TREX

Македонија, Скопје

Инфо

Здружение за планинско трчање, алпинизам, експедиции и адреналински активности во планина web - http://trex.mk/home/

Контакт

Локација

Фотографии

Објави

Водно-Матка Планински Маратон – една планина – еден кањон – многу авантура

Секоја планина си има своја долина, секоја река има свое езеро, нашето Водно ја има својата Матка. Нераскинлива природна архитектура и врска која е на само 10-тина минути од центарот на бучавата, можност за...

Луѓе како Нас 2017 – Трејлер

Среда 29.03.2017, Кинотека на Македонија - Влез Слободен

Филмски фестивал за планинско трчање ЛУЃЕ КАКО НАС 2017 - ЧЕТВРТО ИЗДАНИЕ

Персенк Ултра – Мирческа втора, останатите изгубени

Изминатиот викенд со старт во Асеновград и Орехово и низ повеќе различни патеки на Родопите во Бугарија, се одржа третото издание на еден од поголемите планински ултрамаратони во Бугарија. Екипата на TREX и Македонија...

Бонев трет на замрзнатиот Копаоник

Во рамките на стартот на овогодинешната српска Скајранинг лига, првата трка беше одржана на Копаоник со старт во 5 часот изутрина и екстремно тешка стаза од 15 километри и 1800 метри качување. Покрај големата...

ТРЕКС од Македонија во древната Кападокија

Овој викенд во централна Турција се одржа Кападокија УлтраТреил исклучително интересен ултра-маратон на кои учествуваа неколку наши натпреварувачи, а имавме и еден првопласиран.

Шарпланински Скајрејс

Одржана фантастична трка на Шара, Марјан Бонев од TREX на првата позиција

Изминатиов викенд на националниот празник Илинден во рамки на српската Скајранинг Лига беше одржана првата прекугранична трка во планинско трчање - Шарпланински Скајрејс на која првото место го освои нашиот тркач Марјан Бонев. 

Бонев повторно на комшиски подиум, овојпат на Проклетие

На првото издание од српската Скајранинг лига која се одржува оваа сезона македонските планински тркачи досега се имаат покажано во одлично издание, освојувајќи повеќе подиуми. Овој викенд, Марјан Бонев беше повторно меѓу првите на...

Истрчана малата шарпланинска трансверзала

Тричлена екипа на здружението на планински тркачи TREX овој викенд успешно ја истрча малата Шарпланинска трансверзала која се протега по целиот гребен на Шара од Старо Село до Попова Шапка.

Шест од шест финишери на Лаваредо и Кортина

Викендов во Кортина Д`Ампецо, Италија се одржуваше познатата светска трка во планинско трчање Лаваредо Ултра Треил на која учествуваа повеќе од 2000 натпреварувачи. Македонија беше претставена преку тркачите на ТРЕКС кои сите ги завршија...

Македонски TREX на Лаваредо Ултра Треил 2015

Овој викенд, шестчлена екипа на планински тркачи од клубот TREX ќе бидат дел на една од најубавите и најтешките трки во планинско трчање во Европа, Лаваредо Ултра Треил кој се одржува на Доломитите во...

Бонев рамо до рамо со Дизела на „Пирин Ран”

На 21.06.2015 на планината Пирин се одржа традиционалната трка во планинско трчање „Пирин Ран 2015". Стартот на трката е од пред хотелот „Кемпински" во Банско додека финишот на врвот Вихрен 2914 мнв, така што...

Второ место за Бонев на вториот „Соколов пут”

Овој први мај на прекрасната Сува Планина близу Ниш се одржа второто издание од Соколов Пут, скајранинг трка која влегува во српската скајранинг лига. Македонија настапи со одличен тим од 9 тркачи кои постигнаа...

Супер настап на Македонците на Фрушкогорски маратон

Овој викенд на Фрушка Гора близу Нови Сад во Србија се одржа 38-от Фрушкогорски маратон, една од најстарите манифестации од овој тип на Балканот. Македонија беше претставена од страна на четири тркачи на различните...

ULTRA TRAIL DU MONT-BLANC 2014

Поздрав од Шамони

Од македонските претставници на најтешката ултрамаратонска трка..

Трк до Меденица

Во неделата на 20.07.2014 на падините на Бистра со почеток во планинарскиот дом Беличица, преку врвот Меденица и крај повторно во селото Беличица успешно беше организирана трката во планинско трчање од страна на TREX. 

TREXери на Salomon Vitosha Trail 2014

Не требаше долго за да одговориме позитивно на поканата од нашите бугарски пријатели за учество на второто издание од нивната трка Salomon Vitosha Trail.

Ултра планински трки – поени

Често пати во разговорите на поискусните ултра планински трчачи се слуша за некои поени - кој колку собрал, уште колку му требаат... За што станува збор?

Trex на Изник Ултрамаратон

Изник - или во античките времиња познато како Никеа - мало гратче во Мала Азија во близина на градот Бурса и на брегот на истоименото езеро беше местото каде „луѓето како нас" вљубени во...