FAT BURNER: Помошници што го забрзуваат метаболизмот

Јадевме и пиевме зимава, веројатно и претеравме малку, но време е за враќање на старите патеки, бидејќи се ближи летото и ова е последен период за формирање на тело и симнување на вишокот непотребни масти. Бројката на вагата не треба да ве загрижува.

После внесување на големи количини јаглехидрати, во телото се собира вода. После три, четири дена нормална исхрана и тренирање би требало да бидеме “на нула”. Но, доколку имате масти кои мора да се симнат, сега е време да се започне. А што значи тоа?! Паметен тренинг, дисциплина во кујна и секоја помош од суплементи како што се fat burner-и кои го забрзуваат метаболизмот е секогаш добредојдена…

СУПЛЕМЕНТИ И ИСХРАНА

Пред да започнеме со набројување на производи кои помагаат во забрзување на метаболизмот и топењето на масти, би сакале да напоменеме дека без правилна исхрана тоа се само фрлени пари, бидејќи не постои магично апче кое ќе ве ослабе доколку внесувате повеќе од што можете да потрошите! Доколку сте дисциплинирани, CLA, L-karnitin и BCAA во комбинација со Оmega 3 масните киселини и големо количесто на вода и зелен чај може да биде одличен back-up да ја поститнете вашата цел. Зошто back-up? Затоа што тие се само помош, додека основно е правилна исхрана и тренинг.

Кога знаеме дека основата е исхраната и тренингот, зошто суплементи?

Овие суплементи помагаат во топење на масти и го забрзуваат метаболизмот. Омега 3 масни киселини недостасуваат во повеќето луѓе, а всушност претставуваат едни од клучните фактори за топење на масти. Затоа и омега 3 е правилен избор, бидејќи исто така придонесува за нормална функција на срцето.

За CLA е познато дека го забрзува трошењето на масните наслаги за време на напор со тоа што го надополнува телото со потребни аминокиселини – значи ги чува мускулите. Слично се однесува и BCAA со тоа што аминокиселините кои ги содржи одат веднаш во мускулите (не поминуваат низ црниот дроб) и затоа претставуваат одличен избор за освежување во текот на тренингот.

L-carnitin е добар да се внесе пред тренинг бидејќи делува најдобро за исфрлање на вишокот на течности во телото, и го користат сите оние кои сакаат да добијат побрз и подобар резултат. Уште една опција е и зелен чај кој претставува одличен забрзувач на метаболизам, во комбинација со вода ќе ја внесете потребната количина на течости во текот на денот.

Треба особено да се внимава да се внесуваат оригинални производи, како што се производите на Optimum Nutrition, Scitec Nutrition, My Protein, QNT, BSN, Proseries Polleo Sport, Vitargo, MVP Nutrition, Multipower, кои може да ги обезбедите во хрватскиот ланец на продавници за здрава храна и спортска опрема Polleo Sport.