таг / светски куп

По повод свтскиот куп во скијање, Лилехамер од 1 до 3ти декемви вриеше во екот на натпреварувачкото расположение. Љубители на скијањето од целиот свет се собраа за да го проследат натпреварот на светско ниво.

Од 01 до 03 јули 2016 година во Умаг Хрватска се одржува Светскиот младински карате куп организиран од WKF (Светска карате федерација) која е единствена призната од страна на светскиот олимписки комитет. На овој величествен настан учествуваше и европскиот вицепрвак, воедно и Балкански првак Абдурахим Идризи од КК Макпетрол од Скопје, пријавен во ката кадети и кумите кадети -52 кг.

Од 5-7 јуни во Римини, Италија ќе се одржи светскиот куп во Кик Бокс WAKO WORLD CUP- Бест Фајтер. Македонски претставници ќе бидат Кристина Стојчевска -55 кг , Димитар Георгиев -79 кг Милан Кубин -89 кг сите во кик лајт категорија. Нивните настапи се во недела и нивното искуство ветува позитивни резултати.

Ване Нуанов, со 18 поени на првата и 16 на втората квалификациона насока го заврши своето натпреварување во Крањ.

Изминатиов викенд 26-27.09 во Германија, Васеркупе се одржа четвртиот Светски Куп во прецизно слетување во кој зедоа учество македонските репрезентативци Борјан и Мартин Јованоски.

Оваа недела во Крушево во тек е Светскиот параглајдинг куп на кој досега беа одржани два од вкупно седум летачки денови. Нашиот пилот Мартин Јованоски од двата летачки дена е трет во генералниот пласман. 

Една многу фина репортажичка за Светскиот Куп во болдер каде што се собраа најдобрите качувачи во светот, а се одржа на 7 и 8 јуни во срцето на Вејл, САД. Следниот натпревар од овој ранг е закажан на 24 и 25 август во Минхен, Германија.

FB Препораки