Здрав минерално-витамински сусамов зачин

Гомасио

Сусамот содржи калциум, цинк, магнезиум и Б1 витамин што го прави одличен додаток, особено за вегетаријанците и веганите.

 
  • сусам (интегрален, обичен)
  • крупна морска/хималајска сол
 

Подготовка

1. Главни и единствени состојки на овој рецепт се сусамот и морската сол кои одат во однос 8:1.

2. Во суво тавче се става сусамот и на тивок оган се пече споро и цело време се меша за да не изгорат семчињата.

3. По 15тина минути сусамот добива златно-жолта боја и почнува да пуцка што значи дека е готов.

4. Сусамот се става во дрвен сад, му се додава морската сол и се толчат лесно за да се добие хомогена смеса.

5. Се користи како здрав и вкусен зачин во сендвичи, компир, ориз, салати, омлет и многу други јадења.

6. Се чува во тегла.