Широк спектар на здравствени придобивки од лутиот интензивен корен

Ѓумбирска магија

Лут, интензивен, а толку здрав! Ѓумбирот изобилува со низа хранливи состојки, па затоа немојте да го заобиколите кога подготовувате оброци, но и како пропратен лек за многу болести. 

Здравствените придобивки од ѓумбирот (научно кажано Zingiber officinale), покрај кулинарските, се надалеку и одамна познати. Од медицински аспект, тој важи за еден од најмоќните зачини поради фито-хемикалиите кои ги содржи, а за кои се знае дека спречуваат болести и го подобруваат здравјето.

Ѓумбирот се употребувал уште од античките времиња поради своите анти-воспалителни и анти-микробиолошки особини, а и како лек против подуеност.

Коренот содржи етерични масла кои се корисни за здравјето како што се gingerol, zingerone, shogaol, farnesene и мали количини на β-phelladrene, cineol и citral. Gingerols помага при подобрување на цревната подвижност, а има и анти-воспалителни и анти-бактериски својства, намалува болки (аналгетик) и ги лечи нервите.

Истражувањата покажаа дека може да ја намали мачнината предизвикана од движење (автомобилска, морска болест и слично) или при бременост, а може да помогне во ублажување на мигрената.

Zingerone е хемиско соединение кое му дава лут карактер на коренот од ѓумбир, а ефикасен е против дијареја предизвикана од ешерихија коли, особено кај децата.

Оваа билка корен има само 80 калории на 100 грама и не содржи холестерол. Покрај тоа, ѓумбирот содржи многу од основните хранливи материи и витамини како пиридоксин (витамин Б6) и пантотенска киселина (витамин Б5) кои се потребни за оптимално здравје.

Билката исто така содржи добра палета на минерали како калиум, манган, бакар и магнезиум. Калиумот е важна компонента на клетката и телесните течности, бидејќи ги контролира отчукувањата на срцето и крвниот притисок.

 

Медицинската корист од ѓумбирот е голема. Коренот сеуште активно се користи во традиционалната Индиска и Кинеска медицина.

Парчиња од коренот се варат во вода со лимон или сок од портокал и мед, популарен напиток во ајурведската медицина кој се користи при настинки, кашлица и болки во грлото.

Концентрат од ѓумбир се користи како средство за маскирање на горчливоста во традиционалните ајурведски препарати.

 

Корен од ѓумбир,
свеж, нутрициска вредност на 100г 
(Извор: базата на USDA National Nutrient)
Основа Нутрициска вредност Процент на RDA
Калориска вредност 80 Kcal 4%
Јагленохидрати 17.77 g 13.5%
Протеини 1.82 g 3%
Вкупни масти 0.75 g 3%
Холестерол 0 mg 0%
Растителни влакна 2.0 g 5%
Витамини
Фолати 11 µg 3%
Нијацин 0.750 mg 4.5%
Пантотенска киселина 0.203 mg 4%
Пиридоксин 0.160 mg 12%
Витамин A 0 IU 0%
Витамин C 5 mg 8%
Витамин E 0.26 mg 1.5%
Витамин K 0.1 µg 0%
Електролити
Содиум 13 mg 1%
Калиум 415 mg 9%
Минерали
Калциум 16 mg 1.6%
Бакар
Железо 0.60 mg 7.5%
Магнезиум 43 mg 11%
Манган 0.229 mg 10%
Фосфор 34 mg 5%
Цинк 0.34 mg 3%