Домашно крем сирење

Кога баба го правеше со домашна урда…

 
  • 1/2кг македонска урда
  • 100г путер
  • 1 мала лажичка сода бикарбона
  • сол
  • свеж босилек
  • 2 чешниња лук
  • нане
  • оригано
  • бибер
 

Подготовка

1 На урдата и се додава иступаното лукче со сол по желба и се меша интензивно со содата.

2 Путерот на тивок оган се растопува и постепено му се додава урдата.

3 Цело време смесата интензивно се меша додека не добие кремаста маса.

4 Се додаваат миродиите по желба.

 

 

 

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија