таг / фудбал

Женскиот фудбалски тим на САД одново е светски шампион во фудбал. Со тоа тие станаа рекордери по бројот на освени светски титули.

 

На Националната арена „Тодор Проевски" в среда од 18:30 часот ќе се одигра 27. финале од Купот на Македонија . За трофејот ќе се борат Македонија Ѓ.П. и Академија Пандев

По втор пат на највисоко ниво со над 1500 дечиња од 8 до 12 години и голем број на фудбалски натпревари, се одржа Пандев Куп 2019.

Фудбалската репрезентација на Македонија го стартува својот поход во новото натпреварување на УЕФА, Лигата на Нации.

Тоа што е врзан за количка не го спречува 9 годишниот Јане да игра фудбал во секоја прилика. Девет годишниот Јане Велковски од Скопје, главниот град на Македонија, живее за и со фудбалот. Тој игра фудбал во секоја можна прилика, а очите му светнуваат секогаш кога зборува за својот омилен спорт.

Околу 1800 млади од генерациите 2007, 2006, 2005 и 2003 ќе играат фудбал на 28, 29, 30.08.2017 во рамките на „Гази Баба Куп 2017". Целта на овој фудбалски настан е да се промовираат спортски вредности и да се поттикнат децата од најмала возраст преку забава и дружење да се вклучат во спортот и здравиот начин на живеење.

Центарот за Едукација на Фудбалската федерација на Македонија, во периодот од 29. до 31. октмоври во „Куќа на фудбалот" и на терените на тренинг центарот "Петар Милошевски" го одржа првиот дел од курсот за добивање на Национална фитнес лиценца за работа во фудбалски клубови.

Тренинг Академија на ФК Форца - Штип ги отвора вратите за младите кои отсекогаш сонувале да станат фудбалери.

Дел од мојата медиумска активност со дадени изјави, интервјуа за Азербеџански медиуми и гостување во неколку Mакедонски телевизии. 

FB Препораки