Веге свежо шаренило

 
 • 1 мала китка брокула
 • 1 мал сладок компир
 • 1 мало цвекло
 • 4-5 парчиња прокељ
 • 1 мала шолја интегрален ориз
 • 1/4 трупка целер
 • 1/2 пашканат
 • 2 мали стракчиња праз
 • неколку ливчиња магдонос
 • маслиново масло
 • останати зачини по желба (кари, сол, тамари сос и слично)
 

Подготовка

1. Зеленчуците по првичната подготовка (миење и лупење) се сецкаат на мали коцки/кругчиња. Брокулата се дели на мали китки. 

2. Во покриен сад за динстање прво се става оризот со вода 1:5. Оризот се вари околу 45 минути.

3. Ринглата се пушта на појако додека да зоврие водата. По зовривање на водата, ринглата се намалува на половина јачина. 

4. На 15тата минута отприлика, се додаваат трупката од целер, праз, пашканат и сладок компир.

5. На 25тата минута се додаваат цвеклото и прокељот.

6. На 3-4 минути пред крај се додаваат брокулите и магдонос. 

7. Садот се трга од ринглата и се остава малку на страна за зеленчукот да се олади.

На крај се додаваат маслото и зачините. 

* За помали бебиња смесата се пасира во блендер.