таг / овошје

Доколку и покрај брзото и динамично живеење сè уште наоѓате начини да се храните здраво, тогаш со сигурност смутито е дел од вашата секојдневна рутина. Лесно, брзо и едноставно за подготовка, а одлично за внесување на голема количина на витамини, миниерали и хранливи материи, смутито полека си се наметна како задолжителен дел од секојдневието на многумина.

За многумина трчањето е напорно. За оние кои се бават со трчање маратонот претставува ултимативен тест на издржливост. Што мислите за 366 маратони во годината (по еден маратон дневно) и сето тоа истрчано на исклучиво сирова храна?

Освен прекрасниот пејсаж, есента ни обезбедува разновидност од овошје и зеленчук преполни со витамини и минерали што ни помагаат да се справиме со студената зима и болестите што ги таа носи.

Калориите се мерни единици за енергија кои што телото ги добива од храната. Потребни се отприлика 1.800 до 2.000 калории за задоволување на секојдневните потреби на една возрасна жена, која се движи секој ден, а притоа има нормална телесната тежина.

Ананасот е сочен, вкусен и здрав...

Летото може да делува како најдобрата сезона за вашата кожа, но под бронзената површина често се крие затишје пред бура за вашите клетки.

Кога станува збор за здрава храна, овошјето и зеленчукот секогаш го имаат приматот на пиедесталот и се најважните состојки кои никогаш не треба да ги тргнеме од нашата дневна исхрана.

Летен поинаков овошен десерт со праски...

Прекрасен десерт за летна шема.

Со додавање на повеќе здрави намирници во исхраната, без одземање на оние "лошите" не очекувајте ефект.

Многу бои, разноликост и куп витамини. Згора на сè и забавно. Разбудете го интересот кај вашите најмили да го внесат виножито во оброкот. 

FB Препораки