NATUSANA MAKEDONIJA

Македонија, Скопје

Инфо

Натусана Македонија на македонскиот пазар работи веќе 10 години, како партнер на Dr. Theiss Naturwaren, како еден од најпознатите светски производители на ОТЦ лекови и фармацевтски козметички препарати за нега на лице и тело, сите со врвен квалитет и направени од внимателно одбрани природни состојки. Натусана работи по највисоки стандарди, дистрибуирајќи ги на македонскиот пазар производите на Dr. Theiss, кои покрај ОТЦ лековите и препаратите на матичниот бренд Dr. Theiss Naturwaren, ги опфаќаат и производите за нега на кожата на Medipharma cosmetics на база на маслиново масло, брендот Allgäuer Latschenkiefer со палета на производи од природно масло од алгојскиот бор наменети за мускулни болки и вкочанетост, како и далеку познатите пасти за заби Lacalut за орална и дентална хигиена. Нашата филозофија е да ги приближиме до македонските потрошувачи висококвалитетните производи кои содржат природни состојки – во хармонија со природните процеси кои ја регулираат работата на човечкото тело.Здравјето е највредниот подарок, а градењето здрави навики – наша примарна цел! web: http://natusana.mk/ mail: [email protected] tel: 02 2 600 443

Контакт

[email protected]

02 2 600 443

natusana.mk

Локација

Фотографии

Објави

Ултимативен Фит Предизвик 2019 – ФИНАЛЕ (Видео)

Поинтензивно од било кога, финалето на 3-тата сезона на ултимативниот фит предизвик со Allga San и Elena Bubalo се состоеше од вежби кои ги предизвикаа границите и на најспремните учесници, а дружбата ја заокруживме...

Докажи дека си во форма, докажи дека си најдобар – Старт на Ултимативниот фит предизвик 2019

Оваа пролет омилениот бренд на спортистите Алгасан заедно со партнерот Елена Бубало (Бут Камп) повторно го подготвуваат фит предизвикот на отворено. Освежување за оваа година е тоа што „Ултимативниот Фит Предизвик" ќе се одржи...

Планинарски предизвик 12 врови – сезона 2017/18

Втора година по ред, планинарскиот караван наречен „12 Врвови” во текот на една година носи бројни македонски љубители на природата на некои од ретко посетените планински врвови низ Македонија. Сезоната 2017/18 броеше и повеќе...

Најчести причини за појава на болка во колената

Болките во колената се честа појава, со која се соочуваат луѓе од различни генерации. Генерално, возраста има одредено влијание за некои типови на болки што се јавуваат, но кога се работи за болки во...

Комерцијален текст

Кои фактори влијаат за да го доведете телото во топ форма?

Веројатно сте наишле на брзи решенија кога се работи за физичка активност: ветувањата дека за две недели можете да ослабете и да имате врвно тело се особено актуелни во летниот период. Сите сакаат инстант...

Комерцијален текст

Како да ги заштитите стапалата од непријатни мириси во лето?

Како што температурите раснат во овој период од годината, така и вашите стапала ќе треба да се прилагодат на временските услови, a во тоа најмногу можете да придонесете самите со примена на редовни и...

Летаме со Ѓорѓи Ристовски од Вертиго – Опрема и основи на летање со параглајдер

Во првото видео заедно со Ѓорѓи ги одговоривме некои од најчесто поставуваните прашања околу параглајдеризмот како спорт и рекреација, неговата распространетост низ Македонија и можностите за...

Воспалени мускули – како да се справите со болката?

Дали сте почувствувале болка во мускулите откако сте почнале со нова физичка активност или сте го зголемиле темпото или интензитетот на вообичаениот тренинг? Болката и напнатоста во мускулите се јавува ден-два по вежбањето и...

Што треба да преземете за да спречите појава на повреди при вежбање?

Почетник сте или можеби веќе подолг временски период професионално се занимавате со спортска активност? Без разлика на која група припаѓате, важно е да знаете што треба да преземете за да го намалите ризикот од...

Планинарски предизвик 12 врвови – Рекапитулација на сезона 2016/17

Македонија е земја чии што три четвртини (75%) од територија ја сочинуваат планини кои во себе кријат најразновидни природни убавини, географски и растителни појави и реткости. Не постои подобар начин за истражување, изучување и...

Интервју со Игор Талевски

Алпинизмот како алатка за откривање на природните убавини

Спортовите во природа континуирано стануваат се поатрактивни и привлечни активности за многу млади во Република Македонија, па сакајќи да дознаеме нешто повеќе околу алпинизмот и неговата можност за практикување во нашата држава решивме да...

Кокан Ајановски – подмачкано со Алгасан

Кога нешто ќе подмачкаш тогаш со сигурност ќе лизга! Пријателството подмачкај го со доверба, очите и ушите со уметност и природа, грлото со голтка ракија а душата подмачкај ја со љубов. Но кога ќе...

Природна нега на стапалата во зима

За разлика од летото, кога стапалата се изложени на погледи и обрнуваме особено внимание на нивната нега, најчесто во текот на зимата ги подзаборавиме и ја занемаруваме негата и грижата за нив. Но, стапалата...

Комерцијален текст

Глуждот на удар!

Шинувањето односно дисторзијата на глуждот (скочниот зглоб) е можеби најчестата спортска повреда, а најчесто настанува при инверзија на стапалото – негово вртење кон внатре, додека глуждот во истиот момент е во положба на плантарна...

ПОДМАЧКАНО СО АЛГАСАН

Интервју со Никлас Холстен – професионален сноубордер од Финска

Во склоп на седмото издание на Планинскиот Филмски Фестивал - ЕХО имавме исклучително интересна можност да се дружиме со Никлас Холстен - фрирајд сноубордер од Финска кој се има натпреварувано и освоено бројни сноуборд...

Успешно заврши и вториот Фит Предизвик

И оваа година учесниците на Ултимативниот Фит Предизвик организиран од Алгасан и Бут Камп Бубало имаа фит можност за еден месец да се докажат на 5 средби каде беа предизвикани на многу трчање, скокање, склекови...

Алгасан и Бубало Фит Предизвик 2016

Запознајте ги тимовите што дадоа сè од себе на Фит Предизвик #2

Овогодинешниот Фит Предизвик стартуваше со полна пареа и веќе на второто натпреварување тимовите беа влезени во шема, натпреварувачки настроени, но пред сè, расположени за спортско дружење. Во меѓувреме ги прашавме да ни кажат по...

Алгасан и Бут Камп Бубало

Подгответе се за Ултимативен фит предизвик 2016

По ланската успешна приказна наречена Ултимативен фит предизвик, многу пријавени тимови и супер награди и оваа пролет омилениот бренд на спортистите Алгасан и партнерот Бут Камп Бубало го подготвуваат најголемиот фит настан на отворено...

Искрич, СНР, Скопски и Алгасан

Во пресрет на Скопскиот Маратон овој викенд помуабетивме со Искра Јовановска која е една од иницијаторите на неформалната група Скопско Ноќно Трчање која активно работи на промоција и развивање на трчањето во главниот ни...

комерцијален текст

ЛАДЕЊЕ ПОСЛЕ ТРЕНИНГ

Болките во мускулите, зглобовите т.е. тетивите и лигаментите се најчестата сензација која се доживува после напорен тренинг или натпревар. Повторувачките стресни сосојби кај долгите и интензивни тренинзи се најчестат причина за оваа нормална компликација,...

Подмачкано со Алгасан

Интервју со Бине Жалохaр – Профи фристајл скијач од Словенија

Како дел од овогодинашниот ЕХО фестивал беше и гостинот Бине Жалохер од Словенија, професионален фристајл и фрирајд скијач кој имаше своја презентација и проекција на филмот „Untouched”. Бине беше расположен и за малку качување...

Алгасан на есенскиот Прв до Врв

Овој викенд на 18.10.2015 година се одржа рекреативното октомвриско издание на Прв до Врв на кое во убавото есенско руво на планината Водно уживаа многумина кои одлучија токму на овој начин да го искористат...

Алгасан ги подмачка стапките на Крали Марко

Овој викенд во Прилеп се одржа исклучително интересна трка во планинско трчање која се одржува веќе петта година за ред. Сите натпреварувачи имаа одлична можност да уживаат во неколкуте различни дистанци на Крали Марко...

#СакамСпортСоАлгасан

Лето во супер форма: вежбање и истегнување на плажа

Доколку си мислите дека летниот одмор, особено оној што вклучува плажа, може да ја наруши вашата вообичаена вежбачка рутина, без разлика дали таа е повеќе фокусирана на кардио тренинзи или мускулни вежби (strength training)...

Заврши првиот Ултимативен Фит Предизвик

Три месеци, рамо до рамо ги тестиравме телата и карактерите на предизвиканите. Желбата да се победи зрачеше во секој од оние кои храбро се пријавија на првиот Ултимативен Фит Предизвик на Алгасан и Елена Бубало.  Броевме...

Фит Фаци што сакаат предизвик

Инспирирани, посветени и истрајни, некои дојдени за дружба и забава, додека други за да ги испробаат своите можности како дел од тимот, но и индивидуално. До сега се покажаа како супер херои, а им...

Играј со Четко, четкај и со здрави заби светкај

Почнува кампања „Патот до здрави заби“

Во следните три месеци ќе се реализира кампања за здрави заби насловена како „Патот до здрави заби". Во овој период, дечињата ќе имаат можност, низ игра и забава, да се едуцираат како да ги...

Во ритамот на Дисциплина кичме

Погрешниот начин на изведување некои телесни активности, најчесто во подолг временски период се најчеста причина за болки во слабинскиот дел на 'рбетниот столб (болен лумбален синдром).

#СакамСпорт co Allga San

Важни совети за скијачите почетници

Спортовите на снег бараат голема физичка подготвеност, но за жал повеќето рекреативни скијачки не се свесни за тоа. Повеќето од нив не партиципираат во вонсезонски или „суви" припреми во текот на годината и едноставно,...

#СакамСпортСоAllgaSan

Трчај во друштво!

Трчај и биди во форма! Трчај и не се откажувај! Трчај и сакај се повеќе!

#САКАМСПОРТСОALLGASAN

Врати се во игра!

Баскет во маало не е шала, туку напротив многу сериозна работа. Не само што е важен за рекреација, одржување на телото во форма, ослободување од негативна енергија, туку и за општ впечаток.

#СакамСпорт co Allga San - Комерцијален текст

Планинарењето – спортување и уживање во природните убавини!

Без разлика дали зборуваме за качување до врвот на Водно или околината на Берово, предизвик како Кораб или Солунска глава, или пак уживање во недопрената природа на мијачкиот крај, планинарењето е одличен начин да...

#СакамСпорт co Allga San - Комерцијален текст

Зошто возењето велосипед е толку добро за Вас!

Без разлика дали сакате да се одржувате во форма, да се грижите за здравјето или за животната средина, да бидете економични, или пак едноставно уживате во него, дефинитивно возењето велосипед е една од најдобрите...

#СакамСпорт co Allga San - Комерцијален текст

Како да почнете да трчате и, секако, да уживате во тоа!

Доколку сте почетници во трчањето, или пак сакате да почнете да трчате, овие совети можат да Ви помогнат за полесно да го поминете „пробниот" период, да знаете како да ја намалите болката во зглобовите...