Спортски појадок - од пријателите на Донев

Брз и квалитетен појадок

 
  • 300мл јогурт
  • 50мл вода
  • 2 лажици (со дозер) Хербалајф шејк од јагода
  • 1 лажица ржани снегулки
  • 1 лажица овесни снегулки
  • 1 лажица чиа семе
  • грст ореви
  • сок од цвекло
 

Подготовка

Лесен, брз, нискокалоричен и здрав појадок.

1. Шејкерот се полни со јогурт и вода за да се добие поразредена течност.

2. Се додава и дозата од Хербалајф шејкот. Смесата се протресува во шејкерот за убаво да се раствори.

3. Потоа се додаваат и останатите состојки, односно снегулките, оревите и чиа семето.

4. Шејкерот повторно се протресува додека не се добие убава хомогена смеса. Можете и малку да го оставите на страна за да омекнат снегулките.

5. Во соковник направете си сок од цвекло. 

Уживајте во утрото и лесниот спортски појадок!