Планинарски клуб „Љуботен" со чест и задоволство Ве поканува на изложбата "85 години Попова Шапка". Настанот ја одбележува 85-годишнината од отворањето на првиот планинарско-скијачки дом на Попова...

Документарниот филм „Виа Динарика – Македнската Авантура", во продукција на Мастсидониа и Диверс Филм Продакшн во конкуренција од 180 филмски дела на автори од 40 земји е избран за финалист и на...

Следната недела од 28 октомври до 1 ноември ќе имаме можност да уживаме во 10-то издание на фестивалот на планински филм - Ехо. Се гледаме!!

Неверојатниот спортски викенд во резултатска смисла го комплетираше маратонот во Чикаго кој ни донесе нов светски рекорд во женска конкуренција.

 

Овој викенд во одлична и позитивна спортска атмосефра на Марковите Кули и прилепскиот регион се одржа деветтото издание на трката Крали Марко Треилс. Вкупно 240 тркачи од 20 држави стартуваа на...

Виница веќе втора година може да се пофали со одлично организираниот настанот во планинско трчање Чупино Треил кој станува своевиден бренд овој регион. Вкупно 140 тркачи стартуваа викендов низ...

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски денеска го започна својот нов подвиг – пливачки ултра маратон долг 64 километри, од Охрид до Свети Наум до Струга и назад до Охрид, во знак на...

На крајот од овој месец, прилепскиот регион по деветти пат ќе биде домаќин на најстариот настан во планинско трчање во нашата држава - Крали Марко Треилс 2019.

Го имаме вториот женски финишер на една од најпознатите светски трки во планинско трчање. 

Евгениј Поп Ацев одново покажа врвна форма финиширајќи како втор на 33. Охридски пливачки маратон.