таг / маратон

Светскиот рекордер во маратон, Елиуд Кипчоге, повторно ќе се обиде да стане првиот човек во историјата кој успеал да ја истрча маратонската должина 42,195м за време побрзо од два часа.

Околу 12.500 натпреварувачи од 58 држави го прославија 15. јубилеј излегувајќи на маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон "ЕУ за спорт" и трката на 5 километри. Тимот на Виз Ер Скопски маратон, Сојуз на спортови на Скопје, беше целосно подготвен и ги исполни потребите и барањата на рекордниот број на пријавени.

Олимпските игри во Париз 2024 година ќе бидат првите игри во историјата кои ги отвориле олимписките борилишта за аматери.

 

Да истрчаш еден маратон е лудило. Да истрчаш седум маратони, на седум континенти за седум дена е...

Само две недели откако го подобри својот стар рекорд во маратонската дисциплина на патеката во Ајндховен, нашата најдобра маратонка овој викенд во Подгорица успеа да постави нов државен рекорд и да стане првата Mакедонка со маратонско време под 3 часа. 

Годинешното издание на Чикаго Маратон ни донесе два нови континентални рекорди и еден маратонец побогат за сто милиони јени.

Маратонот во Токио е првиот од вкупно шестте светски маратони во серијата World Major Marathons кој овој викенд се одржа и на истиот апсолутна доминација имаа африканските тркачи.

Поради одржување на претседателските избори, датумот на Wizz Air Скопски Маратон 2019 е поместен. Подолу во целост ви го пренесуваме соопштението објавено од страна на организаторот.

Oвој викенд, 70-годишен програмер од Пенсилванија успеа да го урне навидум неповторливиот резултат во маратон на Ед Витлок во категоријата над 70 години. 

На маратонот одржан на 14.10.2018 во Ајндховен – Холандија, Адријана Поп Арсова постави нов државен рекорд во маратон.

Викендов на маратонот во Берлин, Кениецот Елиуд Кипчоге успеа да постави нов светски рекорд во маратон со фантастично време од 2:01:39 и со тоа уште еднаш да ја зацементира неговата позиција како еден од најдобрите маратонци на денешницата. 

FB Препораки