Салата со рукола и уште нешто

 
 • Свежа Рукола 
 • Мали домати (cherry)
 • Црвен кромид
 • Суви сливи без семка
 • Суви смокви
 • Семки од тиква
  Пармезан
 • Маслиново масло
 • Балсамико
 • Љубов
 

Подготовка:

Во голем длабок сад изцепкајте ја со раце руколата. Додадете го кромидот исецкан на тенки полу месечинки, малите домати на половинки и сливите и смоквите исто така на тенки парчиња. Зачинете со сол, балсамико и маслиново масло и промешајте.

На крајот растурете ги од горе семките од тиква и тенко насецканиот пармезанот. Пропрскајте со малку маслиново и балсамико и уживајте во оваа брза и вкусна свежа салата.