Rainbow Тортиљи #направисам

Тортиљите кои се продаваат во маркетите се преполни со вештачки додатоци, адитиви и бои. Подготовката на тортиљи во домашни услови е многу едноставна и брза, ќе ви бидат потребни 15 – 20 мин. Овие свежи домашни тортиљи ќе бидат премачкани со вкусен намаз од грав и црвена леќа и наполнети со свеж зеленчук.

Трудете се да купувате свежи намирници на мерење без да користите пластични кеси и пакувања. Можете да купувате на пазарите, семкарниците, продавниците за здрава храна и маркетите со своја торба или тегла. Во продолжение ќе ви покажам како да ги направите сами овие брзи и лесни тортиљи во #нулаотпад стил.

 
 • Тортиљи:
 • 2 чаши брашно
 • 1 лажица масло
 • млака вода по потреба
 • хималајска сол
 

Подготовка

Тортиљи:

1. Измешајте ги брашното и солта, врз нив додавајте по малку од млаката вода и мешајте со лажица.

2. Кога смесата ќе биде измешана замесете со раце и додадете го маслото.

3. Оставете го тестото 5 минути да стои покриено со крпа за глутенот да се активира. Размесете повторно и поделете го тестото на 5 дела.

4. Од секој дел направете топче, расукајте го се дедека не добие дебелина од 2 мм.

5. Печете на нелепливо тавче без масло од двете страни на лепчето по неколку минути.  

 
 • Намаз од грав и црвена леќа:
 • 1 и пол чаша сварена црвена леќа
 • 1 и пол чаша сварен грав
 • сок од половина лимон
 • половина цвекло
 • магдонос
 • лист од целер
 • буковец
 • кумин
 • хималајска сол
 • вода
 

Намаз од грав и црвена леќа:

1. Се блендира се заедно и се додава по малку вода се додека смесата не стане мазна.

2. Потоа смесата се дели на 2 дела и во едниот дел се додава половина цвекло и повторно се блендира.

 

 

Целосна подготовка:

1. Исечкајте свежи зеленчуци во различни бои по ваш избор на ленти или изрендајте. Јас ставив: цвекло, морков, црвена пиперка, зелена пиперка, тиквичка, домат и блитва.

2. Тортиљите намачкајте ги со намазите до половина до светлиот, и другата половина со темниот намаз. Врз нив наредете го зеленчукот од најсветло до најтемно и завиткајте ги тортињите.

Овој оброк е одличен за ручек или вечера.

Продолжете да танцувате во ритамот на Природата!

Оргиналниот блог објавен на „Во Ритамот на Природата