таг / интервју

Охридскиот регион ова лето преку проектот „Регионот Охридско Езеро - безбедна дестинација за авантуристички туризам" доби најсовремено опремена спасителна служба за во планина, нешто што е неопходно за подигнување на нивото на безбедноста на туристите и локалното население како и за дополнително развивање на регионот како туристичка дестинација. Откриваме нешто повеќе за процесот на кој се обезбеди оваа поддршка, деловите кои таа ќе ги покрива како и за потребата на една ваква служба на пошироко национално ниво, преку разговор со раководителот на службата - Антонио Додевски.

Александар Кираџиев и оваа година беше најдобриот македонец кој го истрча Скопскиот Маратон. Во интервјуто за karas4training.com тој открива повеќе за останатите постигнати успеси од оваа година, за понатамошните планови и за општествената одговорност на компаниите во Македонија.

Германецот Кристоф Штрумф е физиотерапевт што создаде нов пристап во својата професија и и даде една поинаква димензија. Филозофијата се нарекува Зенсегрити (ZENSEGRITY). Прочитајте го неговото интервју (на англиски јазик) и дознајте нешто повеќе за оваа техника...

Елена Зисовска тренира и се натпреварува во дисциплина која претставува ултимативно тестирање на човечките можности, триатлонот. Нејзин постојан предизвик во спортот е себенадминувањето, додека резултатите и наградите го докажуваат тоа. Освен во натпреварувањето во триатлон, Елена активно се занимава со мотивирање на поголем број на девојки да почнат рекреативно да се занимаваат со спорт во нашата земја. Голем предизвик за Елена е оваа сезона да се натпреварува на Half-Ironman трката и секако да го зголеми бројот на победи, да мотивира и напредува на сите полиња.

Маја Талевска е амбициозна пилатес инструкторка и сопственик на студиото Body Concept. За нејзината работа и новитетите во понудата Маја ќе ни објасни во краткото (Блиц) интервју каде детално ќе ви биде претставен „Антигравити Фитнес" концептот..

Мартин Видоевски е магистер по Човечки ресурси, меѓутоа неговата моментална професија и животна преокупација ни најмалку не се поклопуваат со она за што се образувал.

Овој викенд пред нас е 37-то традиционално искачување на Титов Врв во организација на планинарскиот клуб „Љуботен” - една од најстарите континуирано организирани планинарски акции во Македонија. Сакајќи да дознаеме нешто повеќе околу организацијата на турата во минатото и денес, за планинските спортови и нивниот развој во Македонија, но и за туристичкиот потенцијал и еколошкиот статус на Шар Планина, поразговаравме со Јован Божиноски - долгогодишен активен член и претседател на клубот, планински водич и туристички работник и координатор на повеќе проекти за унапредување на туризмот и заштита на биодиверзитетот на Шар Планина. 

„Од неодамна во моето мени го внесов и Нутри протеинскиот леб на Жито Лукс кој содржи висок процент на протеини и е многу вкусен. Многу често ме прашуваат дали смее да се јаде леб. Да, може да се јаде Нутри протеинскиот леб на Жито Лукс.”

Полина Кузнецова, девојката која втора година потпишува договор со РК Вардар и заедно со своите соиграчки неуморно тренира и се подготвува за претстојната Лига на шампиони, каде што високо котираат меѓу оние кои се борат за титула. Таа е личност која дури и кога и е најтешко, оди кон целта што си ја има поставено пред себе. Има уште многу брилијантни моменти во кариерата на младата Полина Кузнецова.

Ана Богдановски е млада девојка, по потекло Македонка, која живее, се образува, спортува и професионално се надградува во САД. На Олимпијадата во Рио 2016 година го вееше македонското знаме и се натпреваруваше под боите на нашата држава. За подготовките вели дека сè се одвиваше според планот и е многу задоволна од своите резултати таму, што е уште еден поттик за постигнување поголеми резултати на наредната Олимпијада во Токио 2020 год. Весна Стојановска е нејзиниот пливачки идол, пливањето за неа е страст која нема старосна граница, а професионално би сакала да биде хирург ортопед.

Лина Ѓорческа е тетовска убавица која во гладијаторски стил се бори на светските тениски терени и постигнува завидни резултати. Вели дека е горда на досегашните успеси и ветува уште многу подобри резултати од светските натпреварувања. Силно веруваме во нејзините способности и до некој нареден разговор и посакуваме многу успеси и искачени скалила на ВТА листата.

FB Препораки