Свежа салата од спанаќ

  
  • 50 г. козјо сирење
  • 200 г. свеж спанаќ
  • 1 пиперка 
  • 3-4 ореви
  • 1/2 лимон
  • маслиново масло по желба
  • морска сол по желба
 

Подготовка

1. Спанаќот измијте го и оставете го 15-20 минути во сад со вода во кој ќе додадете две лажици алкохолен оцет.

2. За тоа време исецкајте ја пиперката и раздробете го сирењето.

3. Спанаќот искинете го со раце на помали парчиња и ставете го во сад каде ќе ги додадете другите состојки, зачинете и уживајте!