Scout Outdoor Shop

Македонија, Скопје

Инфо

Scout Outdoor Shop е специјализирана продавница за секаков вид на облека, обувки и опрема за различни рекреативни активности во природа. Вистинското место за сите кои ја сакаат природата и со задоволство го поминуваат секој слободен момент на чист воздух и отворен простор!Отворено од јуни 2012 година. Ул. Максим Горки бр.17, во близина на Швајцарската амбасада Работно време: Понеделник - Петок (Monday-Friday) 08:30 - 21:00 Сабота (Saturday) 10:00 - 18:00 Телефон: +389 2 323 1200 fb: http://www.facebook.com/ScoutOutdoorShop

Контакт

[email protected]

02 323 1200

Локација

Фотографии

Објави

НОВОГОДИШНА ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКА ВО СКАУТ

Полека но сигурно, новогодишното шопинг лудило го зема својот залет. Секој од нас се обидува да пронајде некој интересен, несекојдневен подарок за своите најблиски. Земајќи во предвид дека имаме повеќе блиски луѓе кои сакаме...

Најчести незгоди при планинарење

Поминат викенд на планина, искачени врвови, вдишан чист воздух, преубава природа и доколку се тоа помине без повреди, Е ПЕРФЕКТНО ПОМИНАТ ВИКЕНД. Но, не секогаш оди сè според планираното. 

Дехидратација на телото

Веќе е познато дека нашето тело се состои од 60% вода. Водата е насекаде во нашето тело, во ткивата, органите, коските и клетките. Водата е заслужна за регулирање на температурата на нашето тело, како...

Сигнал за помош во природа

Сигнал или повик за помош е меѓународно признато средство за барање на помош. Сигналот e најчесто во форма на радио сигнал, визуелно прикажување на предмет или осветлување (батериско или оган) и со звучен сигнал.

Аутдор активности – обични или специјализирани обувки?

Во Република Македонија спортовите во природа секоја година се во сè поголем подем. Младината ги отфрла пороците, и почнува со практикување на вакви активности. Не постои човек на планетата, кого оваа информација нема да...

Планини и планински масиви во Македонија

Во поглед на општите релјефни карактеристики, Република Македонија е претежно планинско-котлинска земја. Дури 80% од територијата на Република Македонија е планинско земјиште, додека 20% припаѓа на зарамнето ниско земјиште. Нејзината просечна височина е 829...

Водоотпорни мембрани

Сте се запрашале ли на кој начин водоотпорните мембрани не го пропуштаат дождот, а сепак се дишливи???

Одржување на планинарската опрема

Правилното одржување на вашата планинарска опрема, ќе го зголеми нејзиниот животен век. Прочитајте ги овие неколку совети за тоа како да ја одржувате вашата планинарска опрема.

SUUNTO CORE – Часовник кој треба да се поседува

Дизајниран да биде сигурен придружник каде и да одите, комбининацијата на часовник, висиномер, барометар и компас, информации за времето, ќе го извлече истражувачот од вас.

Обувки за планинарење

Кога ќе се спомeне планинарска опрема, секогаш прво помислуваме на планинарските обувки. Постојат повеќе типови на планинарски обувки кои се дизајнирани за различни терени и временски сезони.

Кои се „Gerber Legendary Blades”

Кога Џозеф Р. Гербер ja опиша неговата млада компанија „Гербер Легендарни ножеви" како „Раѓањето на претпријатието што ќе прерасне во голем бизнис", тоа е вистина, и тоа не е за потценување бидете сигурни.

Зошто планинарење?

Пролетта е најубавиот период за планинарење. Во последно време, поради брзиот начин на живот, неправилната исхрана и се поголемото загадување на воздухот во поголемите градови, сè повеќе луѓе сè одлучуваат да започнат со овој спорт. Зошто планинарење?

Најдобриот светски дизајн за термос шише

Линијата термоси "SIGG HOT & COLD", која во 2014 година ја лансираше швајцарскиот бренд SIGG, е добитник на наградата "Red Dot Award 2014", за извонреден продукт дизајн. Оваа етикета за специфичност е интернационално препознатлива...

КРЕИРАЈТЕ ЈА СВОЈАТА АВАНТУРА СО “SILVA”

Запознајте ја врвната спортска опрема за движење и за ориентација на Silva

Silva е водечки скандинавски производител на иновативна outdoor опрема и додатоци. Нивните производи имаат најразлична примена во велосипедизмот, планинарењето, алпинизмот, трчањето, пешачењето, кампувањето и други спортови.

ДЕТСКА ВОДООТПОРНА ОБЛЕКА

Подгответе се за безгрижна зимска авантура со вашите деца, со топла, водоотпорна и дишлива облека од брендовите REGATTA и D2Be.

TEXAPORE – Гарантирана заштита на сите временски услови

Можете да бидете активни на сите временски услови, само доколку вашата облека ви овозможува перфектна заштита. TEXAPORE материјалите од брендот JACK WOLFSKIN ја обезбедуваат потребната заштита, бидејќи тие се апсолутно и перманентно воддотпорни и...

REGATTA, ЗА СЕКОЈА АВАНТУРА

Реномираниот англиски бренд REGATTA, уште од 1981 година, им помага на луѓето да уживаат во природата, без тоа многу да ги чини.

Silva производите во Scout Outdoor Shop

Создадете своја авантура со Silva

Silva е активен бренд во Outdoor спортовите со нивните производи како компаси, мобилни осветлувачи и педометри. Целта на Silva e да им помогне на лугето со активен животен стил да пронајдат чувство на слобода и...

НАЈЛЕСНАТА ФУНКЦИОНАЛНА ОБЛЕКА ВО СВЕТОТ

Температурите се повеќе растат, но тоа не значи дека треба да престанете со физички активности. Ви ја претставуваме најлесната функционална облека ULTRALIGHT 70, од германскиот бренд PRO FEET.

Користете ги вашите електронски уреди без да се грижите дека ќе се намократ или извалкаат

Ганрантирано суви гаџети на отворено и во природа

За сите современи авантуристи, кои сакаат безгрижно да ги користат своите електронски уреди и лични предмети, австралискиот бренд Sea To Summit дизајнираше ТПУ водоотпорни футроли за заштита од прав, дожд и потопување.

GOPRO – Најразноврсната камера на светот

GoPro е американски бренд за камери со висока резолуција и често се користи за екстремни видea и фотографии. Нивните камери се познати по тоа што се лесни, цврсти, погодни за носење и може да...

,,ОПАСНО” ДОБРИТЕ GERBER АЛАТКИ ВО SCOUT OUTDOOR SHOP

Незапирливиот господар на ножевите и алатките веќе 75 години создава високо квалитетни, мултифункционални производи, кои решаваат проблеми и спасуваат животи. Повелете во нашиот изложбен салон и пронајдете го вашиот верен GERBER придружник за сите...

Kачи се, па скијај да те видам!

Каде би бил рајот за скијачите кои не ги љубат стандардните скијачки стази ако не Алпите и скијање рамо до рамо со freeride легендата Glen Plake.