таг / фрирајд

Од оваа сезона во недопрените диви делови на Проклетије компанијата ХелиСки Албанија започна да нуди туристички услуги со скијање од хеликоптер. 

Сем Антаматен е про-скијач кој е израснат на падините на Матерхорн и околните алпски врвови близу Цермат каде покрај убавите снежни падини, типчето има и доста природно креирани елементи за неговата високо адреналинска забава. Глечери, пукнатини, мразови и останати зимски формации се само дел од неговото секојдневие... 

НЕКОЛКУ ЗБОРОВИ е наградуван документарен филм кој ја следи животната приказна на еден од најдокажаните скијачи во светот Кандид Товекс.

И нареднава година од 21 до 27 февруари во Цермат, Швајцарија очекувајте ја скијачката битка помеѓу најдобрите фрирајд тимови на Америка и Европа. Досегашниот резултат е 2:2, а петтиот по ред Своч Ски Куп ќе одлучи кој ќе дојде до предност во категориите слоупстајл и биг маунтин. Следи тизер...

Само што си рековме дека е веќе доста од одлични скијачки авантури и видеа за оваа година, снимено од страна на неколку наши фрирајд љубители и одлична продукциска екипа, во оптег беше пуштено краткото видео насловено како „Заборавената убавина” - Фрирајд во националниот парк Галичица - фантастичното видео со скијање на неколку кулоари под врвот Магаро и неверојатно скијање на зајдисонце. 

Младичов е роден 1999 година во Јоханесбург, а има израснато во Софија. Зимава тој беше дел од Freeride Junior Tour и според ова што можеме да го видиме (и првото место на едно од возењата) сметаме дека за некоја година и ќе го гледаме на турата без тоа џуниор измеѓу. Подоле следат некои рандом возења од малиот. 

Здосадени од популаризираните скијачки центри низ Европа, петмина скијачи, бордери и филмаџии тргнуваат на патување во потрага по балканската скијачка дивина. Нивната дестинација - „Проклетите планини”... 

Еве вака ние си свиркавме викендов на Шара и си уживавме во супер друштво ко на плажа....само поубаво. Ајде и вие со нас....АХ....АХ....АХ

Сите знаеме дека 22ри декември е светскиот ден на сноубордингот, а Нитро Сноуборд Македонија и Владимир Донев го одбележаа и удрија параф за отпочнување на соработка. Во таа чест решивме да го повикаме на шанк и да ни раскаже нешто повеќе околу фрирајд сноубордерЦките работи. 

FB Препораки