Makedonski Olimpiski Komitet - MOK

Македонија, Скопје

Инфо

Контакт

Локација

Фотографии

Објави

Прес конференција за Младинските олимписки игри Буенос Аирес 2018

Во Парк Хотел&Спа денес се одржа заедничка прес конференција на Македонскиот олимписки комитет и Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, по повод штотуку завршените Младински олимписки игри Буенос Аирес 2018.

Македонскиот олимписки комитет во партнерство со училиштата и општините од Република Македонија, го слави 6 АПРИЛ – МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА СПОРТОТ ЗА РАЗВОЈ И МИР

Македонскиот олимписки комитет (МОК) во партнерство со општините и основните и средните училишта од општините Карпош, Чаир, Прилеп и градот Скопје, оваа недела, заеднички ја одбележуваат манифестацијата „6 Април - Меѓународниот ден на спортот...

МОК и ВФМ – заедно во унапредување на веслањето во МАКЕДОНИЈА

Македонскиот олимписки комитет (МОК) и Веслачката федерација на Македонија (ВФМ), во соработка со Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и Меѓународната веслачка федерација (ФИСА), за потребите на веслачкиот спорт во следните две години, на предлог на...

Зимски олимписки игри Пјонгчанг 2018

Отворени се 23-те Зимски олимписки игри ПјонгЧанг 2018. На церемонијата на отварање на игрите, македонското знаме го носеше нашиот олимпиец, Ставре Јада. На Олимпискиот стадион во ПјонгЧанг пред 30.000 гледачи, Олимпискиот шампион од Ванкувер...

Информација – Потпишување на договори за стипендирање ТОКИО 2020

Почитувани, согласно Стратешкиот развоен план и Олимписките програми на Македонскиот олимписки комитет, на 26 Декември 2017 година (вторник) во 10:00 часот, во ПАРК ХОТЕЛ&СПА, сала Њујорк (http://parkhotel.mk/), со 12 (дванаесет) спортисти, ќе се потпишат...

Потпишан договор за соработка меѓу МОК и „ЈЗУ Универзитетска Клиника за хируршки болести – Скопје”

Денес, претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), д-р Васил Тупурковски и медицинскиот директор на УНИВЕРЗИТЕТСКАТА КЛИНИКА „СВ.НАУМ ОХРИДСКИ-СКОПЈЕ", Примариус Д-р Иван Спировски и организациониот директор Нермин Шаќири, потпишаа договор за партнерство со кој Универзитетската...

НОВА ЕДУКАТИВНА КНИГА ОД ОБЛАСТА НА СПОРТСКИОТ МЕНАЏМЕНТ НА МАКЕДОНСКИОТ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ “МЕНАЏМЕНТ НА ОЛИМПИСКИ СПОРТСКИ ОРГАНИЗАЦИИ“

Во рамките на Обуката за напреден спортски менаџмент на Македонскиот олимписки комитет, МОК за членовите/кандидатите кои ја посетуваат оваа обука, ја издаде книгата "МЕНАЏМЕНТ НА ОЛИМПИСКИ СПОРТСКИ ОРГАНИЗАЦИИ" која е основна литература и која...

Во насока на подобрување на резултатите на македонските спортисти МОК СО НОВА ОБУКА НА ТРЕНЕРИ – ВЕСЛАЊЕ

Македонскиот олимписки комитет во соработка и директна комуникација со Меѓународната веслачка федерација (ФИСА) и Веслачката федерација на Грција, за потребите на Веслачката федерација на Македонија обезбеди едукација и надградување на знаењето на македонските тренери...

НОВА ИНВЕСТИЦИЈА НА МОК – РАЗВОЈ НА НАЦИОНАЛНИОТ СПОРТСКИ СИСТЕМ ВО БОРЕЊЕ

Макдонскиот олимписки комитет (МОК) на барање на Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ), обезбеди и целосно финансиски ќе ја покрие едногодишната програма која е одобрена од Обединетото светско борење (UWW) и од страна...

Доделена донацијата во спортска опрема за мечувалска федерација на Македонија (МФМ)

Претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), д-р Васил Тупурковски му ја предаде донацијата во мечувалечка опрема на претседателот на Мечувалечката федерација на Македонија (МФМ), г-дин Зоран Стојановиќ, обезбедена од страна на МОК преку Министерството...

Во соработка со Владата на СР Германија и Германскиот олимписки комитет

MАКЕДОНСКИОТ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ СО НОВА ДОНАЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ МЕЧУВАЛЦИ

Во периодот од 5 до 11 Август, во салата на Хотел Дрим во Струга, во заедничка организација на Македонскиот олимписки комитет (МОК) и Мечувалечката федерација на Македонија (МФМ) се одржува Национален тренинг камп и...

СО ПОМОШ НА MOK – НАЈДОБРИТЕ МЛАДИ ВЕСЛАЧИ ОД МАКЕДОНИЈА НА СП ТРАКАИ 2017

Македонскиот олимписки комитет во соработка со Веслачката федерација на Македонија во целост ги покри сите финансиски трошоци за 5 (пет) члената млада македонска веслачка репрезентација во однос на нивното учество на младинското Светско првенство...

МОК и МКФ до подобра иднина за кошарката

Демонстративен тренинг со Марина Маљковиќ

Во организација на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), а со целосна поддршка на Македонскиот олимписки комитет (МОК), легендарниот кошаркарски тренер, г-ѓа Марина Маљковиќ, одржа тренинг со најдобрата македонска кошаркарска женска сениорска репрезентација.

Според официјалните дописи од ИОК и Европските олимписки комитети

Успешна организација на конференцијата на ЕОК и ИОК (ОС) форумот

Во периодот 18-21 Мај, Македонскиот олимписки комитет (MOK) беше домаќин на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и на Европските олимписки комитети (EOK)... 

MЗТ Скопје – Куманово Супер лига 5. коло

Ве информираме дека Македонскиот олимписки комитет во соработка со Македонската кошаркарска федерација, на МОК ТВ, денес, 5 Април 2017 година, со почеток во 18:00 часот ќе го пренесува дерби натпреварот од 5-то коло на...

YOU TUBE КАНАЛ НА МОК

ПРВ ДИРЕКТЕН ПРЕНОС / КУГЛАЊЕ

Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Националните спортски федерации и во насока на популаризација на спортот во Македонија, согласно зацртаната Олимписка програма, во партнерство со Кугларската федерација на Македонија, утре, 21.01.2017 година, со...

МОК продолжува со инвестициите во ракометот – 40,000 ДОЛАРИ ЗА РАКОМЕТАРИТЕ

Македонскиот олимписки комитет за предстојното Светско првенство во ракомет во Франција (11-29 Јануари 2017 година), за потребите на машката ракометна репрезентација обезбеди финансиска помош во износ од 40,000 американски долари, средства наменети за подготовки...

20,000 долари помош за Националните спортски федерации

Нова финансиска помош од МОК за каратистите и одбојкарите

Македонскиот олимписки комитет за потребите на Карате федерацијата на Македонија (КФМ) и Одбојкарската федерација на Македонија (ОФМ), обезбеди 20,000 долари финансиска помош, средства кои се со директна намена за подготовки и учество на Европските...

Изработка на Стратегиски план на Олимписките спортски организации

Македонскиот олимписки комитет за потребите на Олимписките спортски организации во Република Македонија и во соработка со поранешниот Директор за стратешки прашања и обука на тренери на Американскиот олимписки комитет, д-р Питер Дејвис организира обука...

Македонски Олимписки Комитет

Здравјето на спортистите пред сè

Македонскиот олимписки комитет (МОК) информира дека на 2 Декември 2016 година, согласно редовната спортско-медицинска едукација која ја спроведува Здравствената комисија на МОК, ќе биде одржан еднодневен спортско-медицински семинар од областа на спортската травматологија и...

ОЛИМПИСКИ СЕМИНАР ЗА ОБУКА НА ТРЕНЕРИ ПО КОШАРКА

Изминатиот викенд, во малата сала во С.Ц. „Јане Сандански", во заедничка организација на Македонскиот олимписки комитет и Македонската кошаркаркарска федерација (МКФ) односно ЗКТМ при МКФ, се одржа Семинар за обука на тренери, активност која...

ЛОИ РИО 2016

Марко Блажевски оди на ЛОИ Рио 2016

Согласно најновата одлука на ФИНА, според која Марко Блажевски е квалификуван за настап на ОИ Рио 2016, Македонскиот олимписки комитет донесе одлука за вклучување на Марко Блажевски во олимписката екипа на Македонскиот олимписки комитет,...

Активности на Спортскиот арбитражен суд при МОК

Денес, претседателот на САС на МОК, Проф. Д-р Тони Дескоски одржа излагање пред Националните спортски федерации на тема "Решавање на спортските спорови пред Спортскиот арбитражен суд при Македонскиот Олимписки Комитет (САС-МОК)"

MЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СПОРТОТ ПРЕКУ МИР И РАЗВОЈ 6-ТИ АПРИЛ

MOK го одбележа денот на спортот на Обединетите нации

На 6 април 2014 година, Меѓународниот ден на спортот за развој и мир за прв пат се одржа прослава за светот на спортот, со што се нагласија искрените напори за развој и градење на...

Во пресрет на ОИ РИО 2016

МОК обезбеди 60,000 долари за РФМ

Претседателот на МОК, д-р Васил Тупурковски обезбеди 60,000 долари за најдобрите македонски ракометари, во насока на нивни што е можно подобри подготовки за ЕП во Полска, каде што може да се избори директно учество...

МОК продолжува со Високата обука за напреден спортски менаџмент

На 3 Декември, започна обуката за Напреден спортски менаџмент на втората генерација на кандидати предложени од страна на Националните спортски федерации, високо образовните институции, Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, општините и...

МОК - дел од ЕУ фондовите

Македонија дел од Европска недела на спортот 2016

Во Париз, Франција се одржа средба на националните олимписки комитети од Македонија, Италија, Шпанија, Франција, Литванија и Португалија кои заеднички ќе учествуват во проектот "Европска недела на спортот 2016".

Николоска на Европскиот Џудо Куп “ДУБРОВНИК 2015”

Најдобриот македонски џудист, Катерина Николоска, која се наоѓа на подготовки во Сплит, Хрватска, во периодот 16-18 Октомври ќе учествува на Европскиот Џудо Куп "ДУБРОВНИК 2015" кој е во организација на Европската Џудо Унија.

МОК со финансиска помош за најдобрите македонски скијачи

На состанокот меѓу претседателот на МОК, д-р Васил Тупурковски и претседателот на ИОК, д-р Томас Бах беше договорена нова финансиска помош за нашите најдобри алпски скијачи, во износ од почетни 36.000 американски долари.

Олимписки семинар по спортска медицина

Македонскиот олимписки комитет (МОК) со големо задоволство известува дека на 25 и 26 септември 2015 година (петок и сабота), Здравствената комисија на МОК ќе организира семинар по спортска медицина кој ќе се одржи на...

Балабан и Ивановска по норма за Рио2016

На претстојниот Светски куп во спортско стрелаштво (ISSF World cup Gabala, AZE) кој ќе се одржи од 6 август до 16 август 2015 г. планирано е да настапат нашите спортски стрелци Нина Балабан и...

Светското Првенство Казан 2015

Блажевски и Богдановски пред нов предизвик

Марко Блажевски и Анастасија Богдановски, олимписките стипендисти на МОК, ќе настапат на светското првенство во пливање во Казан, Руска Федерација.

МОК ОБЕЗБЕДИ НОВА ОЛИМПИСКА ОБУКА НА СТРУЧНИОТ КАДАР ВО МАКЕДОНИЈА

Карајованов на тренерско усовршување во клубот на Мајкл Фелпс

Македонскиот олимписки комитет, на барање на Пливачката федерација на Македонија, обезбеди нова врвна олимписка обука на нашите тренери која ќе се изведува во Соединетите Американски Држави.

Наградени најдобрите спортисти од ЕИ Баку 2015

Претседателот на МОК, д-р Васил Тупурковски, на денешната свеченост, која се одржа во МОК, по повод освојувањето на бронзениот медал на ЕИ БАКУ 2015, на Емил Павлов и Мартин Несторовски им ги додели наградите...

Николоска ги измери силите со Хусеинова

Џудистката Катерина Николоска иако имаше победа до пред самиот крај на мечот против Хусеинова (Азербејџан), на 6 секунди до крајот по една акција на домашниот натпреварувач, ја загуби борбата. Катерина имаше водство од 1:0,...

Спортот за сите, посебно за најмладите

Голем број на дечиња, млади спортисти и спортски работници преку голем број на спортски, ликовни и уметнички содржини учествуваа на ОЛИМПИСКИОТ ДЕН, глобална активност на олимпиското движење со која се промовира Спортот за сите,...

Со заеднички сили до медал во Баку

Македонскиот олимписки комитет во целост финансиски ги покри финалните подготовки на нашите најдобри каратисти Емил Павлов и Мартин Несторовски кои ќе учествуваат на првите Европски Игри во Баку (Азербејџан).

СК во спортско стрелаштво (Минхен, Германија)

Македонските спортисти по олимписка норма во стрелаштво

Македонскиот олимписки комитет во соработка со Македонската спортско стрелачка федерација (МССФ) во целост, финансиски го обезбеди учеството на нашите најдобри спортисти во спортско стрелаштво кои во периодот 27-30 Мај 2015 година, во Минхен, Германија...

Развој на квалитетни програми на клубовите за дигање тегови во Македонија

Во Лозана, седиштето на Меѓународниот олимписки комитет 28 тренери од целиот свет меѓу кои и Адам Глигоровски, претставник на Македонскиот олимписки комитет се здобија со диплома за завршена Олимписка обука како дел од Меѓународната...

Најдобрите атлетичари на подготовки во Црна Гора

Македонскиот олимписки комитет и Атлетската федерација на Македонија со заеднички сили за нашите најдобри атлетичари, во периодот од 22 Април до 2 мај 2015 година, обезбедија подготовки за што подобар нивен настап на Европските...

Борачите во Бугарија ја темпираат формата за ЕИ БАКУ 2015

Македонскиот олимписки комитет и Федерацијата за боречки спортови на Македонија обезбедија силни подготовки за нашите национални репрезентативци во борење-слободен стил кои се реализираа во Банско, Р.Бугарија во периодот од 8 до 22 Април.

Ново унапредување на велосипедизмот и мечувањето во Македонија

MOK и МФМ заедно кон унапредување на мечувањето Македонскиот олимписки комитет и Мечувалечката федерација на Македонија со заеднички сили обезбедија двомесечен престој на еден од нашите најдобри мечувалци Војдан Чадо Тодоровски кој замина на...

Олимписка Анти-допинг едукација

Македонскиот олимписки комитет во соработка со Националните спортски федерации, Националната анти-допинг комисија и Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, органзираа едукативно-информативни предавања во однос на најновите моменти од областа на допинг контролата.

ЗАЕДНО ДО РИО 2016

Претседателот на Македoнскиот олимписки комитет, д-р Васил Тупурковски и пливачите Марко Блажевски и Анастасија Богдановски потпишаа Олимписки договор за стипендирање на нашите најдобри пливачи кои ќе треба да изборат норма за учество на Летните...

ОДРЖАН СОСТАНОК НА КОМИСИЈАТА НА СПОРТИСТИ НА МОК

На 4/12/2014 година, во просториите на Македонскиот олимписки комитет (МОК) се одржа вториот состанок на Комисијата на спортисти при МОК, која ја сочинуваат: м-р Стојан Поповски (Триатлон)-претседател, Наташа Илиевска (Карате)-член, Наумче Мојсоски (Ракомет)-член, Антонио...

Младински олимписки игри НАНЏИНГ 2014

Во периодот 16-28 Август 2014 година во Нанџинг (Н.Р. Кина), ќе се одржат вторите Младински олимписки игри, на кои ќе настапат најдобрите млади спортисти од целиот свет.

Заврши семинарот за специјална физичка подготовка во организација на МОК

Преку 70-ина стручни лица од Македонија присуствуваат на Олимпискиот Семинар на МОК за електро-мускулна стимулација како фактор за зголемување на специјалната физичка подготовка на врвните спотисти кои се одржа на...