Храна со исклучителни лековити својства

Овошјето и зеленчукот не само што се основа на нашето здравје, туку и го помагаат заздравувањето при повреди или во состојба на грип.

Суровата храна, особено ако тие се органски одгледувани без употреба на пестициди и вештачки ѓубрива се важен дел од нашата исхрана, бидејќи тие помагаат на телото да функционира совршено.

Иако во светот постојат стотици видови на овошје и зеленчуци, само некои од нив помагаат во заздравувањето на разни здравствени проблеми, од рак до срцеви заболувања.

Киви – содржува двојно повеќе витамин Ц отколку портокалите, има повеќе сирови влакна од јаболката и е богата со калиум повеќе и од бананите. Уникатната комбинација на витамини и минерали во киви го штити телото од срцеви заболувања, мозочен удар, рак на мозокот и респираторни проблеми.

Кивито без никакви несакани ефекти ја разредува крвта и го спречува спонтано формирање на згрутчување на крвта, ја забрзува циркулацијата, го намалува крвниот притисок и го намалува холестеролот „лошиот” ЛДЛ. Корисни ензими се активираат штом ќе го сечете кивито, па затоа тој веднаш треба да се јаде.

Во кинеската медицина ова овошје служи за забрзано лекување на повредите.

Цреши – малку калории и одлична хранлива вредност. Кверцетинот полифенол и други киселини од црешите е научно докажано дека го спречува растот на туморот.

Пигментот антоцианин го намалува нивото на урична киселина во телото, а со тоа го спречува создавањето на уричен артритис, а некои научници веруваат дека, исто така, ве штити од рак на дебелото црево. Црешите имаат антиинфламаторни и антибактериски својства и ја ублажуваат болката.

Во кинеската медицина црешите се користат како алатка против гихт, артритис, ревматизам и анемија.

Грав – прекрасна исхрана која е богата со комплетни протеини, растителни влакна, антиоксиданти, и може да го намали нивото на холестерол и шеќер во крвта, го регулираат производството на инсулин, подобрува и ве заштитува од рак на дигестивниот систем.

Студијата на Универзитетот Харвард покажа дека жените кои јадат два пати во неделата грав го намалуваат за 24 проценти можноста да се заболуваат од рак на дојка. Гравот е богат со триптофан која ви помага на регулирање на апетитот и сонот, го има фолната киселина, која ви го штити срцето, но, исто така, содржи значајни количини на калиум, магнезиум и витамини Б1, Б2 и К.

Гравот во кинеската медицина се користи за лекување на алкохолизмот, труење со храна, висок крвен притисок, дијареа, ларингитис, камења во бубрезите, реума и многу други проблеми.

Спанаќот – каротеноидите, растителни пигменти кои во нашето тело функционираат како антиоксиданси и фолна киселина која го забрзува системот на циркулација во крвта и нè штити од рак на дојка, јајници и на дебелото црево.

Спанаќот е богат со витамини К, А и Ц како и со минерали, калциум, железо и магнезиум (чинија варен спанаќ содржи 1.111 проценти од дневните потреби за витамин К и оваа неизмерно помага во зајакнување на коските).

Лук – Не го избегнувајте го лукот, бидејќи научниците забележале дека неговото консумирање го намалува ризикот од рак на простатата, желудникот и ја намалува смртноста од кардиоваскуларните болести. Сулфидите од лук го намалуваат холестеролот и високиот крвен притисок, додека пептидите го спречуваат губењето на коскената маса.

Лукот исто така содржи кверцетин кој може да делува како природни антихистаминици и да ги ублажи алергиите и дишењето. Поради високиот процент на витамин Ц, лукот е неизбежен природен лек за настинки и грип и исто така може да ја намали болката на артритисот.