави и да имате повеќе енергија. Научниците се сложуваат дека следните...

Learn from Yesterday, live for today, hope for tomorrow

Ули-Тенџи Еверест-Лоце

Во неговиот најтазе алпинистички подвиг оваа пролет, Ули Штек заедно со Тенџи Шерпа ќе се обидат да го направат првото искачување на Еверест и Лоце во еден здив. За планот, предизвиците и опасностите, тренингот...

Оохо, па ова нема капаче

Водени од фактот што индустријата за флаширање на питка вода во денешниов период во најголем дел се заснова на пластична амбалажа која и тоа како лошо влијае врз околината, група на инжињери, дизајнери и...

Гужва-дружба на Авицена Женска трка 2017

Во организација на Сојуз на Спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје како дел од промотивните трки на Виз Eр Скопски Маратон 2017, се одржа 5та Авицена Женска трка во Градски парк....

Што ви се случува по само едно вежбање?

За да ги извлечете максимално придобивките од физичката активност старо добро правило е дека редовноста е клучот, а во бројки тоа значи МИНИМУМ од два и половина часа распоредени во текот на една недела...

Како до повеќе тренинг и помалку повреди?

Општо познат факт е дека физичката активност е позитивна за вaшиот организам поради различни причини. Редовните тренинзи и физичка активност ќе ви донесат здравје, ќе го разубават вашето тело и ќе го подобри вашиот...

Кога МекДоналдс сака да глуми Лесковачка

Дури во 2017 година МекДоналдс започнува некаква си кампања за служење на плескавици изготвени од свежо месо. Само фрката е тоа што компанијата се сретнува со мал милион проблеми додека да се дојде до...

Како до првата стотка на велосипед?

Ок, временските услови се совршени за возење велосипед. Станувате навлечени на овој спорт, сè повеќе ве интересираат подолгите тури и размислувате за првата 100ка. Дали знаете што се треба да направите или ви е...

Баркли бе брат

Оваа година „Баркли маратоните”, кои воедно се сметаат за едни од најтешките на планетава, успеаја да го видат својот 15ти финишер (а се одржуваат од 1985 година), но она што беше уште поинтересно беше...

Зошто трчањето не ти помага во слабеењето

Иако можеби најчестиот прв чекор кој се превзема кон патот за слабеење е започнувањето со трчање, честопати луѓето се доведуваат во ситуации каде ни трошка грам не слабеат со оваа активност. Факт е дека...

4 aприл | Кино Фросина – МКЦ | 20 часот

LA LISTE: Redefining Steep Skiing – премиера во Maкедонијa

Документарен филм во кои се споделени бројни искуства од скијачки легенди, минати и сегашни, кои едногласно коментираат дека Jérémie Heitz е најбрзиот скијач на светот, човекот кој ги постави границите на ски алпинизмот далеку...

Добре дојдовте / Bienvenido / Welcome

Од Мичурин до Мичурин преку целиот свет

Пред некои четири година една наша млада пријателка од скопски Мичурин по име Ивана реши да се впушти во можеби една од најинтересните авантуристички патувања низ светот, каде заедно со Ману и нивната Јамаха...

Супер „Луѓе како Нас”

Во одлична атмосфера, дружба и посетеност се одржа четвртото издание на филмскиот фестивал за планинско трчање „Луѓе како Нас 2017” 

Олабави ме, жити сè

Од проста причина што според слободна проценка 80 проценти од ѕверењето во телефонот е најчесто излишно и непотребно, еве ви позадини кои ќе ви се забодат во око.

Да блендирам или не, прашањето е сега

Како всушност вашето смути од здрав оброк во чаша богат со нутрициенси станува шеќерна бомба... Oдговорот на ова прашање го дава еден од најпознатите експерти за шеќер,

Машина за веслање – тренинг без маана

Најчестиот тип на кардио тренинг кој се практикува во фитнес центрите е или трчање на лента или вртење на статичен велосипед. Се разбира дека нема ништо лошо во сето тоа, напротив. Сепак ваквиот тренинг...

Како спринтот ќе ти помогне во маратонот?

Иако кратките и долгите атлетски дисциплини технички спаѓаат во една иста активност - трчање, тие драстично се разликуваат на еден куп полиња. Само тргнете од градбата на спринтерите во однос на онаа од маратонците...