вкусно, вкусно, вкусно!

Брзи домашни соленки

Се мезат со секакви макала, а можете и така да ги грицкате… За опуштање со пиво се одлична комбинација како замена за нездравите и мрсни грицки.

 
  • 1/2кг брашно (какво сакате)
  • 200мл бело вино
  • 1 кесичка пециво
  • 1/2 лажиче крупна морска сол
  • 1 јајце
  • сусам
  • мак
  • 2 лажици маслиново масло
 

Подготовка

1. Се замесува тестото (со брашно, вино, масло, пециво и сол)… тестото треба да е меко.

2. Се расукува кора со дебелина до 1см и потоа се премачкува со заматеното јајце од горната страна.

3. Се попрскува и со мак.

4. Расуканото тесто се врти од другата страна, повторно се мачка со јајце и се попрскува со сусам.

5. Се сечат ленти по саканата должина и се увиткуваат.

6. Се печат во тепсија наросена со малку брашно… на 200 степени, околу 20-25 минути.