Пријателите на Донев

Месната безмесна салата

 
  • 1 зрело авокадо
  • 300 грама моцарела
  • ладно цедено маслиново масло
  • мелен босилек
  • мелена црвена пипер
  • кари
  • крупна морска сол
 

Подготовка

1. Авокадото се лупи и се сецка на мали парчиња.

2. Моцарелата се сецка исто така на мали парчиња.

3. Се мешаат во сад, се зачинува по желба со сол, кари, босилек и пипер.

4. Се налива со малку маслиново масло.