таг / планинско трчање

Овој викенд во одлична и позитивна спортска атмосефра на Марковите Кули и прилепскиот регион се одржа деветтото издание на трката Крали Марко Треилс. Вкупно 240 тркачи од 20 држави стартуваа на трите трки за возрасни на 16, 34 и 67 километри. Дополнително, на детската трка Маркукуле Треил учествуваа 60-тина деца на возраст до 12 години кои истрчаа 1,5 километри.

На крајот од овој месец, прилепскиот регион по деветти пат ќе биде домаќин на најстариот настан во планинско трчање во нашата држава - Крали Марко Треилс 2019.

Овој викенд на планината Олимп во Грција се одржа овогодинешното издание на една од најпознатите светски трки во планинско трчање - Олимпус Маратон каде учество земаа неколку наши тркачи. 

Во пеколно топол планински викенд на падините на паркот Гермија близу Пришитна, овој викенд се одржа првото издание на трката Гермија Ултра Треил каде учествуваа повеќе планински тркачи од Македонија кои остварија одлични резултати. 

Викендот на 25 мај во Националниот Парк Галичица и Охрид за прв пат се одржа трка во планинско трчање која минуваше низ некои од најубавите и диви предели на планината Галичица. Настанот го стартуваа 130 учесници од 15 држави од кои повеќемина успеаја да го финишираат.

Во фантастични временски услови, пријателска и позитивна атмосфера и со учество на околу 400 тркачи од 20 држави, вчера на падините на Водно и кањонот Матка се одржа второто издание на трката во планинско трчање „Водно Матка Треил Маратон".

Нашата натпреварувачка во планинско трчање Сања Николовска Најдовски овој викенд заврши на втората позиција во женска категорија на трката од Ќустендил до врвот Руен. 

На крајот од минатиот месец, охридскиот регион и планината Галичица беа домаќини на првото издание на настанот во планинско тчање Охрид Треил кој се состоеше од две трки во должина од 60 и 35 километри. Уживајте во краткиот видео рекапитулар од настанот каде учество зедоа 130 учесници од 15 држави. 

Утре на 1 јуни со старт во раните утрински часови, еден од најдобрите планински спортисти кај нас ќе направи целодневен обид за комплетирање на Еверестинг - искачување на висината наЕверест 8848м на една од патеките на Водно.

Најдолгата планинска трансверзала во Бугарија која движи низ билото на Стара Планина овој месец беше целосно измината од бугарскиот ултрамаратонец Божидар Антонов. 

FB Препораки