TAKT NGO

Македонија, Скопје

Инфо

Контакт

Локација

Фотографии

Објави

Конкурс за најинспиративна спортска фотографија

Сподели ја твојата најинспиративна спортска фотографија на ФБ или Инстаграм, означи ја со хаштагот #ДевојкиКакоНас и #ТАКТ. Најиспиративните три ќе бидат наградени, а најдобрите 10 ќе бидат изложени.

Национална мрежа на спортски лидери

Спортист со епилепсија

Епилепсијата е со векови проследена од големи предрасуди и стигматизација, а сето тоа не тера да си ги поставиме прашањата: "Kако да водам нормален живот ако нападите можат да се јават во било кое...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Елена Зисовска: „Спортот нè прави доволно храбри и решителни да посегнеме по своите соништа“

Елена Зисовска тренира и се натпреварува во дисциплина која претставува ултимативно тестирање на човечките можности, триатлонот. Нејзин постојан предизвик во спортот е себенадминувањето, додека резултатите и наградите го докажуваат тоа. Освен во натпреварувањето во...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Полина Кузнецова „И кога ми е најтешко, одам кон целта”

Полина Кузнецова, девојката која втора година потпишува договор со РК Вардар и заедно со своите соиграчки неуморно тренира и се подготвува за претстојната Лига на шампиони, каде што високо котираат меѓу оние кои се...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Ана Богдановски: ,,Љубовта кон мојата татковина ми е мотивација и инспирација”

Ана Богдановски е млада девојка, по потекло Македонка, која живее, се образува, спортува и професионално се надградува во САД. На Олимпијадата во Рио 2016 година го вееше македонското знаме и се натпреваруваше под боите...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Лина Ѓорческа: „Нема поубаво чувство од успехот за кој сами сте заслужни”

Лина Ѓорческа е тетовска убавица која во гладијаторски стил се бори на светските тениски терени и постигнува завидни резултати. Вели дека е горда на досегашните успеси и ветува уште многу подобри резултати од светските...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Софија Бејковска Чачоровска: „За вистинска промена, потребни се вистински луѓе“

Младата Софија Бејковска Чачоровска, професорка по занимање, рекративен пливач и граѓански активист го преплива Охридското Езеро во 2016 год. со цел да поттикне и разбурка свест кај наделжните власти за изградба на покриен базен...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Берна Шерифовска: „Не постои поголема мотивација од тоа да излезеш од татамите како победник“

Џудото е љубов на прв поглед за Берна Шерифовска. Најпрво нејзиниот брат почнува да тренира, а потоа и таа, па започнуваат да се редат, балканско, европско, светско првенство... За неа нема поголема мотивација од...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Александра Уфцеска: “Секоја пречка која успевам да ја поминам ме прави посилна”.

Александра Уфцеска - параглајдеристка, силна жена која знае што сака во животот со свој став и одредена цел. Александра вели дека наградата е секогаш преубавиот поглед, патувањето низ воздухот, големото чувство на слобода и...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

За да се стане успешна спортистка потребно е да се има желба, посветеност и упорност

Сонот на младата пливачка Ана Јаневска се Олимписките игри во Токио 2020 година кои се на пат да станат реалност за неа со упорност и многу работа. Нејзиниот предизвик е да се покаже во...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Интервју со Дрита Ислами “Мотивација за мене е да постигнам нешто што го нема постигнато некој порано”

За да се постигне добар пласман во атлетиката ,,кралицата на спортовите'' потребна е железна волја, издржливост и брзина. Младата Дрита Ислами, која не претставувавше на Олимписките игри во Рио 2016 год. ги поседува сите...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Рамо до рамо со сите веслачки ѕвезди во светот

Александра И. Маленкоска на свои 10 години почнува да се натпреварува во веслање и освојување трофеи. Во 2007 год. на Светското првенство во Минхен го освојуваат 16.место во дубал скул.

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Спортот ме научи никогаш да не се откажувам и да бидам трпелива

Средношколката Тијана Митрева од Кавадарци со својата квалитетна игра на кошаркарскиот терен заслужи место да игра и да се натпреварува за тимот Алгеро во Италија веќе втора година по ред. Реалноста за македонските кошаркарки...

ФФОСЗ оствари соработка со ТАКТ

На 23 Август 2017 во просториите на ФФОСЗ, беше потпишан меморандум за соработка помеѓу Факултет за физичко образование, спорт и здравје - Скопје и ТАКТ. Целта на овој меморандум е унапредување на родова еднаквост,...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Интервју со Нина Балабан: „Во најтешките моменти, успевам!”

Олимпијка од светски ранг која туку што започна да се искачува кон ѕвездените патеки. Оваа млада охриѓанка го има неколку пати обиколено светот постигнувајќи завидувачки резултати со својата стрелачка пушка под рака. Заради постигнатиот...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Додека бевме во Македонија и освојувавме трофеи, како што е купот или првенството, речиси ништо немаше по весниците

Така млади, а веќе со богата кариера на фаудбалските терени можат да се пофалат двете сестри Сијче и Наташа Андонови од Неготино. Започнувајќи со Тиквешанка, па потоа Македонскиот национален фудбалски тим, за од 2011...

Прва национална конференција “Жени во спорт”

На 01 јуни 2017та, во организација на Здружението за унапредување на меѓусебната доверба ТАКТ, а со поддршка на UN Women, Американската амбасада во Македонија и Факултетот за физичко образование здравје и спорт, се одржа...

Одлична можност за сите спортистки и спортисти во Македонија

Мрежа на спортски лидери во рамки на проектот „Обединети преку спорт”

Невладината организација ТАКТ започнува со реализација на проектот „Обединети преку спорт", поддржан од амбасада на САД во Р. Македонија, чија цел е да се промовира социјално вклучување на маргинализираните групи преку спортски активности, зајакнување...

СЕРИЈА НА ИНТЕРВЈУА ОД НЕВЛАДИНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ТАКТ НА ТЕМА ЖЕНИТЕ ВО СПОРТОТ

Мислам дека нема доволно девојки кои спортуваат и дека таа бројка е значително намалена

По најновите вести за победи на професионално поле во ракометот, но сега во улога на тренер, поразговаравме со Андријана Будимир околу значајноста на женскиот спорт и жени со тренерска професија. Во еден момент од...

серија на интервјуа од невладината организација ТАКТ на тема жените во спортот

Тврдам дека и девојчињата можат да постигнат врвни резултати

Женскиот спорт во Македонија е маргинализиран и поретко пласиран во јавноста, и оваа акција има за цел повторно да го популаризира и промовира значењето на женскиот спорт, важноста од успешни примери (role models) кај...