Енергетски Залчиња

На изглед не се воопшто привлечни, но си ја вршат работата за која се наменети – лесно сварливо гориво во моменти кога ви е потребна енергија!

Пред неколку недели, мојот сопруг за прв пат изрази желба да припреми живи колачиња, кои што самиот ги нарече „енергетски залчиња” бидејќи содржат неколку типови на супер-храна и се одлични за пред вежбање или пред некоја друга поголема физичка активност.

На изглед не се воопшто привлечни, но си ја вршат работата за која се наменети – лесно сварливо гориво во моменти кога ви е потребна енергија! 

 
  • 100гр бадеми
  • 7 урми (киснети неколку минути)
  • 2 лажици гоџи бобинки
  • 2 лажици кокосово масло
  • 1 лажица какао
  • 1 лажица мака
  • 1 лажичка спирулина
  • 1 лажичка ванила
  • 1 лажица вода (по потреба)
  • прстофат хималајска сол
 

Подготовка

1. Најпрво сомелете ги бадемите во блендер, а потоа додадете ги и останатите состојки и пасирајте додека да добиете изедначена смеса која ќе може да се обликува.

2. Од смесата направете долгнавеста форма (налик на ролат), завиткајте ја во целофан, и ставете ја во замрзнувач да се стегне.

3. Потоа исечете ја на мали залчиња, и лапнете си 1-2 кога чувствувате потреба за нешто што ќе ве подигне.

* доволно за 10 залчиња, се припрема за 15 минути. 

Автор

Surovo i vkusno

Скопје

Македонија