Топ 5 суплементи за фит девојки

Ако прашате десет случајно избрани девојки во теретана која е нивната цел, сигурно повеќето од нив ќе се согласат барем во основите.


Кој не сака повеќе мускулна маса со намалување на масното ткиво? Кој не сака повеќе енергија, подобар имунитет или издржливост во најинтензивниот тренинг? Но, постојат разлики во овие сличности – на крајот на краиштата, секој од нас е посебен, нели? Затоа секоја сериозно активна жена треба да се пристапи индивидуално кога станува збор за додавање на додатоци во исхраната поради различна енергија, моќ и издржливост, како и разни потреби за подобрување на физичките перформанси, во зависност од спортот со кој се занимава. Токму поради оваа разноликост, фитнесот и суплементите во последно време создадоа вистинска врева на пазарот и најверојатно се прашувате – што се тие и дали некогаш се користат?
НЕ заборавајте дека тие во крајна линија се комплементарни, она што самото нивно
име го кажува – дополнување! Исхраната и тренингот треба да го преземат водството
кога станува збор за здрав живот. Да, токму во тој редослед. Нутриционистичките
додатоци секогаш треба да бидат – додатоци во исхраната, а не нејзини основи.
Додатоците за исхрана нема да ви помогнат ако немате план за исхрана и тренинг. Но, ако основите се исполнети, суплементите може да бидат од голема корист. Секако
дека треба да се осигурате дека производите кои ги конзумирате се оригинални. Може
да ги посетите продавниците на Polleo Sport или нивната онлајн продавница
 
Доведете го телото во дефицит на калории преку правилна исхрана и физичка
активност. Грижете се за количините на макро-исхраната, а ако не сте сигурни како
прашајте ги Polleo Sport експертите за помош.
 
1. Протеински додатоци
Широко познати на сите. Сите пијат шејкови, нели? Но, за што служат тие? Протеинските додатоци се први и најпотребни за да се изгради мускулна маса и се состојат од аминокиселини кои служат токму за тоа. Се препорачува да се земат 2 грама на килограм дневно за оние кои активно практикуваат тренинг од било каков вид. Постојат различни извори на протеини, но дефинитивно најпознат е сурутката (whey) која брзо се вари, па затоа најдобро е да се земе после тренинг кога на телото му се потребни најмногу протеини. Веганската варијанта на овој додаток за брза храна е, секако, „братot близнак” од популарната QNT Light Digest Whey – QNT Vegan Protein.
 
 
2. BCAA
Она што фитнес девојките го носат во шишиња, а е во различна боја дефинитивно не е само обичен сок. Иако вкусот секогаш наликува на супер вкусен освежителен пијалок, BCAA има уште поголема моќ. Зошто BCAA е толку пожелен додаток за време на тренингот? Составен од аминокиселини, BCAA помага во обновувањето на мускулните влакна, така што се препорачува како додаток во исхраната. Пожелно е да се земе пред и за време на тренингот, растворен во вода или сок.
 
3.
Глутамин
Еден од нашите омилени суплементи. Лекар во прав. Помага да ги зачува и поправи
оштетените мускулни влакна, да го подобри имунолошкиот систем, да го поттикне
излачувањето на хормонот за раст, да ја подобри функцијата на црниот дроб и претставува погон на срцето и крвните садови.

Препорачуваме: My Protein L-Glutamine
 
4. Мултивитамини
Мултивитаминитe се нешто што и мајките би го одобриле. Како сите додатоци и
мултивитамините се неизбежни за здравјето на активните спортисти, првенствено
затоа што делуваат на слободни радикали кои се ослободуваат со силна клеточна
оксигенација за време на интензивен тренинг, така што антиоксидансите треба да
конзумираат во поголеми количини. Се разбира, повеќето луѓе не сакаат и не можат да изедат толку многу овошје и зеленчук за да ги задоволат своите дневни потреби за
витамини и минерали. Тогаш нашите помошници излегуваат во пресрет.
Препорачуваме: My Protein, Daily Vitamis
 
5. Креатин
Сакате да работите на мускулната маса? Вие сте на правото место! Помина времето
кога зборот „жена” и „мускул” не беа во иста реченица. Креатинот примарно се користи за зголемување на мускулната маса. Природно се јавува во телото, се состои од аргинин на амино киселини, глицин и метионин, а исто така дава и поголема моќ за потешки вежби, бидејќи го зголемува нивото на АТП. Креатинот се консумира по тренинг, а најдобар е оној кој содржи декстроза и аминокиселини.
Препорачуваме: Optimum Nutrition Creatine Powder