Спортско сезонско боцкање

Есента е период кога најчесто се прима имунизација од вируси како грипот. Општата популација може да побара консултација од матичниот лекар и да реши дали ќе прими вакцина против инфлуенца. Но за...

Полуфинале на Шангај Ролекс Мастерс 2012

Федерер против Мареј

Светскиот тениски рекет број еден Роже Федерер, ќе игра против Енди Мареј во полуфиналето на Мастерс 1000, турнирот во Шангај.

Спортски тренд без миризба

Во светот на спортот, пронаоѓачите и производителите водат постојана битка за да се измисли нова технологија која ќе ги надмине останатите во своите перформанси. Со таа цел на пазарот се наметнаа разни трендови кои извршија...

Усаин Болт ќе го брани олимпиското злато во Рио

Болт и рекордите

На Олимписките игри во Рио де Жанеиро во 2016 година Болт е подготвен да ги одбрани своите олимписки титули за 100 и 200 метри спринт.

Фудбалските клубови растураат во комерцијална продажба

Манчестер и Реал продаваат најмногу дресови

Манчестер Јунајтед (Manchester United ) и Реал Мадрид (Real Madrid) годишно продаваат во просек 1,4 милиони дресови. Ниту еден друг клуб во светот не забележал таква продажба досега, а бројките се непроменливи во изминатите...

Стогодишен велосипедски херој

Кој би рекол дека Интернационалното велосипедско здружение (International Cycling Union-ICU) има категорија со луѓе кои имаат сто години и сеуште поставуваат брзински рекорди! 

Бидете тренди и на велосипед

Стилско возење и на невреме

За сите оние за кои велоспиедизмот не е само спорт туку е и начин на живот, постои нова облека која е модерна, тренди и која се разбира е наменета за сите временски услови а...

Блеснете додека вежбате

Неонски стегачи за трчање

Доколку практикувате вечерно наместо утринско трчање, неонските стегачи за нозе се вашето идеално решение, бидејќи истите содржат рефлектори за трчање во мрак кои ја зголемуваат вашата безбедност.

Патиките на Усаин Болт

Bolt Evospeed најдобри патики за оваа есен

Патиките на Пума наменети за трчање -Evospeed Bolt, во октомвриското издание на угледното британско списание за спорт, Runner's world UK, според критиките на потрошувачите, се прогласени за најдобри патики оваа есен.

спортот како дел од кампањата за борба против ракот на дојката

Спортот оди на розoво

Октомври е месец на кампања со цел подигнување на свеста кај луѓето за опасноста од ракот на дојката. За таа цел светските производители на спортска опрема како што се North Face, Reebok, Oakly, Asics,...