таг / масти

Една скорешна студија на конекцијата исхрана-здравје вели дека исхраната каде недостасуваат масти може да доведе до 25% поголеми шанси за срцеви заболувања. 

Калориите се мерни единици за енергија кои што телото ги добива од храната. Потребни се отприлика 1.800 до 2.000 калории за задоволување на секојдневните потреби на една возрасна жена, која се движи секој ден, а притоа има нормална телесната тежина.

Ако веќе е одамна добро познато дека клеточните ѕидови на секоја животинска клетка се изградени од двослојна липо (читај масно) - протеинска мембрана, тогаш не сме сигурни зошто досега мастите се ставаа во групата на лоши макропродукти кои требаше да бидат ограничени или целосно исфрлени од исхраната. Да бидеме на чисто, мастите се супер, еве и некоја студија плус за да се потврди истото. 

Освен што е вкусно и со секоја лажичка ве транспортира до некоја тропска плажа, кокосовото масло убедливо поседува и здравствени придобивки. Ладно цеденото кокосово масло има таква хемиска структура што телото попрво го искористува за добивање енергија отколку за складирање на истата за „црни денови".

Повременото уживање во фстаците, треба да ви премине во навика. Овие јаткасти плодови се одлични на повеќе полиња отколку што мислите.

Да, звучи како некој оксиморон, сепак за сите новајлии, мастите се есенцијални за живот, а според поновите истражувања и есенцијални за симнување на уште некој сантиметар од колоковите.

На темава имаме пишувано повеќепати и мастите дефинитивно ги сметаме за цело здрав избор во исхрана на човекот, но ни се допадна и ова тема од Марк Химан, директорот на центарот за Функционална Медицина околу размислувањата за што точно тој смета за здрава исхрана и зошто јадењето масти, реално не те прави масен.

Иако навидум постои извесна доза на иронија во насловот, сепак квалитетните масти може да ви бидат сојузници за намалување на килограмите. 

Без да го фрлите соларчето!

Знаете дека е бобинка, знаете дека е полно со здрави масти и знаете дека е основа за вегански авокадонез без мајонез и гвакамоле. Еве неколку плус факти кои не сте ги знаеле...

Колку смешно и да звучи, авокадото всушност е една голема, масна, дебела бобинка, но ниту еден од овие епитети нема да ви се залепи и вам ако почнете редовно да го консумирате.

FB Препораки