таг / зима

Вежбањето на отворено во зима можеби не ве прави толку жеден ниту пак испотен како во лето, но дали тоа значи дека постојат промени во потребите за вода во зимскиот период?

После двата успешно организириани летни фестивали - When in Krusevo, оваа зима, за прв пат вљубениците во Крушево и природата ќе можат да уживаат во викенд дружење со зимскиот фестивал „When in Krusevo – Winter is Here!".

Откако викендов тој тргна во целосно непланиран соло обид за искачување на врвот К2 во зимски услови, денеска од третиот висински камп тој се спушти во базниот камп и се повлече од експедицијата. 

Полската зимска експедиција на К2 сè уште се наоѓа на планината и трпеливо работи на потенцијалното прво зимско искачување на последниот од низата врви повисоки од 8000 метри. Во последниот допис, дуото Биелицки-Урубко се на 7400 метри. 

Освен прекрасниот пејсаж, есента ни обезбедува разновидност од овошје и зеленчук преполни со витамини и минерали што ни помагаат да се справиме со студената зима и болестите што ги таа носи.

Откако пред една недела тимот на Алекс Чикон конечно крена раце од зимското искачување без О2 на Еверест, полската експедиција од базниот камп на К2 исто така се огласи дека става крај на експедицијата на засега единствениот и се уште неискачен 8000-метарски врв во зимски услови. 

По долготрајни припреми и работа под највисокиот врв во светот, тимот на баскискиот качувач Алекс Чикон оди во финален обид за прво искачување на врвот без суплементарен кислород.

Зимата носи радост поради зимските одмори, но исто така носи и ниски температури, ги зголемува шансите за разболување и депресивните фази!

Трчањето во зима е препорачливо и здраво. Ова се 8-те причини зошто не треба да влегувате во длабок зимски сон туку да почнете да уживате во зимското трчање.

Оваа недела баскискиот високогорски искачувач Алекс Чикон заедно со непалските искачувачи Нурбу Шерпа и Чепал Шерпа успеаја да стигнат до четвртиот камп на јужното седло под Еверест од нивната зимска експедиција, но мораа да се вратат назад поради лоши временски услови. 

FB Препораки