Мариниран ослиќ

Прилогот со оваа риба е по ваша желба, а исто така и белото вино. 

 
  • 6 средни парчиња ослиќ
  • за маринадата:
  • 100мл бело вино
  • 50мл маслиново масло
  • 2-3 чешниња ситно сецкан лук
  • 1 лимон
  • гранче рузмарин
  • крупна морска сол
  • кари и бибер по желба
 

Подготовка

1. Исчистената риба се потопува во маринада и се остава да одлежи 5-6 часа, или пак цела вечер, во фрижидер.

2. Потоа сè заедно се пече во рерна на 200 степени околу 40 минути додека не добие златно-жолта боја. 

3. Уживајте во вкусниот рибен оброк. 

 

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија