Ski Macedonia

Македонија, Скопје

Инфо

skimacedonia е дигитална платформа која ги интегрира на едно место информациите за сите ски центри во Македонија. Информација и промоција на ски регионите и национални паркови.Убавините на Маврово, Шар Планина, Галичица, Кожуф, Пелистер, Крушево, Пониква Осогово. Подобрување на квалитетот и достапноста на туристички информации за сите љубители на зимските спортови, планината, велосипедизмот итн.

Контакт

Локација

Фотографии

Објави

Reel Rock Valley Uprising – Yosemite’s Rock Climbing Revolution

Видео репортажа од Reel Rock турнејата во Скопје

На 26 ноември 2014 во Младински Културен Центар, оваа година за првпат македонската публика имаше можност да го проследи и деветтото продолжение на Reel Rock филмската турнеја која ги прикажува најдобрите филмови за алпинистичките...

Solis во соработка со SkiMacedonia, Outdoor Collective и поддршка од Амбасадата на САД во Скопје ви претставува

Премиера на Reel Rock во Скопје

Ова е прва година на претставување на традиционалната Reel Rock турнеја, со светски најдобрите и најгледани алпинистички филмови, во Скопје. 

Oфф-роуд до Средно Водно

Алтернативна патека до Средно Водно

Веќе година дена наназад на Водно е во изградба нов пат кој води кон Сончев град и населените места позади Водно преку месноста Марково Крувче.

Најуспешните ски брендови според ФИС

Рангирање на ски брендови за сезона 2013/2014

Како и секоја година и оваа сезона 2013/2014 Meѓународната скијачка федерација ФИС ги рангираше најуспешните ски брендови, во дисциплините Алспко скијање и Крос Кантри.

Нов снег на Маврово

Вчера Маврово и Бистра беа дополнително освежени со нови дваесетина сантиметри снег.

Попова Шапка – загревање за новата сезона

Изобилство од пејсажи и снежни врвови

Ski Macedonia направи посета со цел да ја долови атмосферата од прва рака, какви се условите и што се случува на Попова Шапка пред стартот на новата сезона.

Многу кислород во близината на Скопје

Караџица – дополнителна доза кислород

На само 30 минути од центарот на Скопје, лежи масивот Јакупица кој нуди вистинско планинско доживување, а за тоа немате потреба од големи издатоци за рекреација.

Отворање на сезона во Ски Центар Заре Лазаревски, Маврово

Фотки од стартот на ски сезоната во Маврово, рано наутро

Екипата на Ski Macedonia, се потруди да ги фати првите моменти од стартот на ски сезоната во Маврово. Уште од раните утрински часови во Саботата бевме на терените да го доловиме утринското будење на...