Знаци кои покажуваат дека итно ви се потребни витамини

Познато е дека балансираната исхрана има многу позитивни ефекти врз нашето здравје. Од друга страна, пак, недостатокот на одредени витамините може да предизвикува несакани симптоми.

Некои од знаците кои ви кажуваат дека ви се потребни витамини:

Губење на косата

Недостатокот на биотин предизвикува губење на косата и слабеење на ноктите. Ако сакате да го зголемите количеството на биотин во вашето тело, треба да почнете да јадете повеќе компири, грав и банани.

Мускулна болка

Мускулната болка може да биде предизвикана од недостатокот на калциум и магнезиум во телото. Прекумерната физичка активност влијае на количината на овие минерали преку потење, па затоа потребно е навремено да ги надоместувате. 

Иритација на кожата

Ако имате проблеми со кожата тогаш имате недостаток на витамини А, Е и Д. За да го дополните нивниот недостаток, треба да консумирате повеќе печурки, спанаќ и јајца.

Пореметувања во спиењето

Бројни студии покажаа дека недостатокот на витамин Д, Ц и Б12 може да предизвика несоница.