таг / дете

Една нова студија вели дека децата кои јадат почесто риба и рибино масло најверојатно подобро читаат од своите врсници кои не ги внесуваат овие состојки богати со омега 3 масни киселини, пишува DailyMail.

Да ја видите на улица така слатка и нежна не би помислиле дека е до толку опасна ѕверка! Се чини дека инспирацијата за Kill Bill дошла од Џеси Џејн МекПарланд. 

Талентот и генетската предиспозиција се само мали делчиња од нишката за разлика од огромниот труд и жртвување што треба да се вложи во секој спорт за да се постигнат врвни резултати.

Што прави дете кое по цели денови игра флипери? Ја врти игрицата. Па тогаш што мислите дека би правело дете што целиот негов живот (читај 9 години) борда? Ќе го врти бордот, и тоа како. 

Мотивирачки е да се види посветеноста на физичка активност на ова мало девојче кое поради компликација од висока температура доживеало оштетување на нервите на нозете. Таа не се предава седејќи во количка, туку неколку пати неделно работи вежби за сила и издржливост кои и помагаат сама да го движи своето тело...

Саџ Донели можеби наизглед не ви делува како сериозна конкуренција, бидејќи таа е само нормално нежно девојче... сè додека не влезе во кајакот низ брзаци и водопади, каде се носи рамо до рамо со возрасните професионалци...

Вентилот за испуштање на стресот понекогаш може да биде зарѓавен. Сепак постои место каде и возрасните може да ѝ се вратат на детската радост, а експертите даваат неколку добри причини зошто следен пат и вие да се фрлите во базенот со топчиња...

Џексон Голдстоун од Канада е навидум обично дете кое на ова видео си вози точаче до градинка... Но тој сега има 11 години и веќе е длабоко навлезен во планинско возење точак (mountain biker), а кога ќе го видите во акција ќе ви стане јасно како стартувала неговата пасија...

Рубен Ролдан од Шпанија има 12 години и претставува голема инспирација за сите, бидејќи и покрај својот инвалидитет тоа тренира напорно и покажува висока спремност во паркур. Респект!

Наместо на негови години да вози трицикл, тоа вози напреден скејт. 

Освен што е здрава и лесна за правење, моето дете ја обожава (што е најважно нели!). Со зеленчукот можете да експериментирате, но оваа комбинација кај нас секогаш пали! Избалансиран оброк и задоволно стомаче! 

FB Препораки