Surovo i vkusno

Македонија, Скопје

Инфо

„Сурово и вкусно“ е првиот блог за неготвена храна на македонски јазик и претставува збирка на белешки поврзани со суровата храна, нејзините бенефиции, и влијанието врз човековиот организам. Рецептите се во голем дел инспирирани од светски автори и се модифицирани според состојките достапни на локалниот пазар и според личниот вкус на авторката, Ана Азгоур. Неодамна Ана ја отвори својата кујна за јавноста, со што голем дел од јадењата за кои досега само блогираше сега се веќе достапни за скопјани. Кујната на „Сурово и вкусно“ нуди свежи сокови, шејкови, млека од јатки, живи и готвени вегански појадоци, главни јадења, салати, путери, намази и десерти. Сите јадења се припремени од свежо овошје и зеленчук, јатки, семки, суперхрана, безглутенски житарки и нерафинирани масла. Се наоѓа во ТЦ Буњаковец на прв кат (над Анхоч). www.surovoivkusno.com

Контакт

www.surovoivkusno.com

Локација

Фотографии

Објави

Хлорела за детоксикација и зајакнат имунитет

Хлорелата е вид на едноклеточна зелена алга која содржи фотосинтетички пигмент – хлорофил. Се размножува многу брзо, по пат на фотосинтеза, и при тоа бара само јаглерод диоксид, вода, сончева светлина и мала количина...

Повик до сите чокохоличари

СУРОВОТО КАКАО е супер-хранливо!

Ако едноставно не можете да живеете без чоколадо, сигурна сум дека оваа информација многу ќе ве израдува: суровото какао ви нуди можност да го претворите вашиот копнеж по фабрички произведените чоколади во конзумирање на...

Енергетски Залчиња

На изглед не се воопшто привлечни, но си ја вршат работата за која се наменети – лесно сварливо гориво во моменти кога ви е потребна енергија!

ГОЏИ БОБИНКИ: мали ама моќни

Единствени меѓу овошјето што ги содржат сите есенцијални амино киселини, гоџи бобинките имаат и најголема концентрираност на протеини од било кое овошје.

Растително млеко - здрава алтернатива на млекото од животинско потекло

Млеко од Бадеми

Растителните млека стануваат се повеќе застапени во исхраната, не само на оние кои се хранат со сурова или веганска храна, туку и на сите останати кои сакаат поздрава алтернатива на млеката од животинско потекло....