5 здрави парчиња пица

Дали пицата ќе биде парче за дебелеење или здрав хранителен оброк зависи од расположението на куварот и нејзината припрема. Мало скршнување од традиционалното и имате детално нутриционистички избалансиран оброк. 

 

Пица со црвен компир и рузмарин

Состојки: Тесто направено од полнозрнести житарки, лук, маслиново, тенки резанки црвен компир, рузмарин, сол, црн пипер, пармезан.

Едно тенко парче содржи 331 калорија.

 

 

 

 

 

 

 

Пица со спанаќ и козјо сирење

Состојки: Тесто направено од полнозрнести житарки, маслиново, кромид, сол, црн пипер, спанаќ, козјо сирење

Калории – 384

 

 

 

 

 

 

 

Пица со домати и моцарела

Состојки: Маслиново, домати, лук, тесто направено од полнозрнести житарки оригано, сол, моцарела, пармезан

Калории – 334

 

 

 

 

 

 

 

 

Пица со потпечен аспарагус и сирење

Состојки: Маслиново масло, лук, аспарагус, сол, црн пипер, полнозрнесто тесто, сирење

Калории – 336

 

 

 

 

 

 

 

 

Пица со тиквички и пармезан

Состојки: полнозрнесто тесто, маслиново, тиквички, црн пипер, пармезан, нане

Калории – 330

 

 

 

 

 

 

Процесот на спремање сметаме дека нема потреба да го објаснуваме пошто пица е доста просто да се направи. Тука разликата е во тестото кое е поздравата варијанта од обичното тесто направено од бело брашно, а сè останато е здраво и вкусно. Па нема зошто да не се проба!

Автор

Igor Jovanovski

Скопје

Македонија