таг / галерија

Фото: Иван Нешовски fotoROOT

Една година по бомбашкиот напад на бостонскиот маратон во 2013 во кој загинаа три лица а многумина беа повредени спортистите и публиката го враќа сјајот . Изброен беше рекорден број на гледачи, еден милион, што е за двојно повеќе од просечното. Американецот Меб Кефлезиги победи во машка конкуренција, а Рита Јепто од Кенија ја одбрани нејзината ланска титула.

Што велите за источно европско суши? Зборуваме за вкусови како познатата Борш супа или пак традиционалното ќофте, само спакувани со минималистичката азиска естетика. 

Не рекол Ајнштајн за џабе дека сè е релативно. За некои луѓе претставува тешкотија да потрчаат 100 метри, за некои е сон да истрчаат маратон или уште пострашно ултрамаратон. Но тоа не е сè! Има и луѓе кои повеќе не наоѓаат возбуда во регуларните трки, па плаќаат скапи котизации за најтешките ултрамаратони што може да ги чинат и смрт. Погледнете кои се нивните предизвици!

...затоа што беше највкусно и сите намирници ни беа при рака. Многу наши веб портали ја објавија галеријата со националните знамиња направени од храна, но никој не се загрижи што нашето го немаше. Ние засукавме ракави. Ред домашен ајвар и македонски кашкавал и ете ти ја македонската страна на лебот.

Бокс клубот на авганистанскиот национален олимписки комитет е составен од помалку од 12 девојки. Во минатото тој беше поддржан од повеќе невладини организации, но во последно време тој се мачи на финансиски план. 

Извор

Фотографија: Биљана Ќосева

Фото: Роберт Стурман

Низа фотографии на Роберт Штурман, фокусирани на безвременска грациозност на телото во асана и бистрината на умот што доаѓа со тоа.

FB Препораки