таг / спорт

Во првото видео заедно со Ѓорѓи ги одговоривме некои од најчесто поставуваните прашања околу параглајдеризмот како спорт и рекреација, неговата распространетост низ Македонија и можностите за летање на нашето небо. Во второто видео, тој ни објасува нешто повеќе за опремата и техничките елементи кои се неопходни за бавење со параглајдеризам. Уживајте во видеото и во летањето над Скопје! 

Во обид да дознаеме нешто повеќе за параглајдеризмот и летањето како спорт, рекреација и авантура, решивме да поразговараме со Ѓорѓи Ристовски крос кантри пилот на параглајдер од параглајдинг клубот Вертиго. Во оваа прва епизода ќе дознаете нешто повеќе за основите на параглајдеризмот и неговата распространетост на нашето небо, за можноста да се стане пилот како и за новостите во националните лиги. Во следното видео, очекувајте нешто повеќе од техничкиот аспект на летањето... До тогаш, уживајте во летот со Ѓорѓи. 

За сите активни спортисти, професионалци, рекреативци, јогини, маратонци, пливачи, планинари, авантуристи... Must have опрема! Доколку сакате да ги измерите вашите перформанси, да напредувате и да го достигнете својот максимум, несмеете да си дозволите тренинг без вашиот паметен часовник. Ви го претставуваме еден од најдобрите Suunto паметни часовници кој може да го најдете во сите Polleo Sport продавници или онлајн на страната www.polleosport.mk

Сезоната на трчање и спортови на отворено е официјално отворена. Пролет е, а вие сте спремни и подновени за тренинзите кои предстојат. Ако сте нови во спортот би требало да знаете дека пролетта е многу променлива и оттаму не треба да ве изненадуваат често калливите и мокри патеки кои нема многу да ви сметаат вам, но можат и те како да им пречат на вашите омилени патики.

Ви ги претставуваме победниците на конкурсот - првите три фотографии во избор на стручното жири.

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ) Филип Иванов имаше официјален работен состанок со Мариуш Визер, претседател на Меѓународната џудо федерација (ИЏФ).

За сите девојки и жени кои уживаат во секој момент од денот, ZOE ја подготви новата колекција WOMEN:NOW која инспирира.

Тренинг Академија на ФК Форца - Штип ги отвора вратите за младите кои отсекогаш сонувале да станат фудбалери.

Македонскиот олимписки комитет (МОК) во партнерство со општините и основните и средните училишта од општините Карпош, Чаир, Прилеп и градот Скопје, оваа недела, заеднички ја одбележуваат манифестацијата „6 Април - Меѓународниот ден на спортот за развој и мир".

Јадевме и пиевме зимава, веројатно и претеравме малку, но време е за враќање на старите патеки, бидејќи се ближи летото и ова е последен период за формирање на тело и симнување на вишокот непотребни масти. Бројката на вагата не треба да ве загрижува.

Епилепсијата е со векови проследена од големи предрасуди и стигматизација, а сето тоа не тера да си ги поставиме прашањата: "Kако да водам нормален живот ако нападите можат да се јават во било кое време?", "Дали приспособувањето на болеста ќе ми го намали квалитетот на живеењето?", "Како ќе ме прифати околината?".

FB Препораки